Menu Zamknij

Jak wybrać odpowiednie wędzidło dla konia? Rodzaje wędzideł

Istnieje wiele różnych możliwości wyboru wędzidła dla konia, a wybór w lokalnym sklepie z akcesoriami może być przytłaczający. Czasami znalezienie odpowiedniego wędzidła dla konia wymaga trochę eksperymentów. Decydując o tym, jaki rodzaj wędzidła powinien być używany na Twoim koniu, powinieneś wziąć pod uwagę:

  • Czy będziesz jeździć: klasycznie, czy westernowo;
  • Czy rywalizujesz i w jakiej konkretnej dyscyplinie będziesz rywalizować;
  • Jaki jest Twój poziom umiejętności jeździeckich;
  • Jak trenowano Twojego konia;
  • Kształt i rozmiar pyska Twojego konia.

Wędzidło – jak wybrać najlepsze?

Powinieneś wybrać najłagodniejsze wędzidło, które pozwali Ci wyraźnie komunikować się z koniem. Większość koni radzi sobie bardzo dobrze w jakimś prostym wędzidle. Czasami będziesz musiał spróbować kilku, aby znaleźć taki, w którym Twój koń jest szczęśliwy.

Jedną z rzeczy, którą czasami pomija się, jest kształt pyska konia i stan uzębienia. Jeśli zauważysz, że Twój koń ma trudności z trzymaniem wędzidła, zwisa język, podrzuca głowę lub usztywnia szczękę i potylicę, może to być spowodowane tym, że wędzidło jest niewygodne w pysku. Niektóre konie mają płytkie podniebienie, grube języki lub inną budowę, która utrudnia noszenie niektórych wędzideł. Przerośnięte zęby i wilcze zęby mogą przeszkadzać w umiejscowieniu wędzidła w pysku konia. Weterynarz lub dentysta od koni może pomóc w problemach z uzębieniem. Znalezienie wędzidła, które będzie wygodne dla twojego konia, może wymagać trochę prób i błędów. Rozważ uzdę bez wędzidła dla koni mocno wysportowanych.

Wybierając wędzidło dla nowego konia, zastanów się, na jakim jeździł wcześniej. Nie byłoby sprawiedliwe używać munsztuka z długim trzonkiem na koniu, który do tej pory jeździł tylko w wędzidle, i oczekiwać, że całkowicie zrozumie twoje pomoce. Jeśli koń jest przyzwyczajony do munsztuka, może się okazać, że koń nie reaguje dobrze – możesz nie mieć wystarczającej liczby hamulców – w prostym wędzidle.

Przeczytaj artykuł: Jakie wędzidło wybrać?

Rodzaje wędzideł

wędzidło dla konia

Wędzidło zwykłe

Pozwala na swobodne poruszanie się wędzidła w pysku konia. Dzięki temu koń chętniej przeżuwa wędzidło, co jest pozytywnym zjawiskiem.

Wędzidło oliwkowe

Jest dobrym wyborem dla jeźdźców o niestabilnej ręce. Dzięki temu, że pierścienie są nieruchome, nie podszczypują kącików pyska konia. To jedno z najdelikatniejszych wędzideł.

Wędzidło w kształcie litery „D”

Tego typu pierścienie wywołują nieco mocniejszy nacisk na policzki, co ułatwia wykonywanie zakrętów. To dobry wybór dla wierzchowców o niewielkim doświadczeniu, a także tych, które próbują przeciągać wędzidło w pysku — kształt pierścieni im to uniemożliwia.

Wędzidło z wąsami

Polecane dla młodych lub wyjątkowo silnych koni, a także wierzchowców, które próbują przeciągać wędzidło w pysku lub je gryźć. Dzięki naciskowi na policzki ułatwia wyjeżdżanie zakrętów, dlatego jest chętnie używane w skokach przez przeszkody.

Wędzidło typu wielokrążek

To uniwersalne wędzidło z możliwość przypięcia wodzy na różne sposoby. Można także spiąć wędzidło paskiem pod brodą konia, co poskutkuje bardziej bezpośrednim naciskiem na wędzidło. Kółka umożliwiają działanie na zasadzie dźwigni.

Wędzidło z czankami

Tego typu wędzidło działa na zasadzie dźwigni. Im dłuższa czanka, tym działanie wędzidła ostrzejsze. Powinni go używać doświadczeni jeźdźcy z pewną ręką.

Wędzidło Munsztuk

Nigdy nie jeździmy na samym munsztuku, ponieważ prosty ścięgierz i dźwignia tworzą silne kiełzno, które służy jedynie do wysyłania bardzo konkretnych sygnałów. Najczęściej stosowany w dyscyplinie ujeżdżania.

Wędzidło Pelham

Przypomina połączenie munsztuka z wędzidłem. Wywiera nacisk na potylicę oraz żuchwę, ułatwia ustawienie szyi i głowy konia w takiej pozycji, jakiej oczekuje jeździec.

Uwaga! Ostatnie trzy rodzaje wędzidła — z czankami, munsztuk i pelham — powinny być używane tylko przez osoby doświadczone lub pod okiem profesjonalisty. 

Podziel się ze znajomymi