Utrzymanie zdrowych i silnych kopyt konia wymaga troskliwej opieki. Kiedy w ścianie kopyta pojawia się pęknięcie, ważne, aby umieć odróżnić wadę kosmetyczną od poważnego i nawracającego problemu. Pękające kopyto u konia pojawia się na skutek kilku powodów, które umówimy w tym artykule. Codzienne sprawdzanie kopyt konia, wraz z utrzymywaniem regularnego harmonogramu podkuwania konia, może zapobiec pojawianiu się pęknięć kopyt. Czynniki środowiskowe, genetyczne, żywieniowe i konformacyjne także odgrywają ważną rolę w zdrowiu kopyt.
Dlaczego u Twojego konia pojawiło się pęknięcie w kopycie, i co możesz z tym zrobić?
Przyczyny pękania kopyt u koni
Aby zrozumieć, jak prawidłowo rozwiązywać problemy z kopytami koni, takich pękające kopyto, powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, dlaczego pęknięcie powstało.
Uraz
Kopyta na ogół pękają pod naciskiem, na skutek jakiegoś urazu. Każde poważne uderzenie w kopyto może spowodować obrażenia. Pęknięcia mogą również powstać w wyniku powtarzających się wstrząsów, na przykład, gdy koń jest w pełnym i długim galopie na twardej ziemi lub nieustannie tupie na muchy.
Genetyka
Genetyka odgrywa również rolę w sile i grubości ścian kopyt konia – niektóre konie są po prostu bardziej podatne na pęknięcia niż inne. Silne kopyto może wytrzymać lub przezwyciężyć wiele niekorzystnych czynników, a słabsze może nie być w stanie sobie z nimi poradzić. Niektóre konie mają po prostu większą integralność strukturalną w kopytach.

Słaba budowa kopyt to najczęstsza przyczyna pękania kopyt. Kiedy twój koń ma słabą budowę racic, nienormalnie przesuwa nogę do przodu, a kopyto w końcu migruje do wewnątrz. W takim przypadku Twój koń rozwinie pęknięcie w kopycie nawet z powodu długiego kłusa, ponieważ nie będzie miał równego kroku.
Niewłaściwie dobrana podkowa
Także podkowa, która bezpośredni wpływa na chód i postawę Twojego konia, może być przyczyną pęknięcia ściany kopyta. Jeśli but nie jest idealnie dopasowany, zdeformuje kopyto, zaburzy jego równowagę i ostatecznie doprowadzi do pęknięć. Gdy but jest krótki, pięta nie będzie podparta i koń będzie musiał przesunąć równowagę na przód kopyta. Dodatkowy nacisk osłabia i ostatecznie sprawia, że kopyto pęka.
Duże obciążenia
Ekstremalne warunki środowiskowe oraz zbyt duże obciążenia mają ogromy wpływ na zdrowie kopyt. Kiedy kopyto jest mokre, róg staje się miękki i kruchy. W rezultacie łatwo pęka nawet pod najmniejszym naciskiem. Następnie, gdy wyschnie, staje się kruchy i równie łatwy do złamania.
Zła dieta oraz brak ruchu
Ściana kopyta jest podobna do ludzkich paznokci pod wieloma względami. Dlatego dieta konia może wpływać na kopyta. Jeśli kopyta Twojego konia są kruche i pękają zbyt często, zmień jego dietę i dodaj więcej biotyny, selenu, witaminy C i cynku.
Twój koń musi także ćwiczyć każdego dnia. To jedyny sposób na utwardzenie kopyta i wzmocnienie mięśni konia. Bez ćwiczeń, kopyta Twojego konia będą delikatne i łatwe do złamania, nawet przy minimalnym wysiłku.
Dodatkowo, polecamy takie preparaty, jak: SILVECO Derm – aerozol ochronny na skórę i kopyta, który tworzy warstwę ochronną i zapobiega rozwijaniu się bakterii, czy żel na kopyta Regmed Hoof Medvetico o działaniu nawilżającym i antygrzybicznym, wspierający przyrost rogu kopytowego.
Rodzaje pęknięć kopyta u konia
Każda wada w ścianie kopyta jest powodem do niepokoju. Wymagane działanie zależy jednak od charakteru pęknięcia. Najczęstsze są pęknięcia pionowe, biegnące prostopadle do podłoża. Powód ma związek z anatomią samej ściany kopyta. Podobnie jak ludzkie paznokcie, ściana kopyta składa się głównie z białka zwanego keratyną, które tworzy kanaliki. Te kanaliki biegną pionowo w dół kopyta, od opaski wieńcowej do ziemi i nadają kopytowi dużą wytrzymałość strukturalną. Słabości, które umożliwiają powstawanie pęknięć, są znacznie bardziej prawdopodobne między równoległymi kanalikami niż w poprzek nich.
Lokalizacja określa, jak poważne mogą być te pęknięcia. Te, które zaczynają się na dolnej krawędzi ściany kopyta i wspinają w górę, są zwykle tylko problemem kosmetycznym. Natomiast pionowe pęknięcia, które powstają w pasie wieńcowym i rosną w dół, są bardziej niepokojące, zwłaszcza jeśli są głębokie, ponieważ wpływają na produkcję nowego, zdrowego rogu.
Ogólnie rzecz biorąc, znaczenie pęknięcia zależy od jego głębokości. Nawet jeśli są to długie pęknięcia, ograniczające się do zewnętrznych warstw ściany kopyta, zwykle nie są poważne. Większość wyrośnie ze ścianą i ostatecznie zostanie przycięta bez szkody dla konia. Pęknięcia, o które trzeba się martwić, sięgają głębiej w ścianę kopyta – wystarczająco, by je osłabić.
Pękające kopyto – możliwości leczenia
Podstawowym sposobem radzenia sobie z każdym pęknięciem kopyta, bez względu na to, jak poważne, jest ustabilizowanie kopyta i utrzymanie komfortu konia, podczas gdy nowy róg rośnie, a uszkodzona część jest przycinana.

Buty
Bardzo często do wspierania pękniętych kopyt stosowane są specjalistyczne buty. W większości przypadków kowal zakłada klipsy na but – po obu stronach pęknięcia – aby zapobiec dalszemu pękaniu.
„Sznurowanie”
Czasem, aby uporać się z niestabilnym pęknięciem, mogą być potrzebne bardziej zaawansowane sposoby. Na przykład „sznurowanie”, które polega na łączeniu dwóch stron pęknięcia przy użyciu różnych materiałów i technik, w tym metalowych płytek lub stalowych drutów. Kowal zrobi to, umieszczając gwoździe w poprzek pęknięcia, aby utrzymać je razem, lub sznurując nićmi ze stali nierdzewnej.
Wypełnienie
Inną opcją jest naprawa pęknięć i zastąpienie utraconej ściany kopyta produktami wypełniającymi szczeliny materiałami takimi jak akryl lub poliuretan. W cięższych przypadkach łatki mogą być wzmocnione włóknem szklanym. Materiał łaty zostanie następnie przycięty, gdy ściana kopyta wyrośnie.
W najpoważniejszych przypadkach, gdy koń jest znacznie kulawy i jego długoterminowa kondycja jest zagrożona, kowal będzie musiał współpracować z weterynarzem, który może przepisać leki łagodzące ból i zwalczające infekcje.
Środki zapobiegające pękaniu kopyt
Bardzo ważne jest, abyś poszukał kowala i weterynarza, którzy są przeszkoleni w diagnozowaniu i naprawianiu pęknięć kopyt. Wielu kowali posiada doświadczenie i kwalifikacje w zakresie podkuwania, a niektórzy specjalizują się tylko w naprawie pęknięć kopyt. Jeśli podejrzewasz, że Twój koń jest kulawy z powodu pęknięcia kopyta lub jeśli w okolicy pęknięcia występuje infekcja lub krwawienie, niezwłocznie zadzwoń do weterynarza, aby spotkał się z Tobą i Twoim kowalem. Upewnij się, że znajdziesz doświadczonego i kompetentnego kowala i weterynarza. Na stronie deor.pl znajdziesz weterynarza i kowala oraz innych specjalistów zwierzęcych wraz z opiniami o nich.
Po ustaleniu najlepszej formy leczenia, należy sumiennie zapewnić koniowi opiekę, której potrzebuje, aby prawidłowo wyzdrowieć. Obejmuje to zmniejszenie obciążenia pracą i zapewnienie koniowi możliwości odpoczynku. Powinieneś również upewnić się, że powierzchnie, po których chodzi koń, nie pogarszają jeszcze sytuacji.
Najważniejszym kluczem do prawidłowego gojenia pęknięć kopyt konia jest cierpliwość. To zapewni mu odpowiedni czas potrzebny do wyrośnięcia pęknięcia. Czas potrzebny na zagojenie pękającego kopyta zależy od rozległości pęknięcia i rodzaju leczenia, jakie otrzymuje Twój koń.
Upewnij się, że Twój koń ma zdrowe kopyta, zapewniając wsparcie żywieniowe dla jego kopyt. Wysokiej jakości suplementy do kopyt, takie jak granulat dla koni na skórę i kopyta Huid Vitaal Voermeesters zawierają wszystkie kluczowe składniki odżywcze, w odpowiednich ilościach i proporcjach, niezbędne do wspierania rozwoju i utrzymania silnych, zdrowych kopyt. Szukaj produktów, które zawierają kluczowe składniki, czyli aminokwasy (metionina i lizyna) w połączeniu z niezbędnymi minerałami śladowymi (cynk, miedź i kobalt) oraz witaminami z grupy B (w tym biotyna).
Na zakończenie
Najlepsze, co możesz zrobić, aby zapobiegać pęknięciom kopyt, to codziennie czyścić i sprawdzać kopyta konia. Upewnij się, że otrzymuje on rutynowe cykle przycinania i/lub podkuwania w celu profilaktycznej konserwacji. Zatrudnij dobrze wykwalifikowanego kowala, aby utrzymać dobrą kondycję kopyt konia. Upewnij się, że Twój koń otrzymuje odpowiednie odżywianie, którego potrzebuje, aby utrzymać zdrowe kopyta i trzymaj go w środowisku, które nie jest zbyt mokre, suche ani twarde. Chociaż te kroki mogą wydawać się proste, często to najbardziej podstawowe rzeczy, utrzymują nasze konie w dobrym stanie. Odrobina prewencji i wysiłku dzisiaj przyniosą później pozytywne rezultaty dla Twojego konia.
Pingback:Czy koń może chodzić boso, czy musi nosić podkowy? - Deor.pl