Menu Zamknij

Wiek psa. Ile ludzkich lat ma pies? + Tabela wieku

Powiedzenie, że jeden rok psa równa się siedmiu latom człowieka jest bardzo uproszczonym sposobem porównania wieku psa z wiekiem człowieka. Ta przestarzała, ale popularna kalkulacja istnieje od połowy XX wieku. Ale zamiana psich lat na ludzkie lata nie jest taka prosta. Ta kalkulacja siedmiu lat do jednego roku jest jednak dobra, ponieważ pomaga ludziom zrozumieć, że psy starzeją się znacznie szybciej niż ludzie. Rozumiejąc z grubsza, ile lat ma pies w porównaniu z człowiekiem, właściciele psów mogą zapewnić swoim psom najlepszą możliwą opiekę. Wiek psa – jak to obliczyć?

Wiek psa, a jego wielkość

Psy różnej wielkości starzeją się w różnym tempie, a tempo starzenia się wzrasta, gdy pies jest większy i starszy. Psy małych ras, takie jak Chihuahua, zazwyczaj starzeją się wolniej, podczas gdy psy ras wielkich, takie jak dog niemiecki, starzeją się szybciej w porównaniu z psami innych rozmiarów. Zasadniczo oznacza to, że im większy jest Twój dorosły pies, tym szybciej starzeje się jego ciało. Psy większych ras zwykle nie żyją tak długo, jak psy mniejszych lub średnich, ale zawsze są wyjątki.

Szczenięta do szóstego miesiąca

Rozwój psa dowolnej wielkości w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia jest podobny. Oczy i uszy otworzą się, zęby wyrosną, a pies zostanie odstawiony od mleka matki. Płytki wzrostu na kościach będą nadal otwarte, co oznacza, że ​​Twój pies nadal rośnie w tym okresie swojego życia.

Szczenięta w wieku od sześciu miesięcy, psy do trzech lat

Psy osiągają swój dorosły wzrost w różnym czasie – zwykle między 10 a 18 miesiącem życia, przy czym mniejsze psy osiągają ten kamień milowy wcześniej niż większe. Płytki wzrostu na kościach zamkną się, zęby mleczne wypadną, a zęby stałe wyrosną. Mogą wystąpić zmiany w sierści, a Twój szczeniak stanie się dorosłym psem.

Pierwszy rok życia psa to dla człowieka od 14 do 18 lat, więc zachodzą duże zmiany. Większość psów w wieku dwóch lat można uznać za ludzi po dwudziestce.

Psy w wieku od trzech do sześciu lat

Większość psów w wieku od trzech do sześciu lat starzeje się w dość stałym tempie, niezależnie od wielkości, przy czym każdy ludzki rok odpowiada w przybliżeniu czterem psim latom. Tak więc trzyletni pies jest przed trzydziestką, czteroletni pies jest po trzydziestce, a pięcioletni pies ma około trzydziestu pięciu lat.

Psy są w kwiecie wieku już od kilku lat. Poziomy energii mogły się ustabilizować w porównaniu do szczeniąt, ale urazy są częstsze w tym wieku, ponieważ są one zazwyczaj bardziej aktywne niż starsze pieski. Większość psów jest w tych latach dość zdrowa, ale psy olbrzymie mogą zacząć zachowywać się bardziej jak senior i mieć pewne problemy zdrowotne, gdy zbliżają się do wieku pięciu do sześciu lat.

Psy starsze

wiek psa
Photo by Jamie Street on Unsplash

Przedziały wiekowe psów starszych będą się różnić w zależności od wielkości psa, ale uważa się, że starsze psy mają powyżej ośmiu lat. Jednak olbrzymie psy mogą być uważane za starsze już w wieku sześciu lat. Począwszy od szóstego roku życia, określ, ile lat Twój pies ma u człowieka, mnożąc jego wiek metrykalny przez 5,5, jeśli jest psem małej rasy, 6, jeśli jest psem średniej rasy, 6,5, jeśli jest psem dużej rasy, i 7,5 jeśli są psem rasy olbrzymiej.

Starsze psy wymagają bardziej regularnego monitorowania stanu zdrowia w porównaniu z młodszymi psami, aby wszelkie oznaki choroby można było wcześnie wykryć. Wizyty kontrolne u weterynarza mogą być zalecane co sześć miesięcy zamiast co roku, ze względu na to, jak szybko psy się starzeją.

Psy geriatryczne

Gdy pies osiągnie liczbę dwucyfrową, może zostać sklasyfikowany jako geriatryczny, ale mniejsze psy mogą nie osiągnąć tej klasyfikacji, dopóki nie osiągną wieku 14 lat, ponieważ mają tendencję do życia dłużej niż większe rasy.

Psy geriatryczne dowolnej wielkości mają skłonność do rozwoju wielu różnych schorzeń związanych z wiekiem. Podobnie jak u ludzi, trudności w chodzeniu i skakaniu mogą być skutkiem zapalenia stawów, a różne narządy mogą nie działać prawidłowo i wymagać wsparcia medycznego. Wizyty kontrolne u weterynarza powinny być przeprowadzane co najmniej co sześć miesięcy.

Tabela przeliczeniowa wieku psa

Wielkość psaMałyŚredniDużyWielki
Wiek psa    
118161514
224222019
328283032
432333537
536374042
640424549
744475056
848515564
952566171
1056606678
1160657286
1264697793
13687482101
14727888108
15768393115
168087120123

Podziel się ze znajomymi