Menu Zamknij

Ochwat u konia – jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać?

Ochwat u konia (zapalenie blaszki kopytowej) jest powszechną i potencjalnie wyniszczającą chorobą końskiego kopyta, która dotyka wszystkich członków rodziny koniowatych: konie, kucyki, osły, muły i dzikie koniowate. Zapalenie tworzywa kopytowego to niezwykle bolesna choroba, w której występuje stan zapalny i osłabienie wrażliwych tkanek (blaszek), które łączą kość stopy ze ścianą kopyta.

Ponieważ blaszki tworzą żywe komórki z dużą naczyń krwionośnych i nerwów, połączenie ściana kopyta z kością jest podatne na wiele różnych chorób ogólnoustrojowych, które mogą przyczyniać się do rozwoju ochwatu. Natomiast ciężar konia napierającego na te osłabione tkanki może spowodować, że kość stopy oddzieli się od ściany kopyta i obróci się lub opadnie.

Zapobieganie ochwatowi jest niezbędne, gdy tylko jest to możliwe, ponieważ gdy koń już na to cierpi, istnieje zwiększone ryzyko jego ponownego rozwoju.

Przyczyny ochwatu u koni

1. Choroby związane ze stanem zapalnym, np. niektóre rodzaje kolki, biegunka, ciężkie zapalenie płuc

Dokładna kolejność zdarzeń prowadzących do ochwatu jest wciąż niejasna. W chorobach związanych ze stanem zapalnym dokładna tożsamość wyzwalacza ochwatu pozostaje niejasna, ale następuje aktywacja stanu zapalnego w całym ciele, co z kolei skutkuje zapaleniem blaszkowatym. Efektem końcowym jest brak przyczepności między blaszkami a kością.

2. Zaburzenia hormonalne, np. choroba Cushinga koni czy zespół metaboliczny koni.

Hormon insuliny wydaje się być ważny w ochwacie związanym z zaburzeniami endokrynologicznymi, ale dokładna sekwencja zdarzeń pozostaje niejasna.

3. Przeciążenie mechaniczne, np. związane ze złamaniem w drugiej nodze, tak że noga, na której spoczywa cały ciężar, jest zagrożona ochwatem.

Uważa się, że w przypadku ochwatu związanego z przeciążeniem mechanicznym, niedostateczny dopływ krwi do tkanki blaszkowatej jest związany z nadmiernym i ciągłym obciążeniem.

Objawy ochwatu u konia

  • Kulawizna dotykająca najczęściej co najmniej dwóch kończyn. Niektóre konie cierpią na bardzo łagodny ochwat, który nie jest na tyle poważny, aby spowodować widoczne kulawizny, ale powoduje rozbieżność kopyt.
  • Koń opiera się na piętach, aby odciążyć bolący obszar palców u nóg
  • Kulawizna jest gorsza, gdy koń chodzi po twardym podłożu lub skręca
  • Przenoszenie ciężaru między stopami podczas odpoczynku
  • Zwiększone tętno
  • Ból przy użyciu testerów kopyt w punkcie strzałki na stopie

Jak leczy się ochwat u konia?

Zapalenie ochwatu jest stanem nagłym i konie powinny zostać zbadane przez weterynarza, aby jak najszybciej mogły otrzymać leczenie.

W celu opanowania bólu, po konsultacji z weterynanrzem, można podawać leki, w tym niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz opiaty, takie jak morfina i petydyna. Korzystne działanie lekó jest prawdopodobnie bardziej związane z jego właściwościami uspokajającymi, które powodują, że koń stoi nieruchomo lub nawet leży, odciążając nogi. W przypadku ochwatu związanego ze stanem zapalnym, krótkotrwałe (3 dni) stosowanie lodu w celu schłodzenia stóp może być korzystne.

Ponadto, podparcie stopy jest istotną częścią leczenia, która pomaga ograniczyć ruch kości pedału i zmniejszyć ból odczuwany przez konia. Można to osiągnąć na różne sposoby, w tym zapewniając głębokie legowisko oraz wsporniki krzyżakowe przymocowane do stóp.

Odpoczynek w boksie wraz ze zmianami w diecie to ważne czynniki. Zamiast trawy, konie powinny jeść siano wraz z minimalną ilością koncentratów.

Polecamy artykuł: Rodzaje pasz dla koni. Jak prawidłowo odżywiać konia?

oraz: Jak wybrać właściwy suplement diety dla konia?

Czy można wyleczyć konia z ochwatem?

Gdy zwierzę dozna ochwatu, będzie narażone na zwiększone ryzyko jego ponownego zachorowania. Obecny epizod można wyleczyć, ale jest prawdopodobne, że ochwat wystąpi ponownie w przyszłości. Należy wprowadzić zmiany w zarządzaniu, aby zminimalizować ryzyko powtórnego epizodu.

Wyzdrowienie konia po ochwacie zajmuje od tygodni do miesięcy.

Ochwat u konia – środki zapobiegawcze

1. Natychmiastowe leczenie choroby podstawowej i stosowanie lodu w celu schłodzenia kopyt u koni zagrożonych ochwatem związanym ze stanem zapalnym przed jego wystąpieniem.

2. Odpowiednie leczenie podstawowego zaburzenia endokrynologicznego oraz zmniejszenie spożycia węglowodanów niestrukturalnych występujących na pastwisku.

3. Zapobieganie przeciążeniowemu mechanicznemu nóg konia poprzez stosowanie podpórek u zwierząt wysokiego ryzyka zachorowania na ochwat.

Podsumowanie

Ochwat jest niezwykle bolesny i wyniszczający dla koni

Występuje uszkodzenie tkanek wiążących ścianę kopyta z kością kopyta. Może to spowodować obracanie się lub zapadanie kości w kopycie

Istnieje kilka podstawowych przyczyn, które mogą prowadzić do ochwatu

Konie z podejrzeniem ochwatu muszą zostać zbadane przez weterynarza zajmującego się końmi, i jak najszybciej leczone

W celu kontrolowania bólu można stosować leki, a dietę można zmienić w celu zmniejszenia czynników, które mogą powodować lub przyczyniać się do stanu chorobowego

Podziel się ze znajomymi

1 komentarz

  1. Pingback:Zdrów jak koń! Po czym poznać, że koń jest zdrowy? - Batogo

Możliwość komentowania została wyłączona.