Menu Zamknij

Przysmaki dla konia – jakie smakołyki są najzdrowsze i jak często je podawać?

Sweethearts Marstall

Jeśli kochasz swojego konia, prawdopodobnie lubisz od czasu do czasu karmić go smakołykami. Twój koń chętnie je wszystko, co mu zaoferujesz, i zawsze chce więcej. Każdy w Twojej stajni ma jednak inny pomysł na to, jakie przysmaki dla konia są najlepsze, których należy unikać oraz jak i kiedy nimi karmić. Jaka jest odpowiedź?

Konie są zaprogramowane do ciągłego spożywania niewielkich ilości jedzenia, więc Twój koń zawsze będzie chciał kolejnego przysmaku, ale dla jego dobrego samopoczucia naucz się mówić „nie”.

Przysmaki dla konia – co można zaoferować?

Prawie wszystkie owoce i wiele warzyw to bezpieczne przysmaki dla zdrowych koni. Jabłka i marchewki są tradycyjnymi faworytami. Możesz bezpiecznie zaoferować swoje rodzynki, winogrona, banany, truskawki, arbuzy, melony, seler i dynię. Większość koni żuje te smakołyki przed połknięciem, ale konie, które połykają duże kawałki owoców lub warzyw, mogą się zakrztusić. Pamiętaj, aby przed karmieniem pokroić smakołyki na mniejsze kawałki. Kilka kostek cukru lub cukierków miętowych (jedna lub dwie) jest w porządku, podobnie jak wiele dostępnych na rynku przysmaków dla koni sprzedawanych w katalogach dla koni.

Z naszej strony polecamy na pewno zdrowe smakołyki, takie jak: PinaKOŃada – cukierki dla koni o smaku ananasowym, przysmaki dla koni Sweethearts lub Smakołyki Overs – różne smaki.

Sweethearts Marstall

Jakich smakołyków nie oferować koniom?

Z różnych powodów te warzywa są mniej pożądane: cebula, ziemniaki, pomidory, kapusta, brukselka i każda inna żywność, która ma tendencję do wytwarzania gazów jelitowych lub należy do rodziny psiankowatych. Stanowczo unikaj podawania czekolady i kawy. Jeśli Twój koń bierze udział w zawodach, w których możliwe jest testowanie na doping, substancje zawarte w czekoladzie mogą powodować pozytywny wynik testu.

Jaką ilość przysmaków podawać koniom?

W przypadku wszystkich wymienionych powyżej smakołyków najlepszą ilością do zaoferowania jest „niewiele”. Oznacza to, że wystarczy jeden lub dwa kawałki dowolnego smakołyku. Wszystkie przysmaki dodają kalorii, których większość koni nie potrzebuje, ale ważniejszym powodem ograniczenia przysmaków jest to, że przewód pokarmowy konia zawiera delikatną równowagę bakterii i innych drobnoustrojów, które są niezbędne do funkcjonowania jelit. Niezwykle łatwo jest zaburzyć tę równowagę, zwłaszcza poprzez karmienie rzeczami, które nie są częścią normalnej diety. Karmienie zbyt dużą ilością smakołyków może rozpocząć kaskadę zdarzeń, które łatwo mogą zakończyć się kolką lub inną chorobą.

Jak podawać przysmaki dla konia?

Przysmaki można podawać ręcznie lub umieszczając je w wiadrze lub korycie. Używanie wiadra jest prawdopodobnie najbezpieczniejsze, ale jeśli chcesz karmić ręcznie, połóż smakołyk na środku płaskiej dłoni i pomyśl o pchnięciu go lekko w kierunku pyska konia, zamiast cofania ręki, gdy do niej sięga. To nieumyślne działanie właściciela często powoduje, że koń rzuca się po smakołyk. Nie przyzwyczajaj konia do codziennego karmienia go smakołykami, a już na pewno nie podawaj koniowi smakołyków regularnie, np. po każdej lekcji, czy treningu. Jeśli w określonym czasie zacznie oczekiwać smakołyka i go nie dostanie, może zacząć wykształcać w sobie złe nawyki.

Podawaj małe kawałki, niezbyt często, tylko po kilka na raz, nie poddawaj się błagalnym spojrzeniom. Twój koń pozostanie w lepszym zdrowiu, jeśli będziesz karmić go smakołykami z umiarem.

Podziel się ze znajomymi