Menu Zamknij

Suplementy dla starszego konia, który ma problem z utrzymaniem wagi

Konie w wieku 18 lat i starsze są uważane za konie geriatryczne. Starzenie się koni oznacza zmniejszenie siły i elastyczności, a także zdolność organizmu do radzenia sobie z infekcjami. Właściciele mogą jednak podjąć pewne kroki, aby starsze konie były szczęśliwe i zdrowe. Właściwie dobrane suplementy dla starszego konia mogą okazać się zbawienne. Zwłaszcza, że starzejące się konie często mają problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Zachęcam także do przeczytania artykułów:

Zakup suplementu dla konia. Wszystko, co musisz wiedzieć o wyborze właściwych suplementów diety konia.

Jak przytyć konia z niedowagą? Utrata wagi i sposoby na jej przybranie.

Zmniejszona zdolność przyswajania składników odżywczych z diety

W miarę starzenia się koni, narażenie na pasożyty wzrasta, a inne szkodliwe zdarzenia negatywnie wpływają na sprawność ich przewodu pokarmowego. Nawet konie, które mają ustalony harmonogram odrobaczania, mogą zostać osłabione przez pasożyty. Połącz to ze zniszczonymi zębami i starzejącymi się tkankami, a otrzymasz konia, który nie będzie już w stanie utrzymać swojej wagi. W tym przypadku Twoim celem jest rozwiązanie problemów z zębami, utrzymanie przewodu pokarmowego w zdrowiu oraz dodanie do diety lekkostrawnych i bogatych w energię kalorii.

Zajrzyj koniowi w zęby

suplementy dla koni starszych
Photo by Stefanie Poepken on Unsplash

Jeśli Twój koń zacznie tracić na wadze, najlepiej zadzwonić do weterynarza i umówić się na pełne badanie fizyczne, aby wykluczyć wszelkie schorzenia, którymi należy się niezwłocznie zająć. Poproś dentystę dla koni lub lekarza weterynarii, aby sprawdził zęby Twojego konia i naprawił wszelkie problemy, które wpływają na jego zdolność do prawidłowego żucia pokarmu. Jeśli problemy z zębami są poważne, może być konieczne włączenie do diety łatwych do żucia pasz.

Błonnik, podstawa diety Twojego konia

Jeśli Twój koń ma problem z zębami, który utrudnia żucie siana, możesz zapewnić alternatywę dla błonnika, taką jak posiekane siano, namoczone kostki siana lub granulki. Włączenie dodatkowych łatwostrawnych źródeł błonnika, takich jak wysłodki buraczane i łuski soi, poprawi zdrowie przewodu pokarmowego konia i doda energii do diety. Te składniki często znajdują się w dobrej jakości paszach dla seniorów. Uważaj na pasze, które zawierają łuski ryżu, łuski owsa, łuski orzeszków ziemnych lub łuski nasion bawełny, ponieważ te źródła błonnika są niestrawne i nie dodają kalorii. Przewód pokarmowy Twojego konia wymaga pewnej ilości błonnika, aby pozostać zdrowym, więc nadal oferuj siano dobrej jakości. Mniej dojrzałe siano powinno być łatwiejsze do żucia. Świeże pastwisko jest idealne dla koni, które nadal mogą się paść.

Suplementy dla starszego konia – skoncentrowana energia

Oferowanie gęstych energetycznie źródeł paszy jest doskonałą strategią pomagającą zwiększyć i utrzymać wagę starszego konia. Suplementy zawierające wysokotłuszczowe, stabilizowane otręby ryżowe, które mają zrównoważony stosunek Ca:P są idealne do dodawania kalorii do diety bez ryzyka braku równowagi mineralnej lub przeładowania zbóż. Otręby ryżowe są bogate w tłuszcz, który dostarcza dwa razy więcej energii niż ziarna. Suplementy z otrębów ryżowych mogą pomóc w zmniejszeniu ilości cukru i skrobi w diecie. Suplementy tłuszczów mieszanych dostarczają mieszankę tłuszczów, która zapewnia dodatkowe korzyści. Na przykład tłuszcz z lnu dodaje do diety cenne kwasy tłuszczowe omega-3. Tłuszcze mieszane mogą być często podawane w stosunkowo niewielkich ilościach, ponieważ zawierają wyższy poziom tłuszczu i zawierają bardzo potrzebne kalorie. Dobrej jakości pasza komercyjna oferowana w zalecanych ilościach i uzupełniona produktem o wysokiej zawartości tłuszczu zmniejsza ryzyko kolki, ochwatu i zespołu metabolicznego, zapewniając jednocześnie odpowiednią ilość energii, witamin i minerałów.

Wsparcie przewodu pokarmowego

Suplementy dla koni, które zapewniają ochronę żołądka i dostarczają składników odżywczych poprawiają strawność całej diety i pobudzają apetyt. Przekłada się to na lepsze trawienie paszy spożywanej przez konia. Zdrowa populacja drobnoustrojów w jelitach konia wydajniej syntetyzuje witaminy i efektywniej trawi błonnik. Utrzymywanie niskiego poziomu stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym i odżywianie tkanek przewodu pokarmowego znacznie zmniejsza częstość występowania kolki, biegunki i ochwatu, które mogą nękać starsze konie.

Dodatkowe składniki odżywcze wspierające zdrowe systemy

Starsze konie, które nie mają długoterminowego, codziennego dostępu do świeżej zielonej trawy będą potrzebowały dodatkowej naturalnej witaminy E. Witamina E jest szybko wypłukiwana z trawy podczas cięcia na siano. Większość koncentratów zawiera niewystarczającą ilość naturalnej witaminy E lub syntetyczną witaminę E, która jest słabo przyswajalna. Witamina E jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mięśni oraz odgrywa rolę w silnym układzie odpornościowym.

W wielu dietach dla koni brakuje kwasów tłuszczowych omega-3. Starsze konie czerpią korzyści z kwasów omega-3, ponieważ wspierają niższy poziom stanów zapalnych w całym ciele. Dobrze zbilansowany suplement kwasów tłuszczowych omgea-3 pomoże utrzymać zdrowsze systemy, dzięki czemu seniorzy poczują się ogólnie lepiej.

Dłuższe życie dzięki lepszemu zarządzaniu

Nawet najzdrowsze konie nie mogą żyć wiecznie, ale dzięki lepszemu zarządzaniu, opiece medycznej i żywieniu Twój koń może żyć dłużej. Właściwy dostęp i radzenie sobie z wyzwaniami, przed którymi stoi Twój starszy koń, może zwiększyć zarówno długość, jak i jakość jego życia. Kontynuuj zapewnianie najlepszej podstawowej opieki i daj swojemu starszemu koniowi złote lata, na jakie zasługuje.

Podziel się ze znajomymi