Menu Zamknij

Suplementy diety dla koni sportowych

Wiemy, że właściciele koni uwielbiają suplementy diety, a branża odwzajemnia się tym, oferując setki preparatów na stawy, kopyta, zwiększenie wytrzymałości, odporności i innych produktów, które wspierają konie. Właściciele koni często wybierali suplementy za pośrednictwem rekomendacji lub zaleceń weterynaryjnych w oparciu o istnienie konkretnego problemu zdrowotnego. Ale jak wybrać najlepsze suplementy dla koni sportowych?

Dieta dla koni sportowych

Konie sportowe potrzebują diety dostosowanej do ich specyficznych wymagań żywieniowych, ponieważ samo siano często nie dostarcza wystarczającej ilości energii (kalorii).

Podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów koni, pasza to podstawa programu żywienia koni wyczynowych. Zazwyczaj konie wyczynowe wymagają około 1,5% masy ciała dziennie w postaci dobrej jakości siana z trawy lub mieszanki traw i roślin strączkowych. Ta ilość paszy będzie sprzyjać zdrowiu przewodu pokarmowego, ale najprawdopodobniej nie zaspokoi zapotrzebowania energetycznego konia wyczynowego.

W związku z tym jego zapotrzebowanie na energię będzie musiało zostać uzupełnione. Ale z mnóstwem suplementów, które kuszą zarówno trenerów, jak i właścicieli, jak dokładnie można uniknąć niepotrzebnych suplementów i kupować tylko to, co jest naprawdę potrzebne?

Główne rodzaje suplementów diety oferowanych koniom dotyczą kwestii:

  • Energetycznych i behawioralnych;
  • Kulawizny (problemów ze stawami, chorobą zwyrodnieniową stawów i ścięgna, więzadłami, wsparciem tkanek miękkich);
  • Pleców i mięśni;
  • Problemów żołądkowo-jelitowych (kolka, wrzody żołądka, problemy trawienne);
  • Kopyt;
  • Problemy oddechowych;
  • Odwodnienia i równowagi elektrolitowej; oraz
  • Wytrzymałości.

Spośród nich za najważniejsze właściciele koni sportowych uważali suplementy na stawy, a następnie elektrolity dla koni oraz suplementy behawioralne.

Więcej o technikach i suplementach uspokajających przeczytasz w artykule: Jak uspokoić konia?

Suplementy dla koni sportowych

Skuteczna strategia suplementacji dla koni wyczynowych polega na zrozumieniu, czego brakuje w podstawowych składnikach paszy.

Pierwszy poziom suplementacji obejmuje takie produkty, jak wysokoenergetyczna mieszanka koncentratów dla koni. Jest ona podawana w celu zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego konia.

Idealnie, koncentrat będzie wzbogacony szerokim spektrum witamin i minerałów, które pokrywają wymagania konia wyczynowego. Dzięki tylko tym dwóm paszom – pasza i koncentrat – około 90% zapotrzebowania na składniki odżywcze konia wyczynowego jest zaspokojone.

Każdy koń wyczynowy, który wytwarza obfite ilości potu, potrzebuje dodatkowego źródła elektrolitów. Zapewni to dowolny blok soli lub elektrolit zawierający sód, chlorek, potas, magnez i wapń.

Ponadto, mogą być potrzebne inne suplementy na określone potrzeby. Popularne suplementy w tej kategorii obejmują suplementy na stawy, które zazwyczaj zawierają glukozaminę, siarczan chondroityny i metylosulfonylometan (powszechnie znany jako MSM) lub kwas hialuronowy o wysokiej masie cząsteczkowej.

Wybór suplementu diety

Podczas gdy pasza powinna pozostać podstawą diety koni, konie wyczynowe zazwyczaj potrzebują dodatkowej suplementacji, aby zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na energię. Aby upewnić się, że koń otrzymuje odpowiednią, ale nie nadmierną suplementację, skonsultuj się z weterynarzem lub dietetykiem koni.

Suplementy witaminy E są powszechnie podawane koniom sportowym. Podobnie jak potas, wapń, fosfor i magnez. Podczas ustalania diety konia należy wziąć pod uwagę wszystkie składniki we wszystkich paszach i suplementach.

Podziel się ze znajomymi