Menu Zamknij

Jak wybrać odpowiedni czaprak i dopasowaną podkładkę pod siodło?

To, co ludzi od wieków urzeka w koniach, jest ich ekspresyjny ruch. Aby mogły zaprezentować pełnię swoich możliwości, powinny poruszać się bez napięć i bólu, które czasem powoduje nieodpowiednio dobrany ekwipunek. Do właściwej ochrony konia i siodła, niezbędny jest odpowiednio dopasowany czaprak i podkładka pod siodło. To nie tylko kwestia komfortu – odpowiednia podkładka pod siodło i czaprak chronią grzbiet konia, a także pomaga w utrzymaniu siodła. Wybór odpowiedniego czapraka i podkładki będzie zależał od kilku kryteriów. Nie zawiedziesz się, jeśli poświęcisz czas na znalezienie odpowiedniego zestawu dla Ciebie i Twojego konia.

Do czego służą czapraki i podkładki pod siodło?

Podkładka pod siodło pomaga utrzymać siodło w równowadze, czyli nie zaburza ruchu konia i nie przeszkadza jeźdźcowi w prawidłowym dosiadzie. Podkładka pod siodło spełnia ma właściwości antypoślizgowe, dlatego zakładamy ją pod lub na czaprak.

Jak znaleźć odpowiednią podkładkę pod siodło oraz czaprak?

czaprak podkładka pod siodło

Dopasuj kontury konia

Dopasowanie konturów grzbietu konia, a także konturów spodu siodła ma kluczowe znaczenie dla posiadania czapraka, który nie będzie wywierał nacisku na kręgosłup ani kłąb konia. Dostępne są nawet ochraniacze, wykonane specjalnie dla koni.

Znajdź odpowiedni styl

Istnieją trzy podstawowe rodzaje czapraków – wyróżniamy czaprak ujeżdżeniowy, czaprak skokowy oraz czapraki westernowe. Czapraki używane są we wszystkich dyscyplinach i mogą być używane samodzielnie lub w połączeniu z podkładką.

Wybierz odpowiedni rozmiar

Pamiętaj, aby dopasować rodzaj czapraka i/lub podkładki do rodzaju siodła. Podkładki są zwykle wykonywane z myślą o różnych stylach siodeł. Podkładka ujeżdżeniowa będzie miała prostszy krój i pomieszczą dłuższą klapę, podczas gdy podkładka bliskiego kontaktu będzie miała krój do przodu i krótszą długość. Uniwersalne czapraki i podkładki leżą gdzieś pośrodku i mają tendencję do nieco większych różnic w wymiarach. Upewnij się, że podkładka wystaje nieco poza krawędź siodła, ale nie poza ostatnie żebro konia.

W parze z siodłem

Podkładki pod siodło nie powinny być używane do poprawienia źle dopasowanego siodła. Zawsze szukaj siodła, które najlepiej pasuje do Twojego konia. Istnieją przypadki, w których czapraki mogą pomóc poprawić dopasowanie siodła. Na przykład nierównomiernie rozwinięty koń może skorzystać z dopasowanej podkładki, aby chronić przed bolesnym naciskiem. Słabo rozwinięty koń po długiej przerwie w pracy to kolejny przykład sytuacji, w której specjalna podkładka może być realną opcją poprawy dopasowania siodła.

Wybierz najlepszy materiał

Podkładki pod siodło są dostępne z różnych materiałów. Polar i bawełna to dwa najpopularniejsze wybory ze względu na ich zdolność do odprowadzania wilgoci. Polar może być syntetyczny lub może być prawdziwą skórą owczą lub wełną. Podkładki bawełniane i syntetyczne są zazwyczaj tańsze i łatwe w pielęgnacji. Podkładki ze skóry owczej lub wełnianej mogą być drogie i wymagają specjalistycznej pielęgnacji, ale są w stanie wchłonąć w wodzie nawet trzykrotnie większą wagę, podczas gdy bawełna wchłonie tylko swoją początkową wagę. Piankowe, żelowe i poliestrowe rozwiązania są powszechnie stosowane we wnętrzu podkładki, aby dodać dodatkową amortyzację. Pamiętaj tylko, że jeśli Twoje siodło jest idealnie dopasowane, możesz nie mieć miejsca na użycie grubej podkładki bez zmiany sposobu, w jaki siodło leży na Twoim koniu.

Podziel się ze znajomymi