Menu Zamknij

Dlaczego złamana noga u konia często oznacza, że musi zostać uśpiony?

Konie to niesamowicie wytrzymałe i odważne zwierzęta. Jednocześnie, przy złej kombinacji okoliczności, równie dobrze mogłyby być wykonane ze szkła. Jeden fałszywy krok, jedno źle ustawione kopyto może wystarczyć, aby kość złamała się w taki sposób, że nie można uratować konia. Najczęściej słyszy się o złamaniach u koni wyścigowych, ale każdy koń może złamać kość w nodze. Chociaż eutanazja nadal często bywa jedyną opcją, postęp w technologiach i technikach weterynaryjnych oznacza, że ​​niektóre konie można uratować, a nawet mogą wrócić do pracy w pewnym zakresie. Ale do uratowania każdego konia ze złamaną kończyną jest jeszcze daleko. Dlaczego złamana noga u konia często oznacza, że musi zostać uśpiony?

Kiedy koń łamie nogę

Koń ze złamaną nogą jest zwykle usypiany, ponieważ bardzo trudno jest właściwie wyleczyć złamaną nogę konia. Utrzymywanie konia w bezruchu przez długi czas, aby jego kość mogła się zagoić, stanowi duże zagrożenie dla jego życia.

W przeciwieństwie do ludzi, konie mają ciężkie ciała i lekkie kości nóg. Kiedy kości się łamią, często oznacza to, że pękają. A chirurgiczna rekonstrukcja złamanej nogi jest prawie niemożliwa. Podczas gdy ludzie mają duże mięśnie i trochę tkanki poniżej kolana, które pomagają ustabilizować złamaną kość, wraz z gipsem, koń nie ma mięśni ani żadnej innej tkanki poza ścięgnami i więzadłami poniżej kolana.

Brak mięśni i innych tkanek oznacza, że ​​nawet z gipsem złamana kość ma niewiele do podtrzymania. I znacznie trudniej jest powstrzymać konia przed używaniem złamanej nogi do dźwigania ciężaru. Konie stoją przez większość czasu, oraz instynktownie uciekają, gdy są zaskoczone, zamiast chronić i odciążyć złamaną nogę. To sprawia, że ​​szanse na ponowne zranienie są wysokie.

Na nogach konia spoczywa duży ciężar

Konie bardzo obciążają nogi, zwłaszcza podczas galopowania i skakania. Poza tym pod kolanem i stawem skokowym znajduje się wiele delikatnych kości. Niektóre kości znajdują się w kopycie, a kiedy pękają, znacznie trudniej jest je ustabilizować i pozwolić na wygojenie.

Ponad połowa ciężaru konia spoczywa na przednich nogach, więc szczególnie te kości i stawy są bardzo nadużywane. Nawet jeśli kości konia goją się, mogą pojawić się inne komplikacje, takie jak ochwat, co utrudnia pełne wyzdrowienie konia bez ciągłego silnego bólu.

Polecamy także powiązane artykuły: Jak działają suplementy na stawy dla konia? oraz Przyczyny pękającego kopyta u konia.

Oznaki złamania nogi

Koń, który ma złamaną nogę, będzie w oczywistym niebezpieczeństwie. Nie będzie chciał obciążać nogi i wystąpi obrzęk. Noga może zwisać krzywo lub kość może przechodzić przez skórę.

Jak najszybciej poproś weterynarza o zbadanie konia. Dalszy ruch może oznaczać, że koń może spowodować dodatkowe obrażenia, więc musi być utrzymywany tak nieruchomo, jak to możliwe. Jeśli weterynarz stwierdzi, że złamanie można naprawić, koń może zostać przetransportowany do szpitala weterynaryjnego.

Złamania, które można i których nie można naprawić

Photo by Pietro Mattia on Unsplash

Im mniej skomplikowane złamanie, tym większe prawdopodobieństwo, że koń wyzdrowieje. Złamanie zielonej gałązki (greenstick fracture) jest złamaniem niepełnym i można je z powodzeniem leczyć. Proste złamania, w których występuje jedno czyste złamanie, mają większe szanse na skuteczne zagojenie się niż złamania złożone.

Złamania złożone, w których złamana kość przechodzi przez skórę, są mniej podatne na naprawę, a w wielu przypadkach prowadzą do eutanazji. Złamania obejmujące stawy, są często nieodwracalne. Trudne do naprawienia są również złamania, które występują powyżej kolana.

Czy nie możemy zrobić więcej, aby im pomóc?

Nawet jeśli dałoby się przekonać konia do leżenia nieruchomo i pozwolić kości zregenerować się, są inne problemy. W szczególności jego waga działa przeciwko niemu. Konie dostają odleżyn, jeśli cały czas leżą. Odleżyny są trudne do opanowania u ludzi, nie mówiąc o koniu o wadze 500 kg. Nie jest to jednak jedyny powód. Na początek, konie zachorują na zapalenie płuc.

Być może słyszałeś o koniach, które trafiają do szpitala z powodu złamania kości biodrowej. Utrzymuje się je tam, a następnie dostają wtórne zapalenie płuc, ponieważ leżą. Kiedy ciało leży w złej pozycji, płyny gromadzące się w płucach nie są usuwane tak dobrze i to jest punkt infekcji.

A co z zastąpieniem kości czymś syntetycznym? Ponownie, problem polega na tym, że syntetyczne rozwiązania niezmiennie obciąża konia. Można ich użyć przy prostym złamaniu, aby wypełnić lukę, ale nie w przypadku złożonego złamania strukturalnego.

Kiedy nie ma innego wyjścia?

Konie są czasami bardzo szybko usypiane na torze wyścigowym. Czy można tak szybko dokonać właściwej oceny?

American Association of Equine Practitioners opublikowała wytyczne na temat eutanazji, mające pomóc w podejmowaniu humanitarnych decyzji dotyczących uśpienia koni:

  • Koń nie powinien znosić ciągłego lub niemożliwego do opanowania bólu spowodowanego chorobą, która jest przewlekła i nieuleczalna.
  • Koń nie powinien znosić stanu medycznego lub chirurgicznego, który ma małe szanse na przeżycie.
  • Konie nie powinny pozostać przy życiu, jeśli mają niemożliwy do opanowania stan zdrowia, który stanowi zagrożenie dla nich lub jego opiekunów.
  • Koń nie powinien być zmuszony do ciągłego przyjmowania leków przeciwbólowych w celu złagodzenia bólu do końca życia.
  • Koń nie powinien znosić przez całe życie ciągłego trzymania w boksach w celu zapobiegania lub łagodzenia trudnego do opanowania bólu lub cierpienia.
Podziel się ze znajomymi

1 komentarz

  1. Bartosz

    „Koń nie powinien być zmuszony do ciągłego przyjmowania leków przeciwbólowych w celu złagodzenia bólu do końca życia”- a człowiek może.

Możliwość komentowania została wyłączona.