W dawnych czasach polegaliśmy na koniach niemalże we wszystkim, od transportu po rolnictwo. Gdy pojawiły się nowoczesne postępy, zapotrzebowanie na pracę koni spadło. Jednak dzisiejsi policjanci nadal polegają na koniach podczas patrolowania niektórych części miast. Konie w policji – czy zastanawiałeś się kiedyś, jakich koni używają policjanci?
Prawda jest taka, że to zależy od obszaru. Różne kraje używają różnych ras. Dowiedzmy się trochę o tych koniach i o tym, dlaczego są doskonałymi pomocnikami dla policji.
Policja konna: o co chodzi w tej pracy?

Używanie koni we współczesnej kulturze może niektórym wydawać się przestarzałe. Możesz zobaczyć jednego, dwa konie ciągnące powóz lub zobaczyć ludzi niespiesznie jeżdżących dla zabawy, ale rzadko widzisz konia na służbie. Jednak policja konna nadal bardzo potrzebuje pracowników zajmujących się końmi.
Policja konna jeździ na koniach z kilku różnych powodów. To zdecydowanie może zależeć od obszaru, populacji i sytuacji. Konie policyjne są wyszkolone w następujących sytuacjach:
Zamieszki
Zamieszki mogą czasami bardzo onieśmielać zwykłych funkcjonariuszy. Wiąże się to z pewnym niebezpieczeństwem, zwłaszcza jeśli oficer przybył na piechotę. Przebywanie w tego typu sytuacjach jest znacznie łatwiejsze na koniu. Duży rozmiar konia odstrasza działalność przestępczą, pozwalając utrzymać okoliczności pod kontrolą. Dodatkowo, pozwala oficerowi obserwować sytuację z wyższej perspektywy. Jeśli dzieje się coś, co wymaga natychmiastowej uwagi, organy ścigania mogą szybciej i skuteczniej zaprowadzić porządek.
Patrol obszarów wiejskich
Istnieją obszary wiejskie, które nie są tak łatwo dostępne, jak główne ulice na obszarach zaludnionych. Sytuacje wymagające kontroli granicznej lub monitorowania obwodu, dużo lepiej sprawdzić na koniu. Konie mogą przez długi czas pokonywać spore odległości w wyjątkowo trudnym terenie. Mogą również uzyskać dostęp do obszarów, do których nie mogą wjechać pojazdy policyjne.
Zatłoczone przestrzenie
Jeśli odbywa się duże wydarzenie, w którym policja musi mieć oko na wszystko, jazda konna jest bardzo korzystna z kilku powodów. Po pierwsze, bardzo ułatwia ludziom spotkanie z funkcjonariuszem policji, ponieważ łatwiej ich zauważyć na koniu. Również taki aspekt, jak to, że konie budzą respekt ze względu na ich wielkość, może zniechęcać ludzi do wymknięcia się spod kontroli. Poruszanie się przez duży tłum na koniu, pozwala to zrobić sprawniej.
Konie w policji – temperament i trening
Na szczęście nasi końscy przyjaciele są niezwykle łatwi do trenowania i pracy z nimi. Niektóre rasy lepiej nadają się do koni policyjnych niż inne. Czasami zależy to również od rodzaju pracy policyjnej, którą będą wykonywać. Niektóre konie w policji radzą sobie lepiej na określonych rodzajach terenu. Z niektórymi można pracować lepiej na nierównym wiejskim terenie; z kolei inny lepiej sprawdzi się na miejskiej ulicy.
Temperament mówi też dużo o tym, gdzie koń będzie się sprawdzać. Posłuszny koń może działać lepiej w intensywnej, stresującej sytuacji. Natomiast jeśli środowisko pracy jest spokojniejsze, można wybrać konia drobinę bardziej porywczego.
A na marginesie, z naszego wcześniejszego artykułu dowiesz się, jak nawiązać dobrą i silna więź z koniem.

Dowiedzmy się trochę o najpopularniejszych wyborach wśród policji konnej. Lista nie kończy się tutaj. Wiele koni jest wzywanych do pomocy oficerom na całym świecie. Ale tych siedem ras to doskonałe i najczęściej wybierane konie w policji.
1. Percheron
Imponująco tęgi Percheron to koń pochodzący z Francji. Znani ze swojej muskularnej elegancji i etyki pracy, jest najlepszym wyborem dla policji konnej.
2. Belgijski
Jako krótsza, tęga rasa pociągowa, koń belgijski ma doskonałą etykę pracy i spokojny temperament. Bardzo dobrze radzi sobie w obszarach, w których policja monitoruje aktywności.
3. Quarter
American Quarter Horse to rasa szeroko rozpowszechnioną wśród policji konnej. Przydają się w różnych sytuacjach, od codziennej jazdy po rywalizację i pościgi.
4. Pełnej krwi angielskiej
Początkowo konie pełnej krwi angielskiej zostały opracowane do zadań takich jak wyścigi i skakanie. Ale z biegiem czasu wartość tych koni ogromnie wzrosła, ponieważ mają one wiele innych umiejętności.
5. Holenderski gorącokrwisty
Konie Holenderskie najlepiej radzą sobie w skokach przez przeszkody. Ich szybkość i stały chód pozwalają im wykonywać zadania z dokładnością i precyzją.
6. Tennessee Walker
Tennessee Walkers – przede wszystkim znany z szybkiego kroku i dobrego kłusa. Zapewnia jeźdźcom płynną, bezproblemową jazdę, co czyni je idealnymi wyborami dla policji konnej.
7. Hanowerski
Konia hanowerski uważany za jednego z najwybitniejszych koni ze wszystkich koni gorącokrwistych. Ze względu na ich wielką atletykę i dobry temperament, są wybierani do policji konnej w wielu zespołach.
Popularne obszary dla policji konnej
Policję konną można spotkać praktycznie w każdym kraju na świecie. Co ciekawe, często można spotkać konie wierzchowe w pracy policyjnej, ale w niektórych krajach popularnym wyborem są również wielbłądy.
Niektóre konne posterunki policji obejmują:
- Metropolitalny Oddział Policji Konnej w Wielkim Londynie
- Policja konna Nowej Południowej Walii
- Guardia Civil w Hiszpanii
- Komenda Miejska Policji w Częstochowie
- Kanadyjska Królewska Policja Konna
- Królewska Policja Omanu
- Straż graniczna USA
Końcowe przemyślenia
Imponująca jest refleksja nad tym, jak bardzo konie pomogły ludzkości kwitnąć od czasu ich udomowienia. Chociaż ich role w naszym życiu drastycznie się zmieniły, nadal są bardzo potrzebne. Konie pomagają konnym siłom policyjnym z każdego kontynentu monitorować, patrolować i obsługiwać wiele obszarów.
Chociaż to nie kończy długiej listy koni, które pomagają organom ścigania, teraz wiesz, jakiego rodzaju cech koni szukają u swoich końskich partnerów.