Podkowa to zakrzywiony kawałek metalu, który zakrywa spód kopyta konia. Specjalista nazywany kowalem używa małych gwoździ do utrzymania podkowy na kopycie. Te gwoździe nie ranią konia, gdyż wchodzą w twardą część kopyta, gdzie koń ich nie czuje.
Kiedy koń ma podkowy, mówimy, że jest podkuty.
Nie wszystkie konie noszą podkowy. Właściciele koni zatrudniają również podkuwaczy, którzy dbają o kopyta ich koni. Kowal przytnie kopyto i upewni się, że jest zdrowe. Końskie kopyta są trochę jak ludzkie paznokcie. Trzeba przyciąć paznokcie, żeby nie były zbyt długie. Podkuwacze muszą przycinać końskie kopyta, aby nie urosły zbyt długo i nie doznały kontuzji.
Konie również powinny jeść zdrową żywność! Zdrowa dieta pomoże koniowi mieć mocne, zdrowe kopyta. Polecane są także preparaty na kopyta oraz suplementy diety wzmacniające róg kopytowy, jak na przykład:
Preparat Hoof Balm marki HorseLinePro
Ungulat – kopyta 10 kg marki St Hippolyt
Żel na kopyta Regmed Hoof 450 ml od Medvetico
Końskie kopyto
Konie to duże, silne zwierzęta, które potrafią szybko biegać i wykonywać dużo pracy na farmie. Aby pomóc chronić nogi i zapewnić amortyzację, gdy poruszają się ich ciężkie ciała, konie mają grube, mocne kopyta.
Końskie kopyta zbudowane są z twardego białka zwanego keratyną. To to samo twarde białko, z którego zbudowane są twoje włosy i paznokcie. Jednak w kopytach końskich keratyna występuje w wielu grubych warstwach, dzięki czemu kopyta są wyjątkowo mocne.
Być może zainteresują Cię także artykuły:
Jak prawidłowo odżywiać konia?
Pękające kopyto u konia – przyczyny, rodzaje, i prewencja
Podobnie jak twoje włosy i paznokcie, końskie kopyta cały czas rosną. W rzeczywistości konie hodują równowartość nowego kopyta mniej więcej raz w roku. Pierwsi ludzie, którzy jeździli i uprawiali konie ponad 2000 lat temu, zdali sobie sprawę, że ciężka praca niszczy końskie kopyta szybciej, niż są w stanie urosnąć.
Aby złagodzić problemy ze znoszonymi kopytami, wynaleziono podkowy. Cienka, metalowa podkowa przymocowana do kopyta pomaga spowolnić tempo zużywania się kopyt. Zapewnia również dodatkową amortyzację wstrząsów, a także dodatkową przyczepność, aby pomóc koniom chodzić, biegać i pracować z większą pewnością.
Końska podkowa
Podkowy mogą być wykonane z wielu materiałów, w tym ze stali, aluminium, a nawet tytanu. Kowal dostosowuje dopasowanie każdej podkowy do każdego kopyta tak idealnie, jak to możliwe.
Większość podków jest przymocowana małymi gwoździami, które przechodzą przez podkowę do zewnętrznej części kopyta. Ponieważ w zewnętrznej części kopyta nie ma zakończeń nerwowych, koń nie odczuwa bólu podczas przybijania podków. Ponieważ ich kopyta rosną nawet z podkowami, kowal będzie musiał regularnie przycinać, dostosowywać i ustawiać końskie podkowy.