Menu Zamknij

Jazda na starszym koniu – jak długo możesz jeździć na koniu – staruszku?

Wiele osób zastanawia się, jakie obciążenie pracą może utrzymać starszy koń. Czy można na nim jeździć tak, jak zawsze, czy należy go mniej obciążać pracą, czy w ogóle należy jeździć na starszym koniu? Są szanse, że jeśli Twój koń nie jest bardzo słaby i starszy, będzie czerpał korzyści z regularnej lekkiej pracy. Jazda na starszym koniu – o czym warto pamiętać?

Ćwicz ze swoim starszym koniem

Regularne lekkie ćwiczenia pomogą Twojemu koniowi zachować zdrowie. Twój koń może nie być tak zwinny ani tak giętki jak w młodości, więc miej to na uwadze. Koń, który pracował przez całe życie, może również nie odnieść korzyści ze stania się kompletnym ziemniakiem pastwiskowym.

Przystanki na ślizganiu, całodniowa przejażdżka/jazda po szlaku lub skoki mogą być konieczne, ale regularna lekka jazda może być korzystna. Podobnie jak w przypadku seniorów, ćwiczenia mogą pomóc w utrzymaniu silnych mięśni i elastyczności stawów.

Wiele osób może jeździć na naszych koniach tylko w weekendy, ale Twojemu starszemu koniowi prawdopodobnie lepiej byłoby jeździć lekko kilka razy w tygodniu, niż tylko jedną długą, ciężką przejażdżkę w niedzielne popołudnie. Być może nadszedł czas, aby koń wyczynowy stał się koniem dziecięcym, który kilka razy w tygodniu niesie lżejszy ładunek.

Jazda na starszym koniu

Być może starszy jeździec, który chce tylko cichej, spokojnej jazdy, dobrze pasuje do konia zbliżającego się do emerytury. Oczywiście niektóre konie nie wiedzą, że są starsze i nadal zachowują się jak głupiutkie dwulatki. Tak więc rodzaj pół-emerytury odpowiedni dla danego konia musi być oparty na jego możliwościach. Najczęściej lekka praca jest dobra dla konia.

Jeśli pracujesz ze swoim starszym koniem trochę dłużej lub ciężej, niż się spodziewałeś, pamiętaj, że regeneracja może zająć trochę więcej czasu. Jego mięśnie nie wracają do zdrowia po zmęczeniu tak szybko, jak kiedyś. Jeśli Twój koń ma zapalenie stawów w którymkolwiek ze stawów, ciężka praca może sprawić, że będzie on bardziej niewygodny. Zaplanuj danie koniowi kilku dni wolnego po długiej lub ciężkiej jeździe. Jazda na starszym koniu powinna być dopasowana do możliwości i chęci konia, a nie Twoich.

Dieta i suplementy dla koni starszych

Choroba zębów i dziąseł lub utrata zębów mogą spowodować, że żucie stanie się trudne. Zużyte zęby nie mogą żuć siana, a konie mają trudności z połykaniem i trawieniem siana. Koniom o słabych zębach można podawać paszę w alternatywnych formach, jak kostki siana i pellety.

Z czasem, jelita tracą część swojej zdolności do fermentacji błonnika i trawienia białka. Sprawia to , że starsze konie otrzymują mniej składników odżywczych z paszy. Siano z lucerny i dobrej jakości siano z trawy jest lepsze niż siano łodygowe i dojrzałe, które mają twardsze włókna do fermentacji.

Starzejące się konie tracą kondycję i mięśnie wzdłuż linii grzbietu z powodu mniej wydajnego przetwarzania niektórych składników odżywczych u starszych koni, w szczególności białka. Komercyjne pasze dla koni seniorów poprawiły równowagę aminokwasową, aby pomóc odwrócić takie zmiany.

Istnieje wiele suplementów, które możesz podać swojemu staruszkowi, aby utrzymać go w jak najlepszej kondycji i zdrowiu, aby pomóc utrzymać stawy giętkie i ruchliwe oraz aby trawienie było tak komfortowe, jak to tylko możliwe.

Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy wyborze suplementu dla konia.

Utrata masy ciała (tkanki mięśniowej lub tłuszczowej) jest związana ze wszystkimi powyższymi problemami. Wiele starszych koni potrzebuje więcej kalorii w postaci wysoce strawnego błonnika ze źródeł takich jak pulpa buraczana, łuski soi i suszona lucerna. Ponadto tłuszcz w diecie pomaga w utrzymaniu wagi.

Przeczytaj także nasz poprzedni artykuł: Jak przytyć konia z niedowagą?

Leki dla Twojego starszego konia

Możliwe jest podanie koniowi środków przeciwbólowych, jeśli ból stawów stanowi problem, ale porozmawiaj o tym ze swoim weterynarzem i dokładnie rozważ możliwe skutki uboczne podawania leków. Niektóre leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, mogą silnie oddziaływać na żołądek konia, powodując zespół wrzodu żołądka u koni. Tylko dlatego, że Twój koń nie odczuwa bólu po podaniu leku, nie oznacza to, że można go przywrócić do pełnej sprawności.

Środki przeciwbólowe nie leczą starszych koni, po prostu maskują ból, który mogą odczuwać. Ważne jest, aby pamiętać, że większość leków ma skutki uboczne, nawet te uważane za naturalne. Istnieje wiele naturalnych preparatów opracowanych dla seniorów, ale przed dodaniem czegokolwiek do diety konia należy przeprowadzić wszystkie badania.

Czas na emeryturę?

Jeśli Twój koń stanie się artretyczny lub w inny sposób chory, być może nadszedł czas na pełną emeryturę. Oczywiście to, że Twój koń już nie pracuje, nie oznacza, że ​​możesz skąpić na opiece. Najlepszym ćwiczeniem w tym momencie jest ładne pastwisko z dobrą trawą lub sianem, łatwo przyswajalne suplementy dla koni i wygodne podłoże. Duży obszar, po którym musi chodzić, aby zdobyć wodę, pożywienie i schronienie, jest idealny, ponieważ to daje mu delikatne ćwiczenie, które może wykonać samodzielnie.

Podziel się ze znajomymi