Menu Zamknij

Zakup suplementu dla konia – wszystko, co musisz wiedzieć

Zakup suplementu dla konia nie wydaje się skomplikowany. Odwiedź sklep internetowy, otwórz katalog na kilka minut, a znajdziesz szeroki wachlarz opcji w różnych przedziałach cenowych, gotowych do dodania do paszy dla konia.

Ale oczywiście jest w tym coś więcej. Jeśli wcześniej nie zrobisz odpowiedniego rozpoznania, możesz skończyć z niewłaściwym suplementem dla potrzeb Twojego konia. W najlepszym wypadku będzie to strata pieniędzy. W najgorszym przypadku może spowodować nierównowagę żywieniową, która niekorzystnie wpłynie na zdrowie Twojego konia. Metoda „prób i błędów” może działać w przypadku zakupu niektórych rzeczy, ale nie jest to właściwy sposób przy zakupie suplementu paszowego dla Twojego konia.

Nie oznacza to jednak, że zakup suplementu dla konia musi powodować niepokój lub przytłoczenie. Kontynuuj bez obaw, dzieląc proces na trzy proste kroki: Zidentyfikuj potrzebę, zapoznaj się ze składnikami i porównaj dostępne opcje. Postępuj zgodnie z tymi krokami, a otrzymasz najlepszy suplement dla swojego konia i unikniesz marnowania pieniędzy lub tworzenia nierównowagi żywieniowej.

1. Wyjaśnij potrzebę stosowania suplementów

zakup suplementu dla konia
Photo by Åsmund Gimre on Unsplash

Jest wiele dobrych powodów, aby karmić konia suplementami i kilka błędnych. Na przykład nie jest mądrze kupować konkretny suplement dla swojego konia tylko dlatego, że ktoś inny karmi nim swojego konia, a on wygląda świetnie. Tak cenne, jak mogą być referencje od zaufanych przyjaciół, Twój koń – i jego potrzeby żywieniowe – są wyjątkowe i może potrzebować czegoś zupełnie innego niż koń w boksie obok.

Rozpocznij więc wyszukiwanie suplementów od wyjaśnienia, dlaczego uważasz, że Twój koń go potrzebuje i jakie masz nadzieję uzyskać wyniki. Czy jego kopyta są słabe? Czy on traci na wadze? A może przez większość czasu jest niespokojny? Czy jego stawy wydają się coraz bardziej sztywne, gdy rozgrzewasz go przed jazdą? Bądź tak konkretny, jak tylko możesz. Obecnie dostępnych jest tak wiele ukierunkowanych suplementów, że nie możesz być zbyt zawężony w swoich zamiarach. Jeśli masz problem z wyjściem poza pragnienie, aby Twój koń „wyglądał świetnie” lub „był zdrowszy”, spróbuj przeprowadzić burzę mózgów na kartce papieru, co to dla Ciebie znaczy. Dostępne są ogólne suplementy multiwitaminowe, ale jeśli szukasz konkretnej poprawy stanu zdrowia lub wydajności konia, lepszym wyborem będzie prawdopodobnie odpowiedni produkt.

Po zidentyfikowaniu problemu, który chcesz rozwiązać, skonsultuj się ze swoim weterynarzem, aby ustalić, czy istnieje jakiś podstawowy problem, który musi zostać wzięty pod uwagę. Na przykład matowa sierść Twojego konia może w rzeczywistości być oznaką choroby, którą należy zająć się medycznie, a nie żywieniowo. Lub jego krnąbrne zachowanie może być spowodowane nadmiarem energii w jego regularnej racji żywnościowej. Twój weterynarz może również zasugerować środki, które możesz podjąć oprócz karmienia suplementem.

Po zastanowieniu się i zebraniu informacji będziesz mógł skoncentrować swoje wysiłki zakupowe na określonej kategorii. Są szanse, że będzie to jedna z pięciu najczęstszych kategorii suplementów: zdrowie stawów, uspokajanie, wspomaganie trawienia, wzrost kopyt lub poprawa sierści.

2. Zdobądź edukację dotyczącą składników suplementu

Po zidentyfikowaniu rodzaju suplementu, którego potrzebuje Twój koń, nie zabraknie Ci opcji. Jednak w każdej kategorii większość produktów będzie miała pewne wspólne składniki. Następnym krokiem w poszukiwaniu suplementów jest dowiedzenie się więcej o tych składnikach i o tym, jak każdy produkt jest formułowany, aby pomóc Twojemu koniowi.

Wsparcie stawów konia

Wiele suplementów na stawy zawiera glukozaminę, budulec produkcji i naprawy chrząstki. W wielu produktach na stawy znajdziesz również siarczan chondroityny, cząsteczkę białka, która jest składnikiem tkanki łącznej i chrząstki. Hialuronian, zwany również kwasem hialuronowym, to kolejny składnik powszechnie stosowany w celu wspierania zdrowia stawów, ponieważ jest kluczową strukturą mazi stawowej, tkanki łącznej i chrząstki. Można również włączyć włóknistą keratynę białkową.

Metylosulfonylometan (MSM) to związek organiczny niezbędny do produkcji kolagenu, który może mieć również właściwości przeciwzapalne. Dopełnieniem składników najczęściej spotykanych w suplementach na stawy są produkty ziołowe o działaniu przeciwzapalnym i wspomagającym stawy, takie jak diabelski pazur, juka czy ekstrakt z pestek winogron.

Przeczytaj także artykuł: Suplementy na stawy dla konia – jak wybrać najlepszy?

Suplementy dla konia na uspokojenie

Suplementy mające na celu uspokojenie nadpobudliwych koni zawierają składniki odżywcze, takie jak magnez, który odgrywa rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i nerwów, tiamina (B1), która pomaga przekształcać węglowodany w tłuszcz i wspomaga układ nerwowy oraz chrom, minerał, który pomaga regulować cukier we krwi. Możesz również znaleźć produkty zawierające L-tryptofan, aminokwas, który jest prekursorem neuroprzekaźnika serotoniny, oraz melatoninę, hormon, który pomaga regulować rytmy okołodobowe. Suplementy uspokajające mogą również zawierać składniki ziołowe, takie jak waleriana, rumianek, i liść maliny.

Przeczytaj także artykuł: Czy CBD jest bezpieczne dla konia?

zakup suplementu dla konia
Photo by Henry Chuy on Unsplash

Wsparcie trawienne konia

Suplementy mające na celu optymalizację funkcji jelit konia często zawierają probiotyki, kombinacje określonych bakterii i drożdży, które wspierają korzystną florę jelitową. Prebiotyki, cukry i składniki odżywcze, które odżywiają te bakterie, są również powszechnymi składnikami. Ponadto kultury drożdży są często zawarte w suplementach trawiennych, aby wspomóc aktywność bakterii w jelicie grubym. Na etykiecie można również zauważyć dodatek lucerny, źródło wysoce przyswajalnego błonnika. A także lecytyny, lipidu, który ma chronić wyściółkę żołądka oraz aminokwasów glutaminy, treoniny i L-karnityny.

Przeczytaj także artykuł: Jak prawidłowo odżywiać konia?

Zdrowie kopyt

Jeśli Twoim celem jest poprawa kopyt konia, produkty znajdujące się na szczycie listy będą zawierać biotynę, witaminę B, która w wielu badaniach wykazała, że ​​poprawia jakość rogu kopytowego poprzez wspomaganie produkcji keratyny. W suplementach dla zdrowych kopyt znajdują się również aminokwasy metioniny, która ma podobne działanie wspierające keratynę, oraz lizyny, która odgrywa rolę w tworzeniu kolagenu. Minerały: cynk, miedź i mangan mają kluczowe znaczenie dla tworzenia rogu kopytowego, a wapń budujący kopyta i kości jest często dostarczany przez węglan wapnia pochodzący ze skorupek jaj i pantotenian wapnia, witaminę B.

Przeczytaj także artykuł: Pękające kopyto u konia – jak sobie z tym poradzić?

Piękna sierść konia

Suplementy opracowane w celu poprawy sierści często zawierają biotynę wraz z pirydoksyną, witaminą B potrzebną do produkcji aminokwasów kluczowych dla wzrostu włosów. Czasami dodaje się również inne witaminy z grupy B, w tym ryboflawinę i kwas foliowy, aby poprawić produkcję włosów, a także oleje z siemienia lnianego i ryb, będące źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Ponadto suplementy do sierści mogą zawierać aminokwas lizynę, który przyczynia się do tworzenia kolagenu i wzrostu oraz naprawy tkanek, a także aminokwas metioninę.

Przeczytaj także artykuł: Zdrowa i piękna sierść Twojego konia.

3. Zakup suplementu dla konia – właściwy wybór

Po zapoznaniu się ze składnikami powszechnymi w kategorii suplementów nadszedł czas, aby wybrać konkretny produkt. Agencja ds. Żywności i Leków nie reguluje suplementów tak ściśle, jak leki — skuteczność suplementów nie musi być udowadniana — więc musisz być doświadczonym klientem, aby zidentyfikować produkty, które mogą być bardziej wartościowe niż inne.

Zacznij od sprawdzenia etykiet potencjalnych zakupów. Poszukaj takiego, który zawiera przejrzystą listę składników wraz z ilością każdego z nich. Nie ma wymogu, aby suplementy zawierały te informacje, ale renomowane firmy to zrobią. Poszukaj również numeru partii, który pozwala firmom śledzić każdą partię; to znak kontroli jakości. Na koniec poszukaj numeru telefonu. Niezawodny producent suplementów ułatwi konsumentom uzyskanie odpowiedzi na ich pytania.

Zakup suplementu dla konia wymaga trochę pracy, ale następny krok jest kluczowy. Porównaj składniki produktu, który wybrałeś, ze składem odżywczym pozostałej części diety Twojego konia. Oznacza to zebranie wszystkich innych suplementów i etykiety z torby z karmą i porównanie składników w każdym z nich. Musisz unikać przedawkowania konia jakimkolwiek składnikiem odżywczym, co może być niebezpieczne. Zamiast podawać trzy oddzielne produkty, co grozi nadmiarem niektórych składników odżywczych, możesz znaleźć jeden produkt, który bezpiecznie pokryje wszystkie potrzeby żywieniowe. Twój weterynarz lub specjalista ds. żywienia koni może udzielić Ci wskazówek, jeśli masz do rozważenia wiele zmiennych.

Wreszcie, oczywiście, cena jest brana pod uwagę. Nie chcesz nadwyrężać swojego budżetu wydając na suplementy, ale taniej nie zawsze znaczy lepiej. Zwłaszcza jeśli produkt, który pozwala zaoszczędzić pieniądze, nie zawiera informacji na etykiecie, metody kontaktu z producentem lub jakichkolwiek dowodów na środki kontroli jakości.

Większość sumiennych właścicieli koni to sprytni klienci, gotowi podjąć wieloaspektowy proces zakupu odpowiedniego suplementu. Wymaga to trochę pracy, ale opłaca się, gdy wybierzesz produkt, który idealnie dopełni dietę Twojego konia.

Podziel się ze znajomymi