Menu Zamknij

Maniery konia, czyli jak powinien zachowywać się przy Tobie koń

Jednym z najważniejszych elementów bezpiecznej pracy z koniem jest zrozumienie zachowania konia. Jeśli potrafisz sprawić, że koń Cię słucha, wykonuje Twoje polecenia i oboje czujecie się przy sobie bezpiecznie – będziecie w stanie stworzyć mocną i dobrą więź. Poniższy artykuł wyjaśnia niektóre z zachowań konia względem Ciebie. Poznaj podstawowe maniery konia!

Myślę, że zainteresuje Cię także artykuł: Mowa ciała konia.

maniery konia

Koń pozwala prowadzić się cicho w ręku

Każdy koń powinien być wyszkolony, aby dobrze się zachowywał podczas prowadzenia.

Kiedy prowadzisz konia, powinien chodzić obok Ciebie, po cichu zwracając na Ciebie uwagę. Kiedy poprosisz konia, aby się cofnął lub zrobił krok w bok, powinien posłuchać Twojej wskazówki. Twój koń nie powinien Cię ciągnąć, biec do przodu, cofać się ani wciskać w Ciebie. Nauczenie konia prawidłowego prowadzenia jest podstawą prawie każdego innego aspektu dobrych manier.

Koń pozwala Ci dotknąć każdej części ciała

Weterynarz może zbadać nogi konia i ogólny stan zdrowia, aby upewnić się, że jest zdrowy.

Twój koń powinien pozwolić Ci dotykać każdej części swojego ciała. Często uszy, pysk, wymiona, części między nogami i klatką piersiową są wrażliwymi miejscami, z którymi wiele koni nie pozwala dotykać. Ale te obszary muszą zostać oczyszczone lub opatrzone, jeśli są ranne. Niezbędne jest nauczenie konia, aby te obszary były pielęgnowane i dotykane.

Koń stoi cicho, kiedy sprawdzasz mu kopyta

Konie potrzebują regularnej pielęgnacji kopyt i przycinania kopyt co sześć do ośmiu tygodni. Naucz swojego konia, aby stał cicho, podczas gdy myjesz mu kopyta lub gdy kowal z nim pracuje. Ten sposób gruntowania sprawia, że ​​czas czyszczenia i przycinania jest znacznie mniej stresujący (i mniej bolesny) dla wszystkich zaangażowanych.

Koń posłusznie wchodzi na przyczepę z rampą

Koń, który nie wchodzi cicho na przyczepę, jest nie tylko frustrujący — może być niebezpieczny. Mogą się zdarzyć sytuacje awaryjne i być może będziesz musiał zabrać konia do kliniki weterynaryjnej. W ciągu ostatnich kilku lat wiele osób, które nigdy się tego nie spodziewały, musiało się ewakuować z powodu pożaru, powodzi lub innych katastrof. Często konie, które nie pozwalają się prowadzić, również nie wchodzą posłusznie do przyczepy.

Koń cierpliwie czeka, kiedy go o to prosisz

Prowadzenie i spokojne stanie to dwie podstawowe maniery konia.

Używaj polecenia „czekaj”, aby powiedzieć swoim koniom, aby zaczekały, aż całkowicie otworzysz bramę lub drzwi do boksu, albo żeby stały i czekały, aż podasz im paszę. Koń o słabych manierach, który wpada przez bramy lub drzwi, jest niebezpieczny zarówno dla swojego opiekuna, jak i siebie samego. Sprawia, że ​​karmienie czasu staje się kłopotliwe, jeśli koń wpycha się, aby zdobyć pożywienie.

Koń pozwala dać się złapać

Pogoń za koniem może być nauczeniem go ucieczki.

Nie ma nic bardziej frustrującego niż zaplanowanie godziny jazdy konnej, treningu lub innej aktywności i poświęcenie tego czasu na ściganie konia po pastwisku. Może to być zbyt kosztowne, jeśli czeka na Ciebie kowal lub weterynarz. Sprawy mogą stać się niebezpieczne, jeśli Twój koń poczuje się osaczony, a jedyna ucieczka znajduje się nad Tobą. Naucz swojego konia, aby został złapany za każdym razem, gdy tego chcesz.

Koń pozwala się uwiązać i stoi spokojnie

Stanie w ciszy przywiązanym, czy to do słupa, obok przyczepy czy drzewa, jest absolutnie niezbędną umiejętnością. Będziesz chciał przywiązać konia, aby go wyczesać, wyczyścić kopyta, założyć i zdjąć uprząż lub po prostu trzymać go bezpiecznie z dala od innych spraw. Naucz konia, aby stał spokojnie, gdy jest przywiązany, bez zawracania sobie głowy lub ciągnięcia. Często konie, które nie stoją spokojnie, gdy są przywiązane, też nie pozwalają prowadzić się spokojnie.

Podziel się ze znajomymi