Menu Zamknij

Jak pies okazuje miłość? 8 dowodów na to, że Twój pies Cię kocha

Jako rodzice psów chętnie wyznajemy, że kochamy nasze psy. Po co inaczej wstajemy z ciepłego łóżka i wyprowadzamy je na zewnątrz mroźnym wczesnym rankiem? Dlaczego od razu im wybaczamy po przeżuciu naszych ulubionych butów? Stwierdzenie, że psy są najlepszym przyjacielem człowieka, dla wielu z nas jest dużym niedopowiedzeniem. Pozostaje jednak pytanie… Czy psy odwzajemniają naszą miłość?

Jak pies okazuje miłość?

Psy okazują ludziom uczucia w inny sposób niż uściski i uśmiechy. Mogą okazywać uczucia, opierając na Tobie pyszczek, przynosząc swoją ulubioną zabawkę lub upewniając się co chwilę, czy jesteś obok. Psy wyrażają swoje emocje na różne sposoby, od bardzo subtelnych do całkowicie oczywistych. Jednak skąd wiemy, że psy potrafią kochać?

Photo by Lydia Torrey on Unsplash

Co mówią badania?

Za pomocą MRI (obrazowania metodą rezonansu magnetycznego) naukowcy przeskanowali mózgi psów, sprawdzając ich reakcje na określone zapachy. Zmiany w funkcjonowaniu mózgu dostarczyły danych na temat stanu emocjonalnego psów.

Dlaczego zapachy? Psy poruszają się po świecie za pomocą węchu. W przeciwieństwie do ludzi, w interpretacji otoczenia bardziej polegają na węchu niż wzroku. Sposób, w jaki psy przetwarzają zapachy i reagują na nie, odzwierciedla ich uczucia. W eksperymencie wykorzystano zapachy do stymulacji mózgu psa. Za pomocą MRI naukowcy zmierzyli reakcje neuronalne psów, które były narażone na zapachy zarówno znajomych, jak i nieznanych ludzi i psów.

Eksperyment ujawnił, że kiedy pies wyczuł znajomy zapach swojego właściciela, aktywował się układ nagrody w mózgu. Układ ten zawiera wiele receptorów dopaminy, a w mózgach psów, tak samo jak i u ludzi, uaktywnia się, gdy wystawiony zostaje na przyjemne doznania. Ze wszystkich zapachów prezentowanych psom reagowały one bardziej przychylnie na zapachy ludzi niż na zapach psich towarzyszy. Co więcej, ośrodek nagrody psa aktywował się najbardziej, gdy pies rzeczywiście wąchał kogoś, kogo znał. Podobna reakcja występuje u ludzi, gdy pokazuje się im zdjęcia ludzi, których kochają.

Jak możesz stwierdzić, że Twój pies Cię kocha?

1. Cieszy się, że Cię widzi

Twój pies może skakać i szczekać, gdy przechodzisz przez próg. A może być bardziej subtelny i po prostu machać ogonem na dźwięk Twojego przyjścia. Psy, zwłaszcza szczenięta, mogą popuścić trochę siusiu, gdy są podekscytowane, ale większość psów wyrasta z tego zachowania i jest w stanie zatrzymać mocz, kiedy są szczęśliwe, że Cię widzą.

2. Opiera się o Ciebie

Niezależnie od tego, czy siedzisz na podłodze, czy na kanapie, jeśli Twój pies opiera się o Ciebie, oznacza to, że czuje się bezpiecznie, pewnie i całkowicie komfortowo. Czasami psy opierają się na swoich ludziach, gdy czują się przestraszone lub niespokojne, ale to tylko oznacza, że ​​postrzega Cię jako swojego obrońcę.

3. Przynosi Ci prezenty

Jeśli pies przyniesie Ci swoją ulubioną zabawkę, nie oznacza to tylko, że chce się bawić — chociaż chęć zabawy jest również główną oznaką szczenięcej miłości. Jako przywódca stada Twojego szczeniaka prezentuje Ci swoją najcenniejszą, najbardziej ukochaną własność.

4. Stawia Cię na drugim miejscu jedynie podczas jedzenia

Psy żyją „tu i teraz”. Kiedy są głodne i otrzymują miskę pełną jedzenia, zrezygnują z interakcji międzyludzkich dla chwały dobrego posiłku. Jednak gdy miska jest pusta, pies Cię uwielbia! Wiele psów chce przytulać swoich właścicieli po posiłku.

5. Lubi przy Tobie spać

Psy są z natury wyczulone na zagrożenia w swoim środowisku i leżą w pozycji obronnej podczas snu na wolności. Umieszczają nosy na wietrze, aby wyłapać groźne zapachy, a leżąć plecami do innych członków stada, tworzą ochronny krąg. Fakt, że chętnie przytulają się do Ciebie na kanapie, jest znakiem, że czują się przy Tobie bezpiecznie i uważają Cię za część swojej paczki. Jesteś częścią ich wewnętrznego kręgu rodzinnego.

A jeśli nie pozwalasz swojemu psu spać w Twoim łóżku, warto zainwestować w super wygodne posłanie dla psa.

6. Patrzy na Ciebie kochającymi oczami

Utrzymywanie kontaktu wzrokowego jest nie tylko przydatnym narzędziem podczas treningu psa – może również pomóc w nawiązaniu głębokiej więzi. W rzeczywistości, kiedy Twój pies na Ciebie patrzy, jego mózg uwalnia oksytocynę. Znana jako „hormon miłości”, oksytocyna jest tym samym hormonem, który uwalniają mózgi matek, gdy po raz pierwszy łączą się ze swoimi dziećmi.

Kluczem jest utrzymywanie naturalnego kontaktu wzrokowego podczas zabawy lub przytulania. Jeśli wymusisz kontakt wzrokowy ze swoim psem, prawdopodobnie poczuje się nieswojo i odwróci wzrok.

7. Nie dba o Twój wygląd i uwielbia Twój zapach

Jeśli Twój pies przytula Cię, gdy masz śmierdzący poranny oddech, jesteś po intensywnym treningu lub gdy masz bad hair day, to przypadek prawdziwej miłości. Psy naprawdę kochają nas bezwarunkowo.

Psy, które są przywiązane do swoich właścicieli, uwielbiają ich zapachy – i mogą napaść na stos butów lub kosz na pranie w poszukiwaniu śmierdzących skarpet, T-shirtów, a nawet bielizny.

8. Wszędzie za Tobą podąża, i upewnia się, czy jesteś obok

Jeśli czujesz, że nie możesz zrobić kroku w domu bez psa depczącego Ci po piętach, uważaj się za kochaną. Psy lgną do Ciebie nie tylko dla bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do ludzkich towarzyszy, nie mogą się nacieszyć Twoim towarzystwem.

Jak pies okazuje miłość – podsumowanie

Dzięki nauce dowiedzieliśmy się, że nasi psi przyjaciele są istotami społecznymi, emocjonalnymi, które reagują na ludzkie zapachy i głosy. Z radością wyczuwają nasz zapach i reagują na ton naszego głosu. Nauka udowadnia, że ​​część mózgu psów jest związana z pozytywnymi emocjami i rzeczywiście czują one miłość do swoich ludzkich towarzyszy.

A jeśli powyższe przykłady psich zachowań to Twoja codzienność, możesz być pewna – Twój pies Cię kocha!

Podziel się ze znajomymi