Menu Zamknij

Karanie konia. Dlaczego kara tak rzadko działa?

Kiedy nasze konie nie zachowują się tak, jak byśmy tego chcieli, czasami naszą pierwszą reakcją jest złość i wymierzenie kary. Bardzo trudno jest zmusić konia do połączenia kary z niepożądanym zachowaniem. Konie nie myślą tak jak my. Karanie konia nie jest skutecznym sposobem treningu.

A więc, kiedy należy ukarać konia? Istnieją trzy sytuacje, kiedy powinieneś ukarać konia za zrobienie czegoś źle: nigdy, nigdy i nigdy.

Oto najczęstsze sposoby karania koni – dlaczego nie działają, i jakie dalsze problemy mogą powodować.

1. Uderzenie konia

Uderzenie konia ręką lub jakimkolwiek przedmiotem nie jest skuteczną metodą korekcji zachowania. Koń raczej nie zrozumie, że karzesz go za niepożądane zachowanie i może stać się przestraszony lub zbuntowany, w zależności od swojej natury. Jeśli koń Cię ugryzie i ukarzesz go uderzeniem, możesz stworzyć tylko bardziej przebiegłego i szybszego huncwota.

Głowa konia powinna być poza zasięgiem uderzania, klepania, szczypania lub jakiejkolwiek innej czynności, która może wywołać strach lub ból. Karanie konia w ten sposób może to spowodować, że koń będzie nieśmiały, i już nigdy Ci nie ufa. Z koniem bojącym się o głowę o wiele trudniej będzie zakładać uzdę, podawać leki, czesać i strzyc. Każde działanie, które powoduje, że Twój koń odrzuca głowę do tyłu, wywołuje reakcję strachu, która będzie przeszkodą w nauce i treningu.

2. Kopanie konia

Podobnie jak uderzanie konia, kopanie w celu ukarania, czy to z ziemi, czy z siodła, jedynie stworzy więcej problemów, a nie rozwiąże żadnych. Kopanie konia z pozycji siodła sprawi, że Twój koń może przesadnie reagować lub nie reagować wcale, gdy będziesz uderzać go piętami. Niedopuszczalne jest kłucie ostrogami skierowanymi do wewnątrz lub używania ich w celu spowodowania bólu.

3. Szarpanie za wodze lub ciągnięcie za pysk w dół

Karanie konia podczas jazdy poprzez szarpanie za wodze zaszkodzi pyskowi konia i podważy jego ufność w pomoce wodzy. Mocne ciągnięcie za wodze może spowodować, że koń nauczy się ignorować sygnały lub zacznie rzucać głową.

Natomiast szarpnięcie konia za pysk lub uzdę w dół w sposób, który sprawi, że odrzuci głowę i szyję do tyłu, sprawi, że koń zacznie się bać. Kolejny raz okażesz swoją słabość i brak umiejętności. To także machanie batem lub liną w taki sposób, aby koń odrzucał głowę do tyłu, a może nawet cofał się ze strachu.

4. Odosobnienie, niekomfortowe uwiązanie konia

Związanie konia lub pozostawienie go w boksie, aby mógł „przemyśleć swoje zachowanie” jest nieskuteczne. Twój koń nie będzie myślał o zachowaniu, które doprowadziło do jego zamknięcia. Konie nie myślą w ten sposób. Prawdopodobnie pomyśli, że jest głodny i wolałby być na zewnątrz ze swoimi kumplami z pastwiska.

Wiązanie konia z głową w górę lub w dół w nienaturalnej pozycji także nie jest karą ani metodą treningu. Jedyną rzeczą, jaką można osiągnąć, będzie stworzenie konia z bólem mięśni, a jeśli będzie starał się uciec od dyskomfortu, może spowodować trwałe uszkodzenia fizyczne. Może to prowadzić do innych problemów z zachowaniem.

5. Ściganie konia

Pogoń za koniem, aby go złapać, jest mało prawdopodobna, chyba że znajdujesz się w małej zagrodzie i jesteś w stanie kontrolować prędkość i kierunek, w jakim koń się porusza. Pogoń za koniem po dużym polu, aby go po prostu wyczerpać, jest nieskuteczna. Możesz skończyć na tym, że nauczysz go, jak od Ciebie uciekać.

Zrozumienie konia

Poczytaj o zachowaniu konia i mowie jego ciała. Kluczem jest dobre, podstawowe zrozumienie mowy ciała konia i sposobu, w jaki się on komunikuje, abyś mógł lepiej zrozumieć sygnały, które daje Ci koń. Pomoże to w lepszym wyczuciu tego, jak przebiega Twoja dyscyplina, system nagradzania i ogólne strategie treningowe. Istnieją filmy, książki i artykuły, które mogą pomóc w zrozumieniu relacji koń-człowiek. Przeczytaj nasz poprzedni artykuł: Zrozumienie mowy ciała konia.

Jak zdyscyplinować konia bez agresji?

Praca z końmi i ich szkolenie może być bardzo satysfakcjonującym doświadczeniem, ale nie jest to łatwe zadanie. Ważne jest, aby nauczyć się poprawiać i uczyć konia w skuteczny, niezagrażający życiu sposób. Konie są świadome i bardzo wrażliwe na mowę ciała otaczających je osób. Używanie dyscypliny fizycznej do korygowania zachowania konia, takiego jak krzyk lub uderzanie, może wyrządzić koniowi krzywdę zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Utalentowany trener może kontrolować, dyscyplinować i nagradzać konia, używając niegroźnej mowy ciała. Stosowana z wyczuciem i umiejętnościami odpowiednia dyscyplina może sprzyjać pozytywnej relacji między koniem a trenerem.

1. Natychmiast reaguj na niepożądane zachowanie

Kiedy Twój koń zachował się niewłaściwie, ważne jest, aby zareagować w ciągu 2-3 sekund. Konie są świadome tylko natychmiastowych reakcji w danym momencie, więc dyscyplinowanie konia w późniejszym czasie nie pomoże mu zrozumieć, że jego zachowanie było niepożądane.

2. Postaw na swoim.

Użyj swojej mowy ciała i postawy, aby dać koniowi do zrozumienia, że ​​jego zachowanie jest niedopuszczalne. Stań prosto przed koniem i spójrz mu w oczy. To potwierdzi, że jesteś alfą, przywódcą konia. Zachowaj spokój, aby koń pozytywnie zareagował na Twoje zachowanie.

3. Użyj swojego głosu

Kiedy Twój koń musi być zdyscyplinowany, zachowaj spokój i powiedz proste, ale stanowcze „Nie”. Nie krzycz na konia. Używaj tego polecenia konsekwentnie, a koń zacznie rozumieć, że oznacza to, że musi się zachowywać. Konie bardzo reagują na Twój ton, więc możesz używać tego jako skutecznego narzędzia treningowego.

4. Niech koń się cofnie

 Połóż rękę na klatce piersiowej konia i spokojnie poproś go, aby się cofnął. Konie nie lubią chodzić do tyłu, a używanie ruchu do przejęcia kontroli nad koniem jest niegroźną formą dyscypliny.

5. Ćwicz spójność

Konsekwencja jest kluczem do treningu konia i wypracowania dobrego zachowania. Upewnij się, że nie wysyłasz koniowi mieszanych sygnałów, często zmieniając technikę, sygnały lub oczekiwania. Jeśli upominasz konia za określone zachowanie, pamiętaj o konsekwentnym poprawianiu go za każdym razem. Jeśli raz pozwolisz mu się wyślizgnąć, Twój koń może stracić z oczu ogólny obraz i lekcje zostaną utracone.

6. Nagradzaj konia za dobre zachowanie

Jeśli Twój koń wykona zadanie poprawnie i zrobi to, o co prosisz, daj mu nagrodę. W końcu koń nauczy się, że warto i warto słuchać Twoich poleceń. Koń musi uwierzyć, że zależy Ci na nim i jego potrzebach, zanim wykona zadania, o które go poprosisz.

7. Stwórz pozytywną atmosferę

Pokaż koniowi, że panuje tutaj pozytywna atmosfera i że jesteś godny zaufania. Karanie konia, ciągnięcie za wodze, kopanie w bok konia, podnoszenie głosu lub używanie ostrogi tylko nauczy konia, że ​​przebywanie w pobliżu nie jest przyjemne. Koń będzie mniej skłonny do pozytywnej reakcji na Twoje polecenia i wysiłki szkoleniowe, jeśli będziesz wrogi, reaktywny i surowy.

Podziel się ze znajomymi

1 komentarz

  1. Pingback:Trening konia - 7 rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić koniowi

Możliwość komentowania została wyłączona.