Menu Zamknij

Pasza dla konia rekonwalescenta. – Jak dieta wpływa na leczenie kontuzji

Choroby lub kontuzje to nieodłączna część rzeczywistości koni wyczynowych. Dlatego warto zastanowić się, jak najlepiej poradzić sobie z sytuacją, aby zminimalizować ryzyko kontuzji i zmaksymalizować szanse na szybki powrót do zdrowia. Prawidłowe odżywianie to kluczowa sprawa dla optymalnej wydajności, a jego rola we wspieraniu gojenia i późniejszego powrotu do pełni zdrowia nie powinna być lekceważona. W tym artykule dowiesz się, jak zmienić dietę konia po kontuzji i jaka pasza będzie najlepsza dla konia rekonwalescenta.

Błonnik w diecie

Nawet dość drobne kontuzje mogą oznaczać, że koń musi być zamknięty w swojej stajni przez kilka dni, dlatego ważne, aby koń miał dostęp do dużej ilości błonnika. Dzięki temu wspierane jest normalne funkcjonowanie jelit i pomaga to złagodzić nudę. Błonnik zapewnia źródło wolno uwalnianej energii. Mikroorganizmy jelitowe odgrywają ważną rolę w pomaganiu koniowi w walce z chorobą i wyzdrowieniem z infekcji, szczególnie przewodu pokarmowego. Dodanie błonnika do paszy konia rekonwalescenta to ważna kwestia jako że stanowi źródło składników odżywczych i utrzymuje konia w zdrowiu.

Nuda może również stać się sporym problemem dla konia podczas dłuższego odpoczynku w boksie. Dlatego warto wprowadzić zarówno zabawki stajenne, jak i alternatywne źródła paszy, aby utrzymać aktywny umysł konia i zaspokoić jego potrzebę żucia. Sieczki pozwalają na to, aby koń długo przeżuwał włókna, i mogą być oferowane jako alternatywa dla siana lub po prostu w celu zmniejszenia ilości mieszanki paszowej. Czysta, bezpyłowa pasza powinna być używana przez cały czas. Można też rozważyć niższą wartość odżywczą, jeśli koń ma skłonność do nabierania masy.

Zmiana diety i pasza dla konia rekonwalescenta

Chociaż nagłe zmiany w diecie nie powinny być wprowadzane, może to być konieczne, jeśli nagle zmniejszy się jego obciążenie pracą. Ten kierunek działania jest z pewnością korzystniejszy niż ryzykowanie wystąpienia zaburzeń metabolicznych. Mogą one pojawić się z powodu przeciążenia skrobią związanego z nadmiernym spożyciem zbóż. Mikroorganizmy obecne w układzie pokarmowym konia potrzebują czasu, aby przystosować się do nowej paszy. Wszelkie nagłe zmiany mogą zakłócić populację mikroorganizmów, co może skutkować biegunką, kolkami, a nawet ochwatem.

Oczekiwany czas, w którym koń będzie odpoczywał w boksie, może się różnić, a aktualna dieta określi, jak bardzo dieta musi zostać zmieniona. Wysokoenergetyczne mieszanki na bazie owsa należy całkowicie usunąć z diety, jeśli okres odpoczynku jest wydłużony. W przypadku krótkoterminowego odpoczynku w boksie, zmniejsz mieszankę na bazie owsa do około jednej trzeciej normalnej racji.

Każdemu zmniejszeniu objętości koncentratów powinno towarzyszyć zwiększenie dostarczanej paszy. Specjalistyczna pasza regenerująca dla koni po kontuzjach zawiera wszystkie niezbędne składniki, wspierające rekonwalescencję. Jeśli koń przebywający w boksie długotrwale potrzebuje koncentratów do utrzymania kondycji, zaleca się stopniowe wprowadzanie koncentratów bogatych w błonnik.

Leczenie dietą

Utrzymanie zbilansowanej diety podczas rekonwalescencji, jak w trakcie pracy – to najlepsze, co możesz zrobić, aby zapobiegać kontuzjom. Prawidłowe odżywianie może faktycznie wspomóc gojenie tkanek miękkich poprzez dostarczenie składników odżywczych niezbędnych do regeneracji. Na przykład aminokwasy są budulcem białka, niezbędnym do budowy tkanek miękkich. Niektóre aminokwasy muszą być dostarczane z dietą, ponieważ koń nie może sam ich syntetyzować. Pasze na ogół nie zawierają wysokiej jakości białka wymaganego do dostarczenia dużej ilości niezbędnych aminokwasów, takich jak lizyna.

Dieta konia po kolce

W przypadkach, gdy masa częściowo strawionej paszy lub ziarna przestaje przemieszczać się przez przewód pokarmowy. Masa może stać się twarda i sucha, blokując przepływ kału i powodując stany zapalne i bolesne skurcze. Więcej o kolce i sposobach radzenia sobie z nią przeczytasz w artykule Kolka u konia – co robić?

Kolka często ustaje po leczeniu weterynaryjnym. Konie, które nie poprawią się po tym leczeniu, mogą wymagać nawodnienia za pomocą zbilansowanego elektrolitu. Podaje się go dożylnie lub przez sondę żołądkową. Procedury te pomagają zmiękczyć uderzoną masę i umożliwić jej poruszanie się wzdłuż jelita.

Jeśli koń wykazuje oznaki kolki, właściciel powinien skontaktować się z weterynarzem, który może zdiagnozować i leczyć stan. Czekanie, aby zobaczyć, czy kolka ustąpi, zwykle nie jest dobrym pomysłem. Przypadek, który wydaje się łagodny, może szybko stać się poważny. Dlatego każdy przypadek należy oceniać indywidualnie. Specjalista ds. żywienia koni lub weterynarz może odpowiedzieć na pytania, kiedy koniowi można zaoferować zboże lub paszę po kolce.

Podziel się ze znajomymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *