Menu Zamknij

Jak prawidłowo trzymać wodze? Styl klasyczny i westernowy

Wodze pomagają informować konia, w jakim kierunku ma skręcić oraz kiedy ma się zatrzymać lub cofnąć. W miarę rozwoju umiejętności jeździeckich nauczysz się używać pomocy wodzy w bardziej subtelny sposób, aby dać sygnał swojemu koniowi. Nauczyć się prawidłowo trzymać wodze, abyś mógł skutecznie przekazywać swoje komunikaty i nie tworzyć żadnych złych nawyków, które mogłyby zdezorientować konia lub sprawić, że będzie on czuł się niekomfortowo.

Jak prawidłowo trzymać wodze w stylu klasycznym?

W przypadku bezpośredniego reiningu, najczęściej spotykanego w jeździe w stylu angielskim, będziesz trzymać po jednej wodzy w każdej ręce. Podnieś wodze tak, aby każda wodza znalazła się między Twoim małym i serdecznym palcem. Wodza położy się na Twojej dłoni i wyjdzie z ręki na palec wskazujący. Twój kciuk powinien być skierowany do góry, tak aby koniec wodzy ze sprzączką wychodził z luźno trzymanej pięści. Nie chcesz, aby Twoje kciuki były skierowane prosto w górę i nie chcesz, aby Twoja ręka była płasko w poprzek. Nie chwytaj zbyt mocno. To zmęczy Twoje ręce i sprawi, że pomoce wodzy staną się sztywne i ciężkie dla konia. Jeśli chwycisz wodze zbyt luźno, wodze prześlizgną się przez Twoje palce, a wszystkie pomoce będą nieskuteczne.

Twoje łokcie, przedramiona, nadgarstki i dłonie powinny być w linii prostej. Będzie to prosta linia od łokcia przez wodze do pyska konia. Gdy koń porusza głową i szyją, Twoje ręce powinny podążać za ruchem. Twoje ciało nie powinno kołysać się w przód i w tył, ale ruch powinien pochodzić z ramion i barków, podobnie jak sięganie do przodu, bez pochylania ciała do przodu. Twoje nadgarstki nie powinny się kołysać, ale utrzymywać prostą linię od łokcia do wędzidła.

Podczas jazdy powinieneś czuć lekki, stały kontakt z pyskiem konia. Nie chcesz być zbyt ciężki lub zbyt luźno trzymać wodze. Jeśli ciągle pociągasz za pysk konia, może on nauczyć się ignorować twoje sygnały lub reagować, rzucając głową lub zakorzeniając się, aby zmniejszyć nacisk. Kiedy trzymasz wodze zbyt luźno, koń może łatwo wyciągnąć wodze z rąk, a pomoce wodzy będą nieskuteczne.

Poznaj różnice między jazdą w stylu klasycznym, a westernowym.

Jak prawidłowo trzymać wodze w stylu westernowym?

Podczas jazdy stylu westernowym, będziesz trzymać obie wodze w jednej ręce. Tradycyjnie lejce będą trzymane w lewej ręce, ponieważ pozwala to dominującej ręce kowboja (zazwyczaj prawej) ciągnąć bydło i wykonywać inne prace. To, czy zdecydujesz się trzymać wodze w prawej czy lewej ręce, nie będzie miało znaczenia, jeśli zamierzasz po prostu jeździć konno, a nie pracować przy bydle.

Wodze przymocowane na końcach trzymane są w pionowej pięści, z wodzami wychodzącymi przez spód pięści. Koniec wodzy wystaje z wierzchu pięści. Podobnie jak w przypadku bezpośredniego reiningu, chcesz, aby kciuk był skierowany do góry. Twoja wolna ręka może trzymać koniec wodzy, opierając się o nogę w taki sposób, abyś siedział prosto w siodle.

Inną metodą z rozdzielonymi wodzami jest trzymanie wodzy ręką w tej samej pozycji, ale z wolnym końcem wystającym spod pięści, obok małego palca. Możesz rozdzielić wodze, trzymając jedną między palcem wskazującym a drugim. Końce wodzy zwisają w dół ramienia konia.

Jeźdźcy westernowi zwykle jeżdżą z mniejszym kontaktem niż jeźdźcy angielscy, więc powinieneś po prostu poczuć ciężar wodzy, a nie kontakt z pyskiem konia. Zbyt mocne ciągnięcie spowoduje te same problemy, co twarda ręka przy bezpośredniej wodzy.

Zasady różnych dyscyplin

Różne dyscypliny mają określone zasady, więc jeśli wykraczasz poza jazdę w terenie lub jazdę rekreacyjną i bierzesz udział w zawodach, najlepiej dowiedzieć się dokładnie, jakie są oczekiwania. Na przykład w niektórych odmianach stylu westernowego, dzielenie wodzy między palcem wskazującym i drugim jest uważane za nieprawidłowe. Przeczytaj regulamin i poproś trenera o wyłapanie wszelkich nawyków, które mogą Cię zdyskwalifikować.

Podziel się ze znajomymi