Menu Zamknij

Wysokość konia, a wzrost jeźdźca – Jak dobrać rozmiar konia do jazdy?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z końmi, możesz się zastanawiać, jak dobrać rozmiar konia do nauki jazdy. Początkujący jeźdźcy i kupujący konia po raz pierwszy często pytają, jak dużego konia potrzebują. Ciężsi jeźdźcy mogą kwestionować, czy w ogóle powinni jeździć.

Ustalenie odpowiedniego rozmiaru to skomplikowana sprawa. Warto po prostu zapytać swojego trenera, jak duże są konie, na których czuje się najbardziej komfortowo, co może być dobrym punktem wyjścia. Istnieją jednak pewne ogólne wytyczne dotyczące rozmiaru, który jest najlepszy dla jeźdźca, biorąc pod uwagę następujące kwestie: waga, wzrost, cel.

jak dobrać rozmiar konia

Zasada 20%

Jak dobrać rozmiar konia? Wielkość konia, którego potrzebujesz, zależy od Twojego wzrostu i wagi. Podczas badania nośności konia, pierwszą rzeczą, na którą możesz się natknąć, to zasada 20%. Większość koni powinna być w stanie nosić jeźdźca, siodło i sprzęt, których łączna masa ciała wynosi 20% lub mniej. Ta zasada sprawdza się jako punkt wyjścia, ale istnieją też pewne dodatkowe zasady.

Doświadczenie jeźdźca

Niedoświadczeni jeźdźcy są trudniejsi do noszenia przez konia. Wszyscy początkujący to worki ziemniaków. W miarę jak jeździec staje się bardziej doświadczony, uczy się utrzymywać równowagę, nosić własny ciężar i siadać lżej na grzbiecie konia. Ciężar, który porusza się razem z Tobą, to mniejsze obciążenie niż martwy ciężar.

Kondycja konia

Koń, który nie jest w dobrej kondycji, nie powinien być proszony o noszenie tak dużego ciężaru.To samo dotyczy konia, który od miesięcy nie pracuje. Czas jazdy powinien być krótki i wydłużany w miarę wzrostu sprawności. Konie z historią przewlekłego kulawizny, problemy z plecami lub założycielem nie powinny być stawiane koniom z taką samą wagą jak konie zdrowe. Starszych koni również nie należy prosić o noszenie tak dużego ciężaru.

Budowa konia

Budowa konia zdecydowanie wpływa na to, ile może udźwignąć. Z reguły kucyki mogą przenosić większą wagę, proporcjonalnie do ich wielkości, niż konie. Niektóre rasy są znane z niewiarygodnej nośności, na przykład koń islandzki.

Wielu cięższych jeźdźców uważa, że ​​odpowiedzią jest kupno konia pociągowego. Problem polega na tym, że konie pociągowe nie są hodowane do noszenia ciężaru na grzbiecie, ale do ciągnięcia ciężaru. Ich proporcje i umięśnienie są inne. Wysokiej jakości krzyżówka konia pociągowego i konia wierzchowego jest lepsza dla wyjątkowo wysokiego i ciężkiego jeźdźca niż czysty pociąg.

Czy Twój koń będzie się skarżył, jeśli jest nadmiernie obciążony?

Być może. Jednak wiele koni będzie nadal pracować bez zarzutu. Konie będą jeździć dalej, nawet przeciążone, kulawe lub zmęczone. Jeźdźcy wielokrotnie dosłownie muszą powstrzymać konie przed próbą kontynuowania pracy, kiedy wyraźnie nie powinny. Chociaż istnieją konie, zwłaszcza kucyki, które zatrzymują się, odmawiają ruchu, jeśli jeździec jest zbyt ciężki, to zdecydowana większość tego nie zrobi. Dlatego, to od oceny jeźdźca zależy, kiedy czegoś może być za dużo.

Podziel się ze znajomymi