Menu Zamknij

Jak dobrać odpowiedni rozmiar derki dla konia?

Jeśli Twój koń musi nosić derkę, najwygodniejsza i najbezpieczniejsza będzie taka, która jest dobrze dopasowana. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz lekkiego okrycia, czy ciepłej derki zimowej, musisz zmierzyć swojego konia, aby dobrać derkę w odpowiednim rozmiarze. Źle dopasowana derka może ciągnąć i ocierać się, a nawet może być niebezpieczna dla Twojego konia.

Rozmiary derek

Podobnie jak rozmiary ubrań i butów, rozmiary derek mogą się nieznacznie różnić. Być może będziesz musiał wypróbować kilka, aby znaleźć idealne dopasowanie. Jeśli Twój koń ma bardzo szeroką klatkę piersiową lub grubą szyję, możesz potrzebować okrycia, które jest głębsze w okolicy szyi lub ma bardzo szerokie kliny na łopatkach. Derki dla koni i inne koce mogą mieć różne kroje. Po dokonaniu pomiaru producenci, tacy jak Torpol, mają tabele rozmiarów, które pomogą Ci wybrać odpowiednią derkę do kształtu Twojego konia.

derka dla konia

Oto podstawowy sposób, w jaki możesz zmierzyć swojego konia, dzięki czemu będziesz mógł wybrać odpowiedni rozmiar podczas odwiedzania sklepu z akcesoriami dla koni.

Czego będziesz potrzebować:

  • Długi kawałek nierozciągliwego sznurka lub sznurka
  • Marker
  • Taśma miernicza
  • Notatnik i długopis lub ołówek

Chociaż możesz po prostu użyć elastycznej taśmy mierniczej, sznurek ma zalety. Wiele taśm mierniczych grzechocze i marszczy, czego nie lubi wiele koni. Jeśli przy okazji upuścisz sznurek, nie musisz się martwić o jego czyszczenie, możesz wyrzucić go do kosza.

Jak wykonać pomiar?

Wykonaj następujące kroki:

  1. Przywiąż konia bezpiecznie.
  2. Utrzymując sznurek w równym stopniu, zmierz jego ramię i zad do krawędzi ogona. Upewnij się, że sznurek pozostaje równoległy do ​​podłogi/podłoża.
  3. Za pomocą markera nanieś znak na sznurek w miejscu, w którym styka się on z krawędzią końskiego ogona.
  4. Zmierz sznurek taśmą mierniczą od zaznaczonego przez siebie znaku do końca, który znajdował się na klatce piersiowej konia.
  5. Zapisz pomiar, aby nie zapomnieć, kiedy pójdziesz do sklepu z akcesoriami.

Ten pomiar to rozmiar derki, którego będziesz potrzebować. Jeśli pomiar jest liczbą nieparzystą, dodaj do niej jeden, aby uzyskać liczbę parzystą. Na przykład, jeśli mierzysz swojego konia, a jego pomiar wynosi 185 cm, dodaj 1 cm i kup 186 cm derkę. Większość derek ma dużo miejsca na regulację, więc możesz wypuścić przednie zapięcia, aby pomieścić ten dodatkowy centymetr.

Podziel się ze znajomymi