Menu Zamknij

Style jazdy konnej – czym różni się jazda westernowa od klasycznej?

Istnieje wiele rodzajów stylów jazdy, ale najbardziej popularne jest styl angielski (klasyczny) i zachodni (westernowy). Podczas, gdy western rozwinął się w Ameryce, a jeździectwo angielskie pierwotnie rozwinęło się w Europie, oba można znaleźć na całym świecie.

Jeśli dopiero uczysz się jeździć, możesz być ciekawy różnic między jazdą westernową, a klasyczną. Podstawy każdego z tych stylów są w rzeczywistości bardzo podobne. A jedno nie jest specjalnie trudniejsze do nauczenia się od drugiego, ponieważ osiągnięcie dużej biegłości w każdym z nich wymaga czasu, poświęcenia i praktyki. Oto podstawowe różnice, które warto poznać przed wypróbowaniem lekcji w określonym stylu jazdy.

Sprzęt jeździecki

Zachodni styl jazdy rozwinął się zgodnie z potrzebami kowbojów, którzy hodowali bydło z wysokości końskiego grzbietu. Siodło westernowe jest tak skonstruowane, aby równomiernie rozkładać ciężar na grzbiecie konia, dzięki czemu koń i jeździec mogą zrównoważyć ciężar krowy na linie. Siedzisko westernowego siodła jest wygodne do wielogodzinnej jazdy w trudnym terenie. Sznurki przy siodle służyły do ​​wiązania różnego rodzaju sprzętu używanego przez pracującego kowboja. Obecnie istnieją różne style siodeł, które można wykorzystać do konkretnych aktywności.

jazda westernowa klasyczna
Photo by Joshua Sukoff on Unsplash

Natomiast, jeździectwo angielskie czerpie wiele ze swoich tradycji i sprzętu z europejskich stylów wojskowych. Siodło jest mniejsze i lżejsze. Podobnie jak w przypadku siodła westernowego, istnieje kilka odmian wykonanych dla konkretnych dyscyplin. Początkujący, którzy dopiero zaczynają, mogą szukać uniwersalnego siodła. Wszystkie angielskie siodła zaprojektowano tak, aby nie zakłócały ruchu konia, a jednocześnie zapewniały bezpieczne dosiadanie jeźdźcowi.

Rodzaj konia

Konie westernowe są zwykle zwarte i gotowe do stałego przemieszczania się przez cały dzień z małymi przypływami prędkości, aby ścigać zabłąkane bydło. Z kolei konie w stylu angielskim są zwykle wyższe, a wiele z nich jest długonogich, co pomaga im pokonywać duże odległości z różnymi prędkościami, a także przeskakiwać różne przeszkody.

Jednak niektóre rasy koni mają zaskakujące talenty. Krępy koń Quarter Horse może Cię pozytywnie zaskoczyć podczas ujeżdżenia, podczas gdy koń pełnej krwi może posiadać nieoczekiwaną zdolność do rozumienia krów. Zawsze są wyjątki od każdej reguły. Możesz odnieść sukces w każdej dyscyplinie lub stylu jazdy, bez względu na typ lub hodowlę Twojego konia.

Chód

Jeźdźcy zachodni i angielscy inaczej określają chód konia. Ogólnie rzecz biorąc, oczekuje się, że koń angielski będzie miał długi, płynny chód, z różnymi prędkościami. Natomiast koń zachodni powinien poruszać się nisko, płynnie i bardzo konsekwentnie.

Strój

Najbardziej charakterystycznym elementem westernu jest tradycyjny westernowy kapelusz. Całości dopełnia wygodna koszula, dżinsy i buty w stylu western. Wielu zachodnich jeźdźców decyduje się nosić sportowo wyglądający kask jeździecki, nawet na pokazach.

Angielscy jeźdźcy noszą tradycyjną czapkę myśliwską lub kask. Dopasowana kurtka, koszula, bryczesy i sztyblety lub wysokie buty dopełniają zwyczaju angielskiego jeźdźca.

Photo by Elisa Pitkänen on Unsplash

Styl angielski i westernowy – poziom trudności

Dla początkującego jeźdźca jazda w stylu western wydaje się być nieco łatwiejsza do nauczenia. Większe siodło z głębszym siedziskiem zapewnia nieco większe bezpieczeństwo, a chód zachodni jest wolniejszy i płynniejszy niż chód angielski. Jazda po angielsku zwykle wymaga większej równowagi, ponieważ jeźdźcy uczą się sterować i używać rąk, siedzenia i nóg niezależnie od siebie.

Na wyższych poziomach obie dyscypliny są trudne i wymagają lat nauki i szkolenia. Z pewnością jako zaawansowany jeździec westernowy, nauka wiązania bydła na linie lub taktownej jazdy z dużą prędkością wymaga precyzji i praktyki. To samo odnosi się do zaawansowanych poziomów jazdy po angielsku, bez względu na typ jeźdźca.

Bez względu na to, którą dyscyplinę wybierze jeździec, jeźdźcy zarówno w języku angielskim, jak i westernie będą czerpać przyjemność z nauki swojego rzemiosła, a następnie doskonalenia swoich umiejętności w określonym gatunku tej dyscypliny. Niektórzy jeźdźcy mogą nawet znaleźć więcej niż jedną dyscyplinę, która im się podoba, lub mogą zmieniać dyscypliny w trakcie swojej kariery jeździeckiej. Niezależnie od wybranej dyscypliny na pewno znajdziesz satysfakcjonujące połączenie z końmi i jednocześnie dobrze się bawisz!

Dyscypliny, wydarzenia i konkursy

Zarówno jazda angielska, jak i westernowa mają różne imprezy i zawody, które przyciągają zawodników i widzów z całego świata.

Dyscypliny westernowe dzielą się na szybkościowe, techniczne i pracę z bydłem, a u ich podstaw leżą umiejętności, które były potrzebne do pracy na ranczach oraz przy pędzeniu bydła. Najpopularniejsze z nich to:

 • reining
 • western pleasure 
 • rodeo
 • western horsemanship 
 • barrel racing 
 • pole bending 
 • alley-calf roping

W jeździectwie klasycznym istnieje sześć dyscyplin:

 • ujeżdżanie
 • woltyżerka
 • skoki przez przeszkody
 • Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (tzw. WKKW)
 • rajdy długodystansowe
 • powożenie

Podsumowanie

Wybór rodzaj stylu jazdy, angielskiej czy westernowej, a w kolejnym kroku dobór dyscypliny, będzie inny dla każdej osoby. Niektóre jeźdźcy mogą być całym sercem nastawieni na konkretne wydarzenie jeździeckie, takie jak reining, czy skoki przez przeszkody, które zdefiniują ich podejście do jazdy. Ale jeśli nie jesteś pewien i masz obie opcje, sugeruję zacząć od angielskiego, ponieważ przejście na jazdę zachodnią jest znacznie łatwiejsze niż przejście z jeździectwa w stylu westernowym na klasyczny.

Podziel się ze znajomymi

1 komentarz

 1. Pingback:Jak wybrać odpowiednie wędzidło dla konia? Rodzaje wędzideł - Na konie!

Możliwość komentowania została wyłączona.