Menu Zamknij

Pies i kot w jednym domu – jak przedstawić nowego psa kotu?

Wbrew stereotypom wiele psów i kotów uczy się pokojowego współżycia. Bądź cierpliwy i podejmij proces wprowadzania powoli, ale wiedz, że to, czy Twoje zwierzęta się dogadują, zależy również od ich indywidualnych osobowości. Możesz nauczyć psa i kota wzajemnej tolerancji, a nawet pomóc im zostać przyjaciółmi. Pies i kot pod jednym dachem – jak przedstawić nowego psa kotu?

Czy psy i koty mogą się dogadać?

Koty i psy żyją razem w większości gospodarstw domowych. Konflikty najczęściej występują w początkowej fazie wprowadzania. Wynika to z typowej natury tych zwierząt.

Psy i koty są drapieżnymi stworzeniami; są genetycznie przystosowani do polowania i ścigania mniejszych stworzeń. Naturalny popęd zdobyczy różni się w zależności od zwierzęcia, a hodowla często ma duży wpływ na popęd zdobyczy. Na przykład niektóre rasy psów były pierwotnie hodowane do polowania i/lub zabijania innych zwierząt. Widok kota może wzbudzić ten drapieżny instynkt i doprowadzić do pościgu lub ataku.

Koty rzadziej postrzegają psy jako ofiary ze względu na różnice w wielkości. Jednak szczeniak lub bardzo mały pies może wywołać u kota instynkt drapieżny. Koty mogą również błędnie interpretować mowę ciała psa i stać się przestraszonymi i przyjąć postawę obronną.

Zachowanie terytorialne jest często przejawiane zarówno przez koty, jak i psy. Obecny czworonożny mieszkaniec domu może czuć się zagrożony nową obecnością innego stworzenia i stać się defensywnym. Aby wysłać wiadomość, że „to jest mój teren”, koty mogą warczeć i syczeć na nowego psa. Psy mogą szczekać i warczeć na nowego kota. Oba gatunki mogą niewłaściwie oddawać mocz lub kał, aby zaznaczyć swoje terytorium i zwrócić uwagę ludzi w domu.

Ogólnie rzecz biorąc, kot mieszkający na stałe często wykazuje zachowanie terytorialne i obronne w stosunku do nowego psa. Pies osiadły częściej widzi nowego kota jako ofiarę i goni za nim. Na szczęście odpowiednie wprowadzenie i szkolenie mogą zmienić sposób, w jaki psy i koty widzą się nawzajem.

Myślę, że zainteresuje Cię także artykuł o relacji psa z jego człowiekiem: Jak pies okazuje miłość? Dowody na to, że Twój pies Cię kocha.

Dopasowywanie psa i kota

Nie wszystkie psy i koty są kompatybilne. Na przykład bojaźliwy kot nie jest idealnym partnerem dla nadpobudliwego, zabawnego psa. Zanim wybierzesz nowego zwierzaka do swojego domu, zastanów się najpierw nad osobowością i poziomem energii Twojego obecnego zwierzaka.

Młodsze zwierzęta są bardziej podatne na nowe zwierzęta. Jednak małe kocięta i szczenięta są wrażliwe i mogą zostać zranione przez większego psa lub kota, który lubi się bawić.

Starsze zwierzęta są czasami nastawione na swoje sposoby i odporne na nowe zwierzęta. Młode, aktywne zwierzę może frustrować lub przytłaczać starszego zwierzaka.

Unikaj kupowania drugiego zwierzaka, jeśli przebywający w nim zwierzak ma poważną chorobę lub problem z zachowaniem. Najpierw zajmij się problemem zwierzaka, a potem rozważ innego zwierzaka.

Jeśli to możliwe, zaadoptuj zwierzaka, który został przetestowany z innymi gatunkami. Wiele grup adopcyjnych zna historię zwierzęcia lub próbowało go z innymi zwierzętami, aby określić temperament.

Niestety, niektóre psy i koty nigdy nie nauczą się akceptować siebie nawzajem. Może się okazać, że możesz mieć tylko psy lub koty, ale nie jedno i drugie.

Jak przedstawić nowego psa kotu?

Ważne jest, aby wprowadzić psa i kota w nową sytuację. Nie wrzucaj nowego zwierzaka do mieszanki i miej nadzieję na najlepsze. Zanim się zorientujesz, futro będzie fruwać, a ty lub twoje zwierzęta mogą zostać poważnie zranione.

Zacznij powoli. Najważniejszą częścią procesu jest to, że musisz bezpośrednio nadzorować oba zwierzęta. Nie powinno być bezpośredniego kontaktu bez nadzoru, dopóki nie masz pewności, że oba zwierzęta będą zachowywać się właściwie.

Pamiętaj, aby być bezpiecznym podczas nadzorowania swoich pupili. Pobudzony kot lub pies może omyłkowo przekierować agresję na ciebie, a zadrapania lub ugryzienia to ostatnie rzeczy, których potrzebujesz.

Przedstawienia powinny odbywać się etapami, a każde wprowadzenie powinno odbywać się, gdy wszystkie zwierzęta są tak spokojne i zrelaksowane, jak to możliwe, na przykład po posiłku.

Zachowaj kontrolę nad sytuacją. Jeśli masz wątpliwości, możesz cofnąć się o krok. Ten proces może zająć dni, tygodnie, a nawet miesiące.

Oto jak rozpocząć staranny proces wprowadzania psów i kotów, aby (miejmy nadzieję) się dogadały.

Separacja i zamknięcie w jednym pokoju

Kiedy przyniesiesz nowego zwierzaka do domu, zamknij go w jednym pokoju w domu. Przygotuj pokój z pościelą, jedzeniem, wodą i zabawkami (oraz kuwetą i drapakiem dla kota). Upewnij się, że dla Twojego nowego zwierzaka są przytulne kryjówki, zwłaszcza jeśli wydaje się, że się boi.

Unikaj kontaktu wzrokowego między zwierzętami. Pozwól nowemu zwierzakowi powąchać i zwiedzać pomieszczenie, podczas gdy przebywające tam zwierzę ma dostęp do reszty domu. Być może będziesz musiał umieścić psa w klatce, jeśli kopie lub szarpie drzwi, aby dostać się do kota.

Przez pierwsze kilka dni pozwól każdemu zwierzęciu stopniowo odkrywać zapachy i dźwięki drugiego (pomiędzy zamkniętymi drzwiami). Pozwól każdemu zwierzakowi wąchać przedmioty zapachem drugiego zwierzaka. Każde zwierzę, które zachowuje się ze spokojną ciekawością lub neutralnym zachowaniem, powinno zostać nagrodzone pochwałami i smakołykami. Jeśli zwierzę wykazuje agresję, niepokój lub zachowanie nadmiernie podekscytowane, natychmiast usuń je z sytuacji. Skieruj uwagę zwierzaka na coś w rodzaju zabawki. Nie karcić ani nie karać zwierzaka.

Kilka razy dziennie daj nowemu zwierzakowi szansę zwiedzania domu bez przebywającego w pobliżu zwierzaka.

Nowy pies, kot rezydent: Uwięź kota i pozwól nowemu psu zbadać twój dom. Pozwól kotu zbadać pokój psa bez obecności psa.

Nowy kot, pies rezydent: Przenieś psa na zewnątrz lub do innego pokoju i pozwól nowemu kotu zbadać dom. Niektóre koty będą powoli opuszczać pomieszczenie, w którym są zamknięte. Zostaw otwarte drzwi, aby umożliwić nowemu kotu dostęp do domu, ale nie zmuszaj kota do opuszczenia pokoju.

Miejmy nadzieję, że po kilku dniach każde zwierzę będzie w stanie tolerować obecność drugiego bez nadmiernej reakcji. Przygotuj się, ponieważ może to potrwać dłużej. Jeśli oba zwierzęta dobrze się przystosowują (jedzenie, picie, oddawanie moczu i normalne oddawanie moczu), przejdź do następnego kroku.

Pies i kot – kontakt wzrokowy

Teraz, gdy te dwa zwierzęta są w stanie wyczuwać, wąchać i słyszeć się nawzajem, nadszedł czas, aby mogły się zobaczyć. Zdobądź bramkę dla zwierząt lub bramkę dla dzieci, którą możesz ustawić w drzwiach pokoju, w którym przebywa nowe zwierzę. Na wszelki wypadek trzymaj psa na smyczy. Nie trzymaj kota, bo możesz zostać pogryziony lub ugryziony. Ten proces jest łatwiejszy, jeśli masz inną osobę, która może ci pomóc. W ten sposób każde zwierzę jest nadzorowane bezpośrednio.

Oba zwierzęta powinny znajdować się w rozsądnej odległości od siebie po obu stronach drzwi. Oferuj pochwały i smakołyki. Delikatnie pogłaskaj każde zwierzę, powoli otwierając drzwi (z założoną i zamkniętą bramką). Nie przejmuj się tym, po prostu zachowaj spokój i pozwól każdemu zwierzęciu odkryć otwarte drzwi z daleka. Jeśli któryś ze zwierząt staje się głośny, agresywny, niespokojny lub nadmiernie podekscytowany, natychmiast usuń to zwierzę z sytuacji. Na początku możesz to zrobić tylko przez kilka sekund.

Powtarzaj to ćwiczenie kilka razy dziennie przez kilka dni do tygodni. Spróbuj karmić zwierzęta przy otwartych drzwiach, aby nawiązały pozytywne skojarzenia z drugim zwierzakiem. Możesz przejść do następnego kroku, gdy poczujesz, że oba zwierzęta mogą patrzeć na siebie bez nadmiernej reakcji.

Nadzorowana interakcja

Na tym ostatnim etapie wprowadzenia kot i pies mogą przebywać razem w tym samym pomieszczeniu pod nadzorem. W tym momencie pies nadal powinien być na smyczy. Kot jest bardziej narażony na zranienie i powinien być w stanie uciec, jeśli to konieczne, bez pościgu.2

Organizuj krótkie sesje, w których oba zwierzęta są w tym samym pomieszczeniu. Traktuj ich reakcje w taki sam sposób, jak w poprzednich krokach. Stopniowo zwiększaj czas tych sesji, za każdym razem pozwalając zwierzętom zbliżyć się do siebie. Ten ostatni etap może potrwać najdłużej i w tym czasie zwierzęta nadal powinny być rozdzielone, gdy są pozostawione same.

Mieszkanie razem

Z czasem może się okazać, że Twój pies i kot po prostu nauczą się tolerować siebie nawzajem. Jeśli masz szczęście, zaprzyjaźnią się, być może nawet bawią się i przytulają. W niektórych przypadkach kota i psa nigdy nie można bezpiecznie pozostawić samemu sobie. W takich sytuacjach kieruj się najlepszym osądem. Pamiętaj, zawsze lepiej być bezpiecznym niż żałować.

Niezależnie od wyniku, upewnij się, że Twój dom jest skonfigurowany tak, aby umożliwić kotu schronienie bez psów. Karma, woda i kuweta Twojego kota powinny być stale przechowywane w miejscach, do których pies nie ma dostępu. Ponadto możesz chcieć wyszkolić swojego psa, aby pomagał chronić rzeczy podczas Twojej nieobecności. Jak zawsze, upewnij się, że Twoje zwierzaki mają dużo mentalnej i fizycznej stymulacji w postaci ćwiczeń, zabawnych zabawek i odpowiedniego treningu.

Podziel się ze znajomymi