Menu Zamknij

Suplementy na stawy dla konia – w jaki sposób działają, jak wybrać najlepszy?

Suplementy na stawy dla konia zapewniają dodatkowe wsparcie żywieniowe dla prawidłowego i zdrowego funkcjonowania stawów, aby zapewnić im komfort i jak najlepsze poruszanie się. Przez cały rok stawy Twojego konia muszą zmagać się z wieloma problemami. Zimą, istnieje ​​prawdopodobieństwo, że koń będzie się mniej ruszał, a gdy połączy się to z niższymi temperaturami, częstym skutkiem jest sztywność stawów.

Jak wybrać najlepszy suplement na stawy dla konia?

Suplementy na stawy końskie działają. Pocieszające jest to, że w końcu mamy formalne badania na koniach, które potwierdzają to twierdzenie. Jednakże, jeśli wypróbowałeś kilka różnych suplementów, prawdopodobnie odkryłeś, że niektóre suplementy na stawy dla koni działają lepiej niż inne. Pomagają Twojemu koniowi poruszać się sprawniej lub kontrolować ciepło i obrzęk.

Suplementy na stawy dla konia – czym się kierować przy ich wyborze?

Najlepsze podejście to rozpoczęcie wyboru od przeczytania etykiet, aby upewnić się, że rozważany produkt zawiera odpowiednie składniki w odpowiednich ilościach.

Wspólne składniki występujące w suplementach na stawy dla koni to:

  • glukozamina
  • MSM (metylosulfonylometan)
  • HA (kwas hialuronowy)

Suplementy na stawy dla konia:

Glukozamina

Glukozamina to najlepiej przebadany składnik suplementów na stawy. Występuje jako siarczan glukozaminy lub chlorowodorek glukozaminy. Oba są skuteczne. Glukozamina to podstawowy budulec wszystkich tkanek łącznych, w tym chrząstki, we wszystkich formach życia.

Glukozamina skutecznie łagodzi ból, czasami nawet w ciągu 10 do 14 dni. Badania wykazały, że może spowolnić rozpad chrząstki i może sprzyjać gojeniu. Skuteczna dawka glukozaminy dla konia to 6 000 do 10 000 mg/dobę. Dawka 10 000 mg jest zwykle potrzebna w przypadku koni, które są poddawane intensywniejszemu treningowi.

Chondroityna

Siarczan chondroityny to główny składnik strukturalny chrząstki, kości i twardych tkanek łącznych, takich jak białka oczu. Łagodzące ból działanie chondroityny nie jest tak oczywiste, jak w przypadku glukozaminy, chociaż niektórzy obserwatorzy donoszą, że konie na chondroitynie wydają się poruszać bardziej płynnie. Formalne badania nad chondroityną dają mieszane wyniki, ale jej największą korzyścią wydaje się zapobieganie dalszemu rozpadowi chrząstki. Skuteczna dawka chondroityny wynosi od 1250 do 5000 mg/dzień.

Glukozamina + Chondroityna

Najnowsze badania wykazują lepsze wyniki dla kombinacji glukozaminy i chondroityny, w przeciwieństwie do wyników, gdy każda substancja jest stosowana osobno. Suplementy na stawy dla koni często łączą w sobie te dwa składniki.

Pamiętaj, że glukozamina i chondroityna są podstawą każdego programu suplementacji stawów. O ile nowe badania w końcu nie wykażą, że coś innego działa lepiej, powinieneś skupić się na tych dwóch. Szczególnie polecamy Suplement HorseLinePro ChondroClinic, specjalistyczny preparat z wysokiej jakości glukozaminą i chondroityną.

Kwas hialuronowy

HA (hyaluronic acid) to ważny składnik zarówno samej chrząstki, jak i płynu stawowego. Kwas hialuronowy po raz pierwszy pojawił się jako lek do wstrzykiwania w latach 70. XX wieku.

Ostatnio kwas hialuronowy jest dostępny jako suplement doustny. Kwas hialuronowy to szczególnie dobry sposób na kontrolowanie bólu, ciepła i obrzęku. Preparaty żelowe kosztują więcej, ale wydają się dawać najszybsze i najbardziej wiarygodne wyniki. Dawkowanie wynosi 100 mg/dobę.

Metylosulfonylometan (MSM)

Metylosulfonylometan (MSM) to skuteczny środek przeciwzapalny. Badanie koni z zapaleniem stawów skokowych wykazało, że aby był skuteczna, potrzebna dawka to co najmniej 20 000 mg/dobę. MSM jest dodawany do wielu suplementów na stawy, ale rzadko w tak wysokich dawkach. Aby ocenić reakcję Twojego zwierzaka na MSM, kup czysty produkt MSM dla konia i dodawaj go w różnych dawkach.

Witamina C

Witamina C jest niezbędna dla zdrowia chrząstki i innych tkanek łącznych, ale zdecydowanie to obszar, w którym więcej nie znaczy lepiej. Nadmierne ilości mogą nawet uszkodzić chrząstkę. Brak dostępnych badań dotyczących koni. Koński odpowiednik ludzkiej dawki, która ma łagodny wpływ, wynosi 4000 mg dziennie, ale organizm konia jest w stanie wytworzyć własną witaminę C, a to może być zbyt wysokie. Koń na świeżym pastwisku pobiera około 1000 do 2000 mg witaminy C dziennie z trawy.

Kolagen

Kolagen to białko, które tworzy szkielet strukturalny dla wszystkich tkanek łącznych w organizmie, w tym kości i chrząstki. Hydrolizowany kolagen to kolagen, który został oczyszczony, a także podzielony na mniejsze jednostki białkowe w celu łatwiejszego trawienia i wchłaniania. Zawiera naturalnie występujące ilości glukozaminy, chondroityny i kwasu hialuronowego, ale uważa się, że korzyści płyną z białka i aminokwasów specyficznych dla tkanki łącznej.

Hydrolizaty kolagenu są stosowane do wspomagania gojenia się ran i wrzodów, a ostatnio w leczeniu zapalenia stawów. Koń może potrzebować nawet 40 000 mg dziennie.

Dobrodziejstwo ziół w suplementacji

Różne zioła działające przeciwzapalne często dodaje się do suplementów na stawy końskie. Lista ziół jest długa, ale oto niektóre z najczęściej stosowanych i ich prawdopodobnie skuteczne dawki:

Czarci Pazur – 2500 mg standaryzowanego ekstraktu 0,25% harpagozydu

Yucca – 3000 mg/dzień 10% sproszkowanej saponiny do 15 000 mg/dzień 2% sproszkowanej saponiny

Boswellia – 500 mg/dzień ekstraktu

Podziel się ze znajomymi