Menu Zamknij

Jak wybrać odpowiednie siodło do jazdy konnej?

Wygodne siodło, zarówno dla Ciebie, jak i Twojego konia, jest niezbędne dla bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy konnej. Jeśli chcesz, aby Twój koń dobrze się spisywał, potrzebujesz siodła, które pozwoli mu wykonywać swoją pracę i nie będzie przeszkadzało w jego naturalnym ruchu.

Ponieważ siodła dostępne są w wielu rozmiarach, stylach i cenach, wybór odpowiedniego może zająć trochę czasu. Jednak inwestując ten czas w dokładne sprawdzenie informacji i przygotowanie się do niespiesznego wyboru, kupisz siodło, które będzie Ci służyć przez wiele lat.

Poznaj rodzaje siodeł do jazdy konnej

Angielski i western to dwa podstawowe rodzaje siodeł do jazdy konnej, ale w rzeczywistości istnieje niezliczona ilość ich odmian. Siodło angielskie jest mniejsze, lżejsze i pozwala być bliżej konia. Natomiast siodło zachodnie jest większe i wymaga wyściełania między koniem, a siodłem.

Siodła angielskie są dostępne w różnych stylach do różnych zastosowań. Na przykład głębiej osadzone siodła są używane do ujeżdżenia i stylizowanych zawodów jeździeckich. Westernowe siodła występują w wielu stylach i często są ozdobione artystycznymi wzorami na skórze.

siodło do jazdy konnej
Photo by Jez Timms on Unsplash

Określ, jakie będzie główne zastosowanie siodła. Twój styl jazdy będzie odgrywał kluczową rolę w określeniu, jaki rodzaj siodła jest najlepszy. Osoby, które chcą wziąć udział w ujeżdżeniu, polo, a nawet wyścigach konnych, będą potrzebowały angielskiego siodła. Natomiast ci, którzy chcą jeździć po szlakach lub pracować na ranczach lub farmach, mogą preferować zachodnie siodło.

Jeśli planujesz używać siodła do różnych czynności, zazwyczaj najlepiej jest wybrać siodło do czynności, którą będziesz się najczęściej angażować.

Przeczytaj więcej o stylach jazdy konnej.

Wybierz rodzaj materiału

Wybierz skórę naturalną lub syntetyczną. Siodła wykonane są z drewna lub metalu, który został starannie ukształtowany, a następnie pokryty skórą lub materiałem syntetycznym. Kupując siodło do jazdy konnej, zapytaj o materiały, z jakich powstało i ich wpływ na długość użytkowania. Zakup siodła wykonanego z materiałów syntetycznych to realny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy.

Należy pamiętać, że siodła wykonane z materiałów syntetycznych zazwyczaj nie wytrzymują tak długo, jak te wykonane ze skóry naturalnej.

Sprawdź ofertę siodeł w naszym sklepie jeździeckim.

Oceń dopasowanie siodła dla Twojego konia

Niezależnie od tego, czy kupujesz nowe siodło do jazdy konnej, czy nadal używasz znanego Ci siodła, sprawdzanie dopasowania powinno stać się częścią Twojej rutyny.

Ciało i kondycja Twojego konia zmieniają się wraz z ćwiczeniami i wiekiem. Z tego powodu warto, abyś pod okiem profesjonalisty ocenił dopasowanie siodła przynajmniej raz w roku. Obserwując dopasowanie siodła do konia, będziesz bardziej świadomy momentu, w którym zachodzą zmiany.

Upewnij się, że siodło pozostaje wyśrodkowane.

Gdy koń stanie prosto na równym podłożu, umieść siodło na grzbiecie konia bez podkładki i bez zaciskania pasa. Sprawdź, czy siodło znajduje się na środku grzbietu konia i nie zsuwa się na jedną lub drugą stronę.

siodło do jazdy konnej
Photo by Weigler Godoy on Unsplash

Zasada trzech palców

Kłąb i łopatki Twojego konia muszą być w stanie się poruszać. Zarówno w siodle angielskim, jak i zachodnim, musisz upewnić się, że jest wystarczająco dużo miejsca między wysklepioną przednią częścią siodła, łękiem i kłębem. Użyj zasady trzech palców. Przyłóż trzy palce między siodłem a kłębem, aby sprawdzić prześwit w kłębie. Aby to zrobić, trzymaj palec wskazujący, środkowy i serdeczny prosto, kciukiem skierowanym w niebo i wsuń dłoń między dolną część łęku siodła a szczyt kłębu. Jeśli możesz to zrobić wygodnie, siodełko dobrze pasuje. Jeśli jest mocno ściśnięty lub Twoje palce w ogóle nie pasują, siodło jest zbyt ciasne.

Szerokość kanału przełykowego

Po sprawdzeniu prześwitu w kłębie obróć dłoń tak, aby była skierowana w dół i wyprostuj cztery palce. Następnie przesuń rękę i ramię wzdłuż grzbietu konia do kanału przełykowego, aby sprawdzić szerokość kanału przełykowego. Potrzebujesz wystarczająco dużo miejsca na więzadło kręgosłupa, które ma szerokość około czterech palców.

Długość siodła do jazdy konnej

Siodła typu Western są zaprojektowane tak, aby przechodziły przez lędźwiową część grzbietu konia. Twoja waga powinna być rozłożona w obszarze zaczynając od za łopatką konia i kończąc przed jego ostatnim żebrem. Chociaż część siodła zawsze będzie wystawać poza ostatnie żebro konia, musisz ocenić, gdzie jesteś w siodle. Jeśli usiądziesz zbyt daleko z tyłu, utrudni to Twojemu koniowi noszenie Cię.

Jeśli terlica siodła (szkielet siodła) jest zbyt długa dla grzbietu konia, waga jeźdźca może zostać rozłożona poza ostatnie żebro. Twój koń napręży mięśnie grzbietu, aby Cię podtrzymać, co praktycznie uniemożliwi mu zaokrąglenie grzbietu.

Podkładki pod siodło

Niektóre problemy można rozwiązać za pomocą podkładki, więc gdy już wiesz, jak pasuje Twoje siodło, możesz zdecydować, jakiego rodzaju podkładki będziesz używać. Na przykład, jeśli jest puste miejsce lub jeśli Twoje siodło jest trochę za szerokie, może pomóc podkładka filcowa. Grubość podkładki zależy od tego, ile masz miejsca, ile ochrony potrzebujesz i jak gruby jest Twój koń.

Sprawdź ofertę podkładek pod siodło w sklepie Stipla.

Oceń dopasowanie siodła dla siebie

Podczas gdy większość ludzi myśli o komforcie swojego konia, jeśli chodzi o dopasowanie siodła, zapewnienie odpowiedniego dopasowania siodła dla jeźdźca jest równie ważne. Jeżdżąc w siodle, które do Ciebie nie pasuje, narażasz się na potencjalny dyskomfort w biodrach, kolanach i dolnej części pleców. Źle dopasowane siodło może powodować fizyczny ból, jeśli uniemożliwia jazdę w wyrównanej pozycji barku, biodra i pięty. Pomaga to zachować równowagę i umożliwia biodrom, kolanom i kostkom działanie jako amortyzatory chroniące plecy.

Słabe dopasowanie siodła może nie tylko powodować fizyczny ból, ale także może prowadzić do problemów z treningiem lub wydajnością. Kiedy czujesz, że stracisz równowagę w siodle i upadniesz do przodu, instynktownie napinasz mięśnie w walce o utrzymanie środka w siodle. Twój koń najprawdopodobniej będzie odzwierciedlał Twoją reakcję, pozostawiając zarówno spiętym, jak i sztywnym. To samo dotyczy dopasowania siodła – jeśli jedziesz w siodle, które nie pasuje do Ciebie i przekrzywiasz się, Twój koń również będzie jechał krzywy.

Rozmiar siedziska jest ważny nie tylko ze względu na wygodę, ale także ze względu na konstrukcję siodełka, która rozprowadza ciężar ciała. Przeciążanie małego siodła może być dla Ciebie niewygodne i potencjalnie szkodliwe dla grzbietu konia, dlatego ważne jest, aby jeździć w siodle w odpowiednim rozmiarze do Twojego wzrostu, wagi i długości nóg.

Obserwuj reakcję konia na siodło.

Przez kilka pierwszych przejażdżek po zakupie nowego siodła musisz uważnie obserwować zachowanie swojego konia. Jeśli zauważysz zmianę w ich postawie, zachowaniu lub zdolności do biegania lub skakania, Twoje siodło może nie pasować do konia.

Wybierz się na jazdę próbną

Zabierz konia na przejażdżkę i jedź bez podkładki, aby dokładnie zobaczyć, jak porusza się siodło na jego grzbiecie. Wypróbuj różne chody konia. Zwróć uwagę na dyskomfort, jaki może odczuwać Twój koń. Po zejściu z konia zdejmij siodło i oceń wrażenie, jakie pozostawiło na grzbiecie konia. Chcesz, aby wszystkie włosy Twojego konia były równomiernie spłaszczone, po obu stronach, ale nie na środku. Jeśli jego włosy są spłaszczone pośrodku, oznacza to, że Twoje siodło dotykało więzadła kręgosłupa – coś, czego chcesz uniknąć.

Podziel się ze znajomymi

1 komentarz

  1. Pingback:Siodło westernowe i siodło klasyczne - czym się różnią? - Batogo

Możliwość komentowania została wyłączona.