Menu Zamknij

Jak dbać o zdrowe ścięgna u konia?

Zdrowe ścięgna i więzadła są niezbędne do utrzymania silnego konia przez wiele lat. Trening może wywrzeć duży nacisk na te ważne tkanki, a nadmierne obciążenie może być trudne do wyleczenia i stanowić poważne zagrożenie dla przyszłej wydajności. Dodanie do diety konia suplementu na ścięgna i więzadła, który dostarcza krzemionki, kolagenu, MSM, przeciwutleniaczy i innych kluczowych składników, może pomóc w utrzymaniu siły i sprężystości tych tkanek łącznych. W tym artykule dowiesz się, jak dbać o zdrowe ścięgna u konia.

zdrowe ścięgna u konia

Urazy ścięgien

Urazy mięśniowo-szkieletowe tkanek miękkich, takie jak naciągnięte ścięgna, zwykle dyktują miesiące odpoczynku w boksach. Konie z urazami ścięgien zbyt często doznają ponownego urazu, jeśli zbyt wcześnie wznowią aktywność sportową, co zmusza właścicieli do rozpoczęcia procesu regeneracji od nowa. Sportowcy również cierpią z powodu urazów ścięgien, ale w przeciwieństwie do weterynarzy zajmujących się końmi, lekarze dysponują kilkoma technikami oceny gojenia się ścięgien i pomagają zdecydować, kiedy wrócić do zawodów.

O tym, jak dbać o zdrowe stawy dowiesz się z artykułu: Suplementy na stawy dla koni – jakie wybrać?

Uszkodzenia ścięgien u koni – jak sobie z nimi radzić?

Ścięgna goją się poprzez odkładanie tkanki bliznowatej zamiast zastępowania wysoce wyspecjalizowanych włókien ścięgien. Tkanka bliznowata wytworzona podczas początkowej fazy gojenia jest miękka i elastyczna, ale staje się coraz bardziej jędrna, gdy przebudowuje się, próbując odtworzyć tkankę normalną. Proces gojenia trwa zwykle około dziewięciu miesięcy.

Ultrasonografia

Ultrasonografia nie tylko pomaga określić lokalizację i rozmiar urazu ścięgna, ale jest również wykorzystywana do oceny gojenia. Jednak w ciągu kilku miesięcy od urazu standardowe obrazowanie ultrasonograficzne nie jest w stanie rozszyfrować zdrowych i uszkodzonych tkanek ścięgien, co utrudnia ustalenie, kiedy ścięgno jest zagojone i kiedy koń może wznowić pracę.

Sonoelastografia

Sonoelastografia polega na ręcznym uciskaniu ścięgna standardową sondą ultradźwiękową w celu pomiaru twardości ścięgna w różnych lokalizacjach. Obrazy generowane podczas kompresji ścięgien są następnie przekształcane w kolorowe obrazy, które odzwierciedlają jędrność. Na przykład kolor czerwony oznacza tkanki miękkie, żółty oznacza tkanki o pośredniej jędrności, a zielony i niebieski reprezentują najtwardsze, najmniej elastyczne tkanki. Obrazy te, zwane elastogramami, zapewniają obraz, który pomaga weterynarzom i właścicielom prowadzić rekonwalescencję konia, unikając przedwczesnego powrotu do pracy i ponownego urazu.

Suplementy na zdrowe ścięgna u koni

Kolagen dla koni i witamina C dla koni to najskuteczniejsze i najczęściej stosowane suplementy do naprawy ścięgien i więzadeł.

Udowodniono, że peptydy kolagenowe stanowią rozwiązanie odżywcze wspierające silne i elastyczne ścięgna i więzadła u koni, przyczyniając się do wysokiej wydajności i szybkiego powrotu do treningu. Ponieważ organizm wytwarza kolagen o niższej jakości i objętości w miarę starzenia się, konie mogą odnieść korzyści z profilaktycznej suplementacji kolagenu.

Jako środek zapobiegawczy dzienna dawka kolagenu może zmniejszyć problemy, które mogą mieć wpływ na trening. Ostatnie badania wykazały również, że połączenie 500 mg witaminy C i od 5 do 15 gramów kolagenu jest korzystne, gdy jest przyjmowane na godzinę przed ćwiczeniami.

Witamina C może przyspieszyć gojenie kości po złamaniu, zwiększyć syntezę kolagenu oraz zmniejszyć parametry stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny to stan zakłóconej równowagi między produktami ubocznymi przemian metabolicznych, czyli wolnymi rodnikami, a zdolnością usuwania ich z organizmu, czyli zdolności organizmu do detoksykacji i naprawy powstałych szkód.

Inne korzystne składniki odżywcze na zdrowe ścięgna u konia to:

  • Miedź
  • Cynk
  • Mangan
  • Aminokwasy
Podziel się ze znajomymi