Menu Zamknij

Sieczki dla koni – rodzaje

Sieczka to forma pasz objętościowych produkowana poprzez siekanie siana na mniejsze kawałki. Sieczka może być zrobiona z dowolnego rodzaju siana, chociaż najczęstsze są lucerna, owies i tymotka. Niektóre sieczki są mieszane z melasą lub olejami, aby poprawić smak. Można ją również dodać do racji zbożowych, aby zwiększyć objętość i wydłużyć czas żucia, aby spowolnić konie, które zbyt szybko pobierają paszę. Sieczki dla koni są również łatwiej trawione niż siano, dzięki czemu są idealne dla młodych i starszych koni. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje sieczki dla koni.

sieczki dla koni

Jaką sieczkę wybrać?

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę zawartość odżywczą sieczki, którą podajesz koniowi. Sieczki dla koni występują w szerokiej gamie. Różne rodzaje sieczek wykorzystują różne źródła włókien, dlatego kluczem jest znalezienie odpowiedniego rodzaju sieczki dla każdego konia. Dodatki takie jak melasa, olej, mięta i czosnek mogą równocześnie wpływać na ogólny stan zdrowia Twojego konia. Warto uwzględnić je w diecie konia.

Sieczki z wysokiej jakości siana mogą służyć jako główne źródło paszy dla koni. W zależności od ogólnej diety Twojego konia możesz zdecydować się na dodanie do paszy suplementów witaminowo-mineralnych, aby zapewnić zbilansowaną pod względem odżywczym dietę. Poczytaj więcej o witaminach i minerałach w diecie konia.

Najpopularniejsze rodzaje sieczek dla koni:

Sieczka z zielonego owsa

Sieczka z zielonego owsa jest bogata w błonnik, często uważana za bardziej miękki, słodszy, i smaczniejszy rodzaj sieczek. Zawiera również wysoki poziom cukru i skrobi oraz niski poziom minerałów. Wyższy poziom cukru sprawia, że ​​sieczki są bardzo smaczne i zwiększają zawartość energii. Szeroki wybór popularnych sieczek znajdziesz tutaj: sieczki Masters.

Sieczka z lucerny

Zawiera wysoką zawartość białka i podaje więcej energii niż siano i sieczka z traw lub zbóż. Lucerna ma niższy poziom skrobi i cukrów niż wiele siana z trawy. Zawiera również wysokie stężenia minerałów, wapń i magnez, a także witaminy A i E. Lucerna ma zazwyczaj niską zawartość fosforu i w zależności od miejsca uprawy zawiera różne stężenia innych minerałów.

Może być świetną paszą dla koni roboczych, treningowych, i wyczynowych. Jest doskonała dla koni starszych, potrzebujących dodatkowej energii i koni z kontuzją lub regenerujących się. Nadaje się także dla koni rosnących, wymagających większej ilości energii i białka. Lucernę można również podawać koniom z ochwatem, które potrzebują wysokiej jakości białka do naprawy uszkodzonych listewek kopytowych.

Sieczka z traw i ziół

Sieczki z traw i ziół zazwyczaj zawierają kombinację wszystkich zebranych rodzajów traw. Dlatego może mieć nieznany i zróżnicowany poziom minerałów i białka. Jednak im później trawa została zebrana, tym można się spodziewać niższych poziomów białka i energii. Zazwyczaj mniej energii i białka niż lucerna. Dostępnych jest kilka rodzajów sieczek z traw.

Sieczka z tymotki

Tymotka to jedna z popularniejszych w naszym kraju traw łąkowych. Jest przyjaznym dla koni gatunkiem trawy. Ma niższy poziom białka i niski poziom cukru niż lucerna, ma również niską zawartość węglowodanów niestrukturalnych, co jest idealne dla koni podatnych na problemy metaboliczne, takie jak ochwat lub insulinooporność.

Podziel się ze znajomymi