Menu Zamknij

Jak dobrać kantar dla konia? Wskazówki + 4 propozycje

Kantar to podstawowy element wyposażenia konia, który noszą wszystkie trenowane konie. Wykonany jest z nylonu, skóry lub liny i zakładany na głowę konia, aby osoba pracująca z koniem miała się czego trzymać. Posiada metalowe klamry do przypięcia liny; ta lina służy do chodzenia z koniem.

Ważne, aby upewnić się, że kantar konia jest odpowiednio dopasowany. Źle dopasowane kantary mogą ocierać się i powodować ból, co może skutkować problemami z zachowaniem konia. Kantar nie może być za duży, za mały lub zepsuty lub w jakiś sposób zużyty. Oto jak dobrać kantar dla swojego konia.

Standardowe rozmiary kantaru

Ogólnie rzecz biorąc, kantary dla koni są dostępne w standardowych rozmiarach i możesz zobaczyć takie rozmiary:

– pony, czyli rozmiar 1 idealny dla kuca walijskiego czy islandzkiego,

– cobrozmiar 2, który sprawdzi się w przypadku arabów, hucułów czy koni półkrwi arabskiej,

– fullrozmiar 3, dla koni wierzchowych

Zmierz, aby być pewnym

Te rozmiary kantarów dla koni są jedynie wskazówką, a kantary wykonane przez różnych producentów będą pasować inaczej. Zanim kupisz kantar, będziesz chciał zrobić mały pomiar. Oszacuj, gdzie powinien znajdować się nachrapnik, około 2/3 drogi w dół między nozdrzami konia a oczami. Za pomocą taśmy mierniczej lub sznurka zmierz wokół pyska konia. Następnie wykonaj drugi pomiar, zaczynając od boku pyska konia, gdzie będzie leżał nachrapnik. Zmierz z jednej strony na drugą, kładąc taśmę wzdłuż policzka konia, nad potylicą (czubek głowy) i z drugiej strony. Możesz teraz zabrać te pomiary do warsztatu jako wskazówkę przy wyborze kantaru. Mierz od pierścienia policzkowego do pierścienia policzkowego, pamiętając, że koronę (górną część kantara) możesz łatwo dopasować za pomocą sprzączki.

Sprawdź dopasowanie kantara

Kiedy zakładasz kantar, nachrapnik nie powinien być zbyt ciasny. Chcesz, aby Twój koń mógł jeść, pić i ziewać bez ograniczeń. Poproś konia, aby zgiął się w potylicy, jakby kiwał głową na „tak” i upewnij się, że kantar nie wiąże. Ważne, aby nie był zbyt luźny, w przeciwnym razie może zaczepić się o takie rzeczy, jak zatrzaski lub gałązki. Może również zsunąć się, jeśli jest za duży.

Gdy znajdziesz pasujący kantar, możesz go użyć jako przewodnika przy zakupie przyszłych kantarów. Dobrą zasadą jest, aby zawsze mieć dodatkowy kantar, na wypadek, gdyby ten, który ma na sobie twój koń, zgubił się lub zepsuł.

Polecane kantary:

Kantar Canter Club – wykonany z wysokiej jakości taśmy nylonowej. Posiada doskonałe cechy wytrzymałościowe. Podszycie z delikatnego sztucznego zamszu sprawia, że jest miękki dla skóry i zapobiega otarciom.

Kantar skórzany z uwiązem DUO Canter Club. Zastosowana w części nosowej lina pozwala na lepszą kontrolę nad koniem. Wykonany z wysokiej jakości skóry oraz trwałej i miękkiej liny nylonowej. Posiada regulowaną część nosową i potyliczną. Dodatkowo wyposażony w wygodny, mocny “stoper”.

Kantar skórzany Canter Club – wykonany z wysokiej jakości skóry naturalnej. Dzięki miękkiemu podszyciu zapobiega otarciom. Regulowana część nosowej oraz potyliczna. Trwałe, mosiężne okucie.

Kantar FreeRide marki Torpol – wykonany z wytrzymałej taśmy. W części potylicznej oraz nosowej podszyty miękką dzianiną wełnianą. Posiada dużą regulację, dzięki czemu można go idealnie dopasować do głowy konia.

Podziel się ze znajomymi