Menu Zamknij

Najlepszy sprzęt do bezpiecznej jazdy konnej

Jazda konna może być niebezpiecznym sportem. Sprzęt nie zapewni całkowitego bezpieczeństwa, ale w razie wypadku może pomóc w zmniejszeniu ciężkości obrażeń. Noszenie i używanie takich rzeczy, jak kask, buty jeździeckie, kamizelka ochronna mogą sprawić, że jazda będzie bezpieczniejsza, a jeśli jesteś początkującym jeźdźcem, może sprawić, że poczujesz się pewniej w siodle.

Kask jeździecki

Jeśli nie inwestujesz w żaden inny sprzęt, powinieneś przynajmniej kupić kask jeździecki.

Istnieje wiele argumentów przeciwko noszeniu kasku, ale większość to tylko wymówki i odmowa spojrzenia na rzeczywistość. Jazda konna jest ryzykownym przedsięwzięciem, bez względu na to, jak dobrze wytrenowane lub spokojne mogą być nasze konie. To nie jest kwestia umiejętności. Świat koni w ciągu ostatnich kilku lat stracił kilku znakomitych jeźdźców, nawet zawodników na poziomie olimpijskim – wszystko dlatego, że nie nosili kasków.

Urazów głowy nie da się całkowicie uniknąć, ale wiele z nich można złagodzić lub całkowicie ominąć, używając kasku. Wybierz kask, który dobrze pasuje i noś go za każdym razem, gdy jedziesz, aby chronić głowę i mózg. Sprawdź ofertę marki UVEX.

Buty

Buty służą dwóm celom. Buty do jazdy konnej z małym obcasem zapobiegają przesuwaniu się stopy przez strzemię i zapewniają pewną ochronę w przypadku deptania palców u nóg. Wysokie buty chronią również nogę przed otarciami podczas jazdy oraz przed zarysowaniem przez gałęzie i krzewy podczas jazdy po szlaku.

Strzemiona

Istnieje wiele rodzajów strzemion z funkcjami, które pomagają zachować wygodę i zapobiegają przesuwaniu się stopy w przypadku upadku. Jeśli Twoja stopa pozostanie w strzemieniu podczas upadku, możesz zostać pociągnięty i poważnie zraniony. Strzemiona zabezpieczające zmniejszają ryzyko zakleszczenia stopy. Rekomendujemy Strzemiona Knee Protect Solution firmy Winderen.

Kamizelki ochronne

Kamizelki ochronne pomagają chronić tułów w przypadku upadku. Pomagają zapobiegać uszkodzeniom narządów wewnętrznych, kręgosłupa i żeber. Te mocno wyściełane, ale lekkie kamizelki są powszechnie noszone przez jeźdźców rodeo. Częściej kamizelki zderzeniowe są widywane u jeźdźców długodystansowych, WKKW czy rekreacyjnych. Szczególnie polecamy markę Komperdell.

Czapsy lub półczapsy

Podczas gdy półczapy lub czapsy nie zapobiegną poważnym kontuzjom, chronią nogi przed zadrapaniami i zadrapaniami podczas jazdy w terenie i przed otarciem o siodełko. Jeśli kiedykolwiek jeździłeś z mocno potartymi łydkami, zwłaszcza gdy koń zaczął się pocić, docenisz dodatkową warstwę ochrony, jaką mogą zapewnić czubki syntetyczne lub skórzane.

Rękawiczki

Rękawiczki chronią dłonie i dodają trochę dodatkowej siły i przyczepności. Może to być przydatne, jeśli Twój koń ciągnie. Konie mogą powodować pęcherze na rękach, ciągnąc podczas jazdy na szlaku. Można użyć każdej rozsądnie dopasowanej pary rękawic, o ile możesz wygodnie trzymać wodze. Skórzane rękawiczki na lato i skórzane rękawiczki z podszewką na zimę są zwykle najlepsze.

Podziel się ze znajomymi