Menu Zamknij

Dlaczego mój pies wpatruje się w ścianę? Wyjaśniamy

Psy mogą wykazywać różne zachowania, które mogą wydawać się dziwne dla ludzi. Niektóre z tych zachowań, takie jak wpatrywanie się w ścianę, mogą być całkowicie normalne lub mieć uzasadnione powody, podczas gdy inne mogą wskazywać na problem. Jeśli zauważysz, że Twój pies wpatruje się w ścianę, na której wydaje się, że nie ma nic ciekawego, prawdopodobnie nie musisz się martwić. Mimo wszystko dobrze poznać powód.

Dlaczego psy patrzą się na (puste) ściany?

Psy mogą sporadycznie wpatrywać się w ścianę, a to zachowanie nie musi martwić właściciela zwierzęcia. Czasami powodem, dla którego pies wpatruje się w ścianę, jest po prostu to, że coś widzi lub słyszy. W innych przypadkach takie zachowanie może być oznaką dezorientacji lub dysfunkcji poznawczych, zaburzenia napadowego lub nawykowego zachowania, które rozwinęło się z czasem.

Coś słyszą

Okazjonalnie na ścianie pojawią się owady i gryzonie. Jeśli Twój pies usłyszy coś drapiącego ścianę, może udać się do zbadania, a następnie wpatrywać się w to. Psy słyszą znacznie lepiej niż ludzie, więc nawet jeśli nic nie słyszysz, Twój pies może. Jeśli zauważysz, że zdarza się to często, możesz przyjrzeć się możliwemu problemowi ze szkodnikami.

Coś widzą

Pełzające owady, cienie i światła świecące na ścianie mogą przyciągnąć uwagę psa i sprawić, że będzie się na niego gapił. Na początku możesz nie zauważyć dokładnego rozproszenia, ale jeśli będziesz obserwował, gdzie wpatruje się Twój pies, możesz znaleźć przyczynę tego spojrzenia.

Zachowanie poszukujące uwagi

Chociaż wpatrywanie się w ścianę może nie wydawać się zachowaniem, które nagradza psa uwagą, jeśli Twój pies w jakiś sposób rutynowo zwracał na siebie uwagę, gdy wpatrywał się w konkretną ścianę, może to być zachowanie polegające na szukaniu uwagi. Na przykład, jeśli masz urządzenie dla psa, które wydaje smakołyki, zamontowane na półce lub ścianie, pies może nie wiedzieć, skąd pochodzi smakołyk i kojarzyć ścianę w pobliżu miejsca, w którym pojawia się smakołyk, jako źródło. Jeśli Twój pies chce smakołyku, może wpatrywać się w ścianę. Aby uniknąć wzmacniania tego typu zachowań, upewnij się, że Twój pies nie zawsze otrzymuje smakołyk lub uwagę w tym samym miejscu w domu.

Zaburzenia poznawcze u psów

Nazywana również psią demencją, dysfunkcja poznawcza psów może powodować, że pies jest zdezorientowany lub robi rzeczy bez logicznego wyjaśnienia. Niektóre psy z zaburzeniami funkcji poznawczych szczekają bez wyraźnego powodu, oddają mocz w domu pomimo tego, że zostały nauczone inaczej, a nawet wpatrują się w ściany. Podobnie jak u osób z chorobą Ahlzheimera, dysfunkcja poznawcza nie jest w pełni zrozumiała, ale jest spowodowana zmianami w mózgu wraz z wiekiem psa. Istnieje kilka suplementów diety zawierających składniki, które mogą pomóc psom i powinieneś omówić te opcje z lekarzem weterynarii.

Napady padaczkowe

Podczas, gdy wiele osób myśli o napadach tylko jako o niekontrolowanym drżeniu i chwilowej utracie przytomności, napady mogą w rzeczywistości wyglądać na różne sposoby. Na przykład napady częściowe mogą być bardzo subtelne, a nawet spowodować, że pies nieruchomieje podczas wstawania lub wpatruje się w przestrzeń. Jeśli ten rodzaj napadu wystąpi u Twojego psa, kiedy stoi przed ścianą, napad może zatem wyglądać tak, jakby Twój pies wpatrywał się w ścianę.

Psy mogą mieć napady padaczkowe z wielu powodów, ale jeśli Twój pies ma taki, który trwa dłużej niż pięć minut lub ma więcej niż jeden napad w ciągu 24 godzin, powinieneś zabrać psa do weterynarza. Jeśli podejrzewana przyczyna napadu nie jest toksyna, konieczne mogą być leki, suplementy, zmiana diety i różne badania diagnostyczne.

Kompulsywne zachowanie

Zachowania kompulsywne to złe nawyki, które nie skutkują żadnym rodzajem nagrody dla psa, ale nadal to robią. Lizanie, szczekanie, chodzenie w kółko, a nawet wpatrywanie się w określone miejsce może stać się nawykowym lub kompulsywnym zachowaniem psa. Takie zachowanie może mieć predyspozycje genetyczne, ale na szczęście wpatrywanie się w ścianę zwykle nie ma żadnych negatywnych konsekwencji.

Jak powstrzymać psa przed wpatrywaniem się w ścianę?

Jeśli obawiasz się, że Twój pies wpatruje się w ścianę z powodu problemów medycznych, umów się na wizytę u weterynarza. Zanim założysz, że jest to po prostu niepożądane zachowanie, upewnij się, że nie ma podłoża medycznego.

Podziel się ze znajomymi