Menu Zamknij

Nagła śmierć konia – lista możliwych przyczyn

Kiedy pozornie zdrowy koń nagle umiera tajemniczo i bez wyraźnego powodu, możesz czuć się zdezorientowany i pogrążony w żałobie. Chociaż zdarza się to rzadko, może się to zdarzyć u zdrowego dorosłego konia. Nagła śmierć zwykle (ale nie zawsze) następuje po jakimś forsownym wysiłku fizycznym. Krwotok wewnętrzny z pękniętego tętniaka jest najczęstszą przyczyną zapaści i śmierci konia, ale nie jedyną. Omówmy niektóre z podstawowych przyczyn nagłej lub niespodziewanej śmierci koni.

Przyczyny nagłej śmierci konia

Przeprowadzona analiza przyczyn śmierci koni i kuców, które padły nagle wskazała, że konie zmarły z następujących przyczyn: krwotok w układzie oddechowym, ośrodkowym układzie nerwowym i działania niepożądane leków. Zmiany sercowo-naczyniowe oraz uszkodzenia układu pokarmowego to także przyczyny nagłego zgonu. Z kolei konie wyścigowe najczęściej umierają nagle z powodu silnego krwotoku w różnych miejscach, zwłaszcza w klatce piersiowej.

Przeczytaj także nasz poprzedni artykuł, o równie trudnej i bolesnej tematyce:

Dlaczego złamana noga u konia często oznacza, że musi zostać uśpiony?

1. Pęknięcie tętniaka aorty

nagła śmierć konia
Photo by Aliyah Jamous on Unsplash

Pęknięcie tętniaka aorty jest jedną z najczęstszych przyczyn podczas intensywnego wysiłku lub bezpośrednio po nim. Zapaść i nagła śmierć konia zwykle następuje po pęknięciu tętniaka aorty w ciągu kilku chwil.

Aorta to duża główna tętnica, która wychodzi bezpośrednio z serca i rozprowadza krew do reszty ciała. U niektórych zwierząt (w tym ludzi) część ściany aorty, zazwyczaj bardzo muskularnej i elastycznej, jest cienka i słaba. Ten osłabiony obszar w naczyniu krwionośnym nazywa się tętniakiem. Pęknięcie aorty następuje, gdy ten obszar osłabienia pęka. Ponieważ aorta jest głównym naczyniem krwionośnym, po pęknięciu koń szybko krwawi. Nie ma na to leczenia i koń umiera niemal natychmiast. Niestety nie ma możliwości zbadania konia i ustalenia, czy ma on tętniaka aorty.

2. Toksyny w organizmie konia

Koń może umrzeć niespodziewanie i dość szybko po spożyciu toksyny. Toksyny w środowisku mogą obejmować różne chwasty na pastwisku i liście drzew, takie jak paproć, czerwony dąb, zwiędłe liście wiśni i inne. Zatrucie jadem kiełbasianym wywołują szkodliwe bakterie, które mogą znajdować się w paszy, takiej jak kiszonka lub woda. Niektóre pasze przeznaczone dla innych zwierząt gospodarskich, takich jak bydło i kurczaki, zawierają antybiotyki jonoforowe. Jonofory są śmiertelne nawet w małych dawkach dla koni i powodują szybką śmierć.

3. Reakcja alergiczna na leki

Reakcje alergiczne na lek podany koniowi mogą być szybkie i trudne do wyleczenia. Jeśli leczenie rozpocznie się bardzo szybko po zauważeniu reakcji, może istnieć duża szansa na wyzdrowienie. Mimo to ciężka reakcja może bardzo szybko doprowadzić do śmierci z powodu wstrząsu anafilaktycznego. Na szczęście ten rodzaj ekstremalnej reakcji rzadko występuje u koni w gospodarstwie.

4. Uszkodzenie przewodu pokarmowego

Rozdęcie i pęknięcie żołądka lub jelit konia może spowodować nagłą i bolesną śmierć. Pierwszą oznaką poważnego problemu żołądkowo-jelitowego są objawy kolki. Odwodnienie, silne obciążenie pasożytami, skręcenie lub wysunięcie jelita oraz inne blokady mogą spowodować pęknięcie jelita lub żołądka. skutkujące ostrymi objawami prowadzącymi do nagłej śmierci.

5. Wady wrodzone

Konie mogą urodzić się z wadami wrodzonymi, które mogą prowadzić do nagłej śmierci. Może nie być żadnych zewnętrznych oznak, że coś jest nie tak u źrebaka. W zależności od tego, jaka jest wada wrodzona, koń może przeżyć do dorosłości, ale nagle umrze. Niektóre wady serca manifestują się w ten sposób klinicznie.

Nagła śmierć konia – co zrobić?

Natychmiast skontaktuj się z weterynarzem w celu przeprowadzenia sekcji zwłok i ustalenia przyczyny śmierci. Twoją pierwszą troską powinno być bezpieczeństwo własne i innych koni (przypadek choroby zakaźnej).

Sekcję zwłok najlepiej przeprowadzić w ciągu kilku godzin od śmierci. Badanie skoncentruje się na układach organizmu, które mogą być związane z nagłym zapaścią i śmiercią – układem sercowo-naczyniowym i nerwowym. W rzadkich przypadkach nie można postawić diagnozy nawet po dokładnym badaniu pośmiertnym i diagnostyce laboratoryjnej.

Zapewnienie najlepszej możliwej opieki Twojemu koniowi jest sposobem, aby zapewnić Twojemu koniowi długie i komfortowe życie.

Podziel się ze znajomymi