Menu Zamknij

Strzemiona jeździeckie – jak prawidłowo umieścić stopy w strzemionach?

Winderen strzemiona

Strzemiona nie są koniecznością podczas jazdy konnej, ale pomagają zachować równowagę. Nie są po to, by nieść cały nasz ciężar. Są raczej uzupełniającą częścią rzędu końskiego, wspomagającą wsiadanie na konia oraz utrzymywanie się w siodle w czasie jazdy.

Jak powinny być ułożone strzemiona? Umieszczenie stopy w strzemionach

Podczas wsiadania na siodło angielskie lub westernowe ważne, aby obrócić strzemię tak, aby nie było skręcone na nodze, gdy siedzisz. W siodłach westernowych jest mniej prawdopodobne, że obrócisz strzemię w niewłaściwy sposób (choć jest to oczywiście możliwe). Jednak w angielskim siodle jest to zdecydowanie bardziej prawdopodobne i może spowodować nieprzyjemne otarcia wewnątrz łydek.

Przednia część stopy powinna mocno spoczywać w strzemieniu. Uważaj, aby nie wcisnąć stopy zbyt głęboko. Utrudni to wysunięcie się stopy w przypadku upadku. Uważaj też, by nie wcisnąć jej zbyt delikatnie – nie chcesz, aby same palce u nóg spoczywały w strzemieniu. Przez to bowiem twoja stopa będzie się zbyt łatwo wysuwać. Warto pamiętać o prostej zasadzie: to najszersza część stopy powinna mieć oparcie w strzemieniu.

Zawsze też pamiętaj o opuszczonych piętach. Pomaga to zachować równowagę i zapobiega przesuwaniu się stopy do przodu przez strzemię. Dzięki temu również, gdy przyjdzie do spadania, twoja stopa w bardziej naturalny sposób wyślizgnie się ze strzemienia i zostanie w nim złapana.

Utrata strzemion podczas jazdy

Utrata jednego lub obu strzemion może być niepokojąca dla początkującego jeźdźca. Jeśli zgubisz jedno strzemię, możesz poczuć się tak, jakbyś przechylał się na jedną stronę. Utrata obu może sprawić, że poczujesz się tak, jakbyś miał wyskoczyć lub wyślizgnąć się z siodła. Bez obaw jednak – z czasem zauważysz, że wypadnięcie strzemion nie jest niczym strasznym i zdarza się najlepszym. Nawet podczas skoków dobrzy jeźdźcy mogą zgubić strzemię, a mimo to dalej siedzieć bezpiecznie w siodle. Jak każda umiejętność jazdy konnej, wymaga to po prostu praktyki.

Jeśli stwierdzisz, że wypadanie strzemion zdarza ci się zbyt często, dobrym rozwiązaniem będzie częstsza praca bez strzemion (jazda bez strzemion). Pomoże Ci to poprawić dosiad oraz rozwijać równowagę i siłę.

Podziel się ze znajomymi