Menu Zamknij

Jak działa wędzidło Pelham? Opis, zastosowanie, mechanika

Wędzidła Pelham są bardzo powszechne zarówno w angielskiej, jak i westernowej wersji. Jak każdy element osprzętu, ma swoje plusy i minusy. Są ludzie, którzy uważają, że to świetny kompromis, i tacy, którzy uważają, że to nieporozumienie. Ale jak niemal wszystko, w niewłaściwych rękach, może być nieskuteczny, a nawet niebezpieczny. Oto, jak działa wędzidło Pelham i kiedy można go używać.

Wygląd zewnętrzny wędzidła Pelham

Wędzidło Pelham może mieć ustnik pełny lub przegubowy. Istnieje duży pierścień bezpośrednio połączony z ustnikiem, do którego przyczepiają się „wodze wędzidłowe”, a trzonki wystają w dół zakończone pierścieniami, do których przyczepiają się „wodze krawężnikowe”. Ponieważ wędzidło pelham ma działanie dźwigniowe, pod brodą konia znajduje się łańcuszek lub pasek do krawężników, aby zapobiec zbyt dużemu obracaniu się wędzidła, a także zapewnić kolejny punkt nacisku. Mały „pasek wargowy” na pokazanym wędzidle zapobiega próbom podgryzania przez konia podudzi.

wędzidło pelham
Przykładowe wędzidło Pelham (podwójnie łamany pełny Blue Steel Balotade)

Zastosowanie wędzidła Pelham

Wędzidło pelham jest często używane do nauki jazdy i jazdy ogólnej, pod warunkiem, że jeździec posiada wiedzę na temat używania munsztuka i jazdy z podwójnymi wodzami. Angielski wędzidło Pelhama nieco naśladuje działanie wędzidła wędzidła (mały wędzidło) i wędzidła weymouth (krawężnika) używanego na „podwójnej uzdy”. Pelhama można używać, gdy koń nie może wygodnie trzymać dwóch wędzideł lub dla wygody.

Pelhamy są widywane na niektórych łowcach terenowych, w niektórych klasach myśliwych pokazowych, na imprezach i podczas skoków na stadionach. Nie jest używany w ujeżdżeniu. Jest powszechnie używany w polo. Istnieje również zachodnia wersja wędzidła Pelham, a także wędzidła wbijające podobne do pelhamów.

Wędzidło Pelham – mechanika

Pelham zapewnia nieco przytłumiony efekt kombinacji Bridoon/Weymouth. Dzięki wodzy krawężnikowej jeździec może obniżyć głowę, co jest przydatne podczas nauki i zachęcania do prawidłowego noszenia głowy. Uruchomienie wodzy krawężnikowej wywiera nacisk na pręty pyska, podbródek, potylicę, a jeśli jest port, to podniebienie.

Za pomocą wodzy wędzidłowej jeździec może podnieść głowę konia. Jak w przypadku wszystkich angielskich wędzideł, nacisk będzie wywierany tylko na pręciki w jamie ustnej. W ogólnej jeździe jeździec najprawdopodobniej będzie jeździł na wodzy wędzidłowej, używając tylko wodzy krawężnikowej, gdy jest to konieczne. Wymaga to stabilnych, dobrze poinformowanych rąk, aby były skuteczne i nie pociągały jednocześnie za krawężnik i wędzidło.

Pelham nie jest dobrym wyborem do treningu, który wymaga bardzo wyrafinowanej reakcji na wędzidła, takich jak zaawansowany ujeżdżenie. Podwójna uzda, z dwoma oddzielnymi częściami, jest bardziej skuteczna w przekazywaniu wyraźnych sygnałów przez wodze.

Podziel się ze znajomymi