Menu Zamknij

Jak przytyć konia z niedowagą? Utrata wagi i sposoby na jej przybranie.

Istnieje kilka powodów, dla których konie mogą mieć niedowagę. Samo jedzenie może nie stanowić całego problemu. Zepsute zęby mogą sprawić, że żucie będzie dla konia bolesne i powodować połykanie słabo przeżutego pokarmu. Pasożyty wewnętrzne mogą również kraść składniki odżywcze Twojemu koniowi, a także uszkadzać przewód pokarmowy. Zanim po prostu zaczniesz karmić konia większą ilością paszy, sprawdź, czy nie ma problemów zdrowotnych, które mogą zapobiegać przybieraniu na wadze. Po upewnieniu się, że Twój koń jest zdrowy, możesz zrobić kilka rzeczy, aby przybrał na wadze. W tym artykule podpowiadamy, jak przytyć konia.

jak przytyć konia
Photo by Rich Dahlgren on Unsplash

Droga do zdrowia

Tuczenie konia to długi proces, ale taki, który może poprawić jego zdrowie. Twój koń może mieć niedowagę z różnych powodów, takich jak zimowanie w trudnych warunkach, brak wystarczającej ilości kalorii, karmienie się ubogim pastwiskiem. Jeśli z łatwością widzisz żebra Twojego konia wystające przez matową sierść, może to oznaczać, że ​​brakuje mu energii i nie można na nim jeździć ani zaprzęgać do pracy. Poznajmy przyczyny, dla których koń nie przybiera na wadze i sposoby na to, jak przytyć konia.

Przyczyny, dla których koń nie przybiera na wadze

1. Sprawdzenie konia pod kątem problemów zdrowotnych

Zanim zaczniesz tuczyć konia, upewnij się, że nie ma innych problemów zdrowotnych, które mogłyby powodować utratę wagi. Musisz zabrać konia do weterynarza, aby upewnić się, że koń jest zdrowy.

2. Sprawdzenie uzębienia konia

Poproś weterynarza, aby obejrzał zęby Twojego konia, aby ustalić, czy utrata masy ciała może być spowodowana problemami z zębami. Twój weterynarz może być w stanie stwierdzić, czy koń nie jest w stanie wystarczająco przeżuć swojej paszy.

3. Sprawdzenie konia pod kątem pasożytów

Twój weterynarz powinien przeprowadzić test na próbce odchodów Twojego konia. Jeśli koń ma pasożyty, prawdopodobnie doświadcza zapalenia jelit lub bólu żołądka i nie jest w stanie całkowicie strawić swojego pokarmu.

Konie częściej mają robaki, jeśli pasły się na pastwisku, które zostało intensywnie wypasane przez inne konie i które jest silnie zanieczyszczone odchodami koni, które zawierają jaja robaków.

4. Sprawdzenie dostępu do pożywienia

Upewnij się, że inne konie nie przeszkadzają Twojemu koniowi w dotarciu do pożywienia, a zewnętrzne szkodniki, takie jak gryzące owady, nie powodują, że spala on energię, próbując uzyskać ulgę. Twój weterynarz może również pobrać krew konia do analizy, aby upewnić się, że jego narządy wewnętrzne funkcjonują normalnie. Kiedy już wyeliminujesz wszystkie te powody, dla których Twój koń ma niedowagę, spójrz na jedzenie, które mu podajesz.

jak przytyć konia
Photo by Annie Spratt on Unsplash

Dieta konia uboga w kalorie

Unikalny układ pokarmowy konia sprawia, że ​​pasze dla koni to idealne źródłem energii. Jeśli Twój koń jest szczupły bez żadnych problemów zdrowotnych i po prostu potrzebuje więcej kalorii, możesz rozwiązać ten problem poprzez:

  • Zapewnienie całodobowego dostępu do pastwiska lub siana (lub jak największej ilości paszy).
  • Jeśli zwiększona ilość siana nie wystarczy, spróbuj oferować siano wyższej jakości, takie jak lucerna lub siano z niedojrzałej trawy. Lucerna ma zazwyczaj wyższą zawartość energii i białka, a mniej cukru.
  • Jeśli nie karmisz żadnym zbożem, spróbuj dodać produkt zbożowy przeznaczony dla koni pracujących lub wyczynowych. Te ziarna będą zawierać wyższy poziom białka i tłuszczu, co pomoże w przybieraniu na wadze.
  • Jeśli już karmisz zbożem, zamiast podawać więcej, spróbuj przestawić się na produkt paszowy o wysokiej wydajności, zawierający od 10 do 12 procent tłuszczu.
  • Używanie tłuszczu w celu zwiększenia energii w dawce pokarmowej może pomóc zmniejszyć zmiany temperamentu obserwowane u niektórych koni jedzących duże ilości skrobi lub węglowodanów.
  • Jeśli nie jesteś w stanie zmienić produktu zbożowego, dodaj do regularnej racji suplementy dla koni, taki jak: otręby ryżowe, nasiona lnu, olej roślinny, suszone tłuszcze ziarniste.

Jak przytyć konia? Najlepsza pasza dla koni z niedowagą

Najlepszą paszą dla konia z niedowagą jest dobrej jakości siano lub trawa pastwiskowa. Daj mu siano do wyboru, chyba że istnieje jakiś powód medyczny (taki jak zespół metaboliczny, ochwat lub choroba Cushinga). Stopniowo wprowadzaj konie na trawę, aby zmniejszyć możliwość wystąpienia kolki lub biegunki. Wiele koni bardzo dobrze radzi sobie na samej trawie lub sianie. Więcej siana w podajniku lub dłuższy czas wypasu może wystarczyć, aby przybrać na wadze.

Jednak niektóre konie – intensywnie trenowane, klacze ciężarne lub karmiące, lub stare/chore konie – będą potrzebowały więcej kalorii niż może dostarczyć siano z trawy lub pastwisko. Siano z lucerny i innych roślin strączkowych jest bogatsze w białko i niektóre minerały, takie jak wapń.

Dodatki paszowe dla chudych koni

Przysmaki dla koni, takie jak pulpa buraczana to często podawany dodatek, ponieważ zawiera duże ilości błonnika, który koń może zamienić w energię. Niektórzy ludzie wolą podawać swoim koniom paszę granulowaną, ponieważ uważają, że jest ona łatwiejsza do strawienia. Starsze konie mogą łatwiej trawić zmiękczone zboża, więc specjalnie przygotowana karma dla seniorów może być pomocna. W przypadku koni z uszkodzonymi zębami mniejsze granulki lub ziarna będą łatwiejsze do żucia niż większe granulki lub kostki. Otręby ryżowe i len to również popularne dodatki do diety koni z niedowagą.

Otręby, ryż, kukurydza, len i oleje zbożowe są często używane w celu zwiększenia energii i kalorii w paszy dla konia. Niektórzy uważają, że pomagają również utrzymać zdrową skórę konia i lśniącą sierść. Ostrożnie dodawaj te oleje do diety konia; zbyt duża ilość oleju w diecie może powodować biegunkę.

Ilekroć zmieniasz ilość koncentratów, rób to stopniowo, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia problemów takich jak kolka. Użyj również taśmy obciążeniowej, aby oszacować masę ciała konia. Powtórz naklejanie wagi dwa tygodnie po zmianie diety. Zapisz te liczby i regularnie mierz wagę konia. Jeśli nie widzisz oczekiwanych zmian, porozmawiaj ze swoim weterynarzem i/lub dietetykiem koni.

Podziel się ze znajomymi