Menu Zamknij

Zrozumienie mowy ciała konia

Tak samo jak Ty, Twój koń może doświadczać wielu emocji, w tym szczęścia, niepokoju, strachu i gniewu. Ważne, aby zrozumieć, jakie emocje odczuwa koń, abyś mógł podjąć wszelkie działania niezbędne do upewnienia się, że jest szczęśliwy i zdrowy. Mowa ciała Twojego konia może sygnalizować o tym, jak się czuje. Wszystkie konie to indywidualne jednostki i mają różne: charakter, osobowość i temperament. Ważne zatem, aby poświęcać czas na obserwację konia, aby dowiedzieć się, jakie jest dla nich normalne zachowanie.

Mowa ciała konia – jak się czuje Twój koń?

Naucz się rozpoznawać i rozumieć zachowanie swojego konia dzięki naszym wskazówkom.

Szczęśliwy, zrelaksowany koń

Koń stoi w zrelaksowanej postawie ciała, jedną tylną nogę ma wspartą. Jest czujny, z uszami do góry, i zwrócony do przodu. Oczy ma otwarte bez widocznych białek, pysk rozluźniony i zamknięty, z owalnymi nozdrzami.

Dowiedz się także, jak sprawić, aby Twój koń Cię pokochał.

Drzemiący, odpoczywający koń

Koń stoi ze zrelaksowaną i nisko osadzoną głową, wysuniętą szyją i postawą ciała. Jedną tylną nogę ma wspartą, uszy opuszczone i skierowane na boki. Oczy otwarte, półprzymknięte lub zamknięte. Pysk rozluźniony z owalnymi nozdrzami, dolna warga może zwisać nisko.

Koń drzemie lub odpoczywa i może zostać przestraszony, jeśli nagle się zbliżysz. Koń, który nie reaguje na zbliżanie się, gdy nie śpi, lub który wykazuje niewielkie zainteresowanie otoczeniem, może wykazywać wyuczoną bezradność – odpowiedź na długotrwały słaby dobrostan.

Zmartwiony koń

Koń stoi z podniesioną głową, uszami trzymanymi lub skierowanymi w różne strony. Oczy ma otwarte, z napiętymi mięśniami nad okiem, które tworzą odwrócony kształt litery V. Jest napięty z kwadratowymi nozdrzami, zaciśnięte mięśnie policzkowe. Może się pocić.

Ten koń mówi Ci, że czuje się niekomfortowo i nie chce, żebyś się do nich zbliżał. Koń może być niespokojny lub cierpieć.

mowa ciała konia
Photo by Erin Dolson on Unsplash

Przestraszony koń

Odchyla się do tyłu z podniesioną głową i jest zwrócony w stronę niepokojącego obiektu, gotowy do ucieczki. Uszy opuszczone (oklapnięte), widoczne białka oczu, napiętymi mięśnie twarzy, z kwadratowymi nozdrzami. Koń zaraz ucieknie.

Zły lub bardzo nieszczęśliwy koń

Rozdrażniony koń ma zmarszczone, wydłużone nozdrza, uszy lekko cofnięte, i chce abyś odszedł. Kiedy koń staje się coraz bardziej zły lub nieszczęśliwy – ma pomarszczone, wydłużone nozdrza, uszy ułożone do tyłu, głowa podniesiona i zwrócona w stronę celu. Jeśli nadal nie odejdziesz, istnieje zagrożenie poważnym ugryzieniem. Koń ma wydłużone otwarte nozdrza, uszy płasko przylegające do szyi, głowa podniesiona, widoczne białka oczu, otwarte usta ukazujące zęby. W tym momencie koń może rzucić się na Ciebie.

Ten koń jest nieszczęśliwy i chce, żebyś trzymał się z daleka lub odszedł. Może Ci dać serię ostrzeżeń, chce, abyś trzymał się z daleka lub odszedł. Jeśli je zignorujesz, może ugryźć.

W takiej sytuacji należy unikać podchodzenia do konia od tyłu. Jeśli to zrobisz, może Cię ostrzec. Jeśli to zignorujesz, może kopnąć.

Wtedy koń unosi tylną nogę i może nią machać, ogon może być zaciśnięty lub machający. Pomarszczone, wydłużone otwarte nozdrza, uszy płasko przylegające do szyi, głowa podniesiona, widoczne białka oczu, głowa zwrócona w stronę celu.

Martwisz się o zachowanie swojego konia?

Oprócz rozpoznawania i rozumienia mowy ciała konia, ważne również, aby być świadomym wszelkich zmian w zachowaniu konia. Jeśli zachowanie Twojego konia się zmieni, może to oznaczać, że jest zestresowany, znudzony, chory lub kontuzjowany.

Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące zachowania konia i tego, jak się czuje, zawsze najpierw porozmawiaj ze swoim weterynarzem, który jeśli to konieczne, może skierować Cię do klinicznego behawiorysty.

Podziel się ze znajomymi

2 komentarze

  1. Pingback:Maniery konia, czyli jak powinien zachowywać się przy Tobie koń

Możliwość komentowania została wyłączona.