Menu Zamknij

Upadek z konia – kilka wskazówek, jak bezpiecznie spadać z konia

Jeśli jeździsz konno, prędzej czy później, spadniesz z konia. Nawet najcichszy, najlepiej wyszkolony koń potrafi się spłoszyć, rozbrykać i ostatecznie zrzucić z siebie jeźdźca. Nie ma możliwości całkowitego uniknięcia upadków podczas jazdy. Nie ma też sposobu, aby zagwarantować, że upadniesz bez kontuzji, ale poniższe wskazówki mogą pomóc w zmniejszeniu skutków upadku podczas jazdy konnej. Jak bezpiecznie spadać z konia?

Przygotuj się na upadek

Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której upadek jest nieunikniony, będziesz miał ułamek sekundy na podjęcie decyzji, czy trzymać wodze, czy nie. Znajdując się w zamkniętym pomieszczeniu, puszczenie ich powinno być bezpieczne. Jeśli natomiast jesteś na szlaku, możesz spróbować trzymać wodze. Jeśli Twój koń się poluzuje, nie tylko czeka Cię długi spacer do domu, ale możesz narazić na niebezpieczeństwo konia lub kogokolwiek innego na szlaku. Będą okoliczności, w których trudniej się zdecydować, co zrobić. Jeśli Twój koń szarpie się lub bryka, zawsze lepiej jest puścić wodze, aby uniknąć ciągnięcia za koniem lub zaplątania.

Jak bezpiecznie spadać z konia?

Jeśli wiesz, że spadniesz, spróbuj uwolnić stopy ze strzemion. Idealnie byłoby, gdybyś zsunął się i powoli opadł na pupę, podczas gdy koń stałby obok, patrząc na Ciebie z zaskoczeniem. Pamiętaj, że Twoim priorytetem powinna być ochrona głowy i szyi. Jeśli sytuacja jest bardziej dynamiczna, spróbuj przetoczyć się przed nogami konia, unikając zadeptania. Nie wystawiaj rąk, aby powstrzymać upadek, ponieważ może to zwiększyć ryzyko złamania kości lub narażenia tych części ciała na stratowanie. Zamiast tego pomyśl o zwinięciu się jak jeż.

Po upadku z konia

Dokonaj szybkiej oceny: daj sobie sekundę, aby złapać oddech i sprawdzić, czy nie ma kontuzji. Jeśli wszystko wydaje się w porządku, wdrap się z powrotem na siodło. To uspokoi Ciebie, Twoich towarzyszy jazdy i Twojego konia. Jeśli coś wydaje się nie tak, natychmiast poproś o pomoc. Bycie stoickim w kwestii bólu może wydawać się odważne, ale jeśli złamałeś kość, możesz pogorszyć obrażenia.

Oceń, dlaczego spadłeś, aby uniknąć dwukrotnego popełnienia tego samego błędu.

Co robić, aby uniknąć upadku z konia?

  • Jedź na koniu, który odpowiada Twojemu poziomowi umiejętności.
  • Jedź świadomie. Spróbuj zobaczyć, co może wystraszyć Twojego konia, zanim zrobi to Twój koń, abyś mógł odwrócić jego uwagę.
  • Zachowaj właściwą pozycję w siodle.
  • Upewnij się, że siodło do Ciebie pasuje, a strzemiona są dopasowane do odpowiedniej długości.
  • Sprawdź, czy popręg lub pas są zaciśnięte, aby siodło się nie obracało.
  • Naucz się robić zatrzymanie awaryjne.

Sprzęt ochronny może pomóc w uniknięciu poważnych obrażeń w przypadku upadku:

  • Rękawiczki zapewniają lepszy chwyt na wodzach i chronią dłonie.
Podziel się ze znajomymi