Menu Zamknij

Dlaczego koń gryzie drewno? Wyjaśniamy!

Konie to wyjątkowo inteligentne zwierzęta, które mają naturalną potrzebę do przebywania na otwartych przestrzeniach. Kiedy są zbyt długo zamknięte, mogą wykształcić złe nawyki z nudów lub frustracji. Powszechnym nawykiem, który rozwijają konie jest gryzienie i żucie drewnianych boksów lub innego drewna w ich zasięgu.

Gryzienie nie tylko uszkadza drewniane rzeczy, ale może również powodować problemy dla konia, takie jak nadmierne zużycie siekaczy i ryzyko utkwienia drzazg w buzi lub ich połknięcie.

Istnieją pewne problemy medyczne, takie jak niedobory witamin, które mogą zmusić konia do żucia drewna. Ale w większości przypadków koń, który żuje drewno, jest po prostu znudzony.

Dlaczego koń gryzie drewno?

Jest kilka powodów, dla których konie żują drewno. Warto zauważyć, że gryzienie drewna nie jest zwykle obserwowane wśród dzikich koni. To zachowanie, które zwykle wynika z trzymania konia w nienaturalnym środowisku.

Znudzenie

Konie trzymane w boksach lub padokach, z dala od innych koni lub karmione głównie koncentratami bez wystarczającej ilości paszy, aby mogły żuć przez długi czas, mogą się nudzić i przeżuwać ogrodzenia.

Niedobory żywieniowe

Czasami niedobory witamin mogą powodować u konia rozwój upodobania do jedzenia niejadalnych substancji w celu złagodzenia niedoboru. Nie jest to tak częste, ale może wskazywać na poważny problem żywieniowy lub hormonalny.

Dowiedz się, co jedzą konie i jak odpowiednio zbilansować dietę konia.

Nawyk

Niektóre konie mogły nauczyć się gryźć drewno od swoich kolegów ze stajni lub pastwisk. Jak psotne dzieci, próbują tego, czego próbują inne dzieci, nawet jeśli same nigdy by o tym nie pomyślały. To nieco trudniejsze, gdy przychodzi czas na przepracowanie zachowania polegającego na żuciu drewna. W takiej sytuacji może być konieczne zaangażowanie więcej niż jednego konia w swoje wysiłki.

Łykawość u koni

Łykawość (ang. cribbing) charakteryzuje się tym, że koń chwyta górnymi siekaczami wyprostowany przedmiot, na przykład słupek ogrodzeniowy, a następnie przyciąga ciało do obiektu podczas wdechu i wygina szyję. Następnie zasysa dużą ilość powietrza i wydaje charakterystyczny dźwięk chrząkania.

Nie jest to nawyk obserwowany u dzikich koni, a ma wiele wspólnego z tym, jak utrzymywany jest koń. Nuda, temperament, stres, dieta i genetyka mogą odgrywać rolę w rozwoju nawyku.

Łykanie wydaje się zaczynać głównie u młodszych koni w wieku około kilku miesięcy. Aby zmniejszyć ryzyko, możesz zadbać o to, aby młody koń spędzał jak najwięcej czasu na pastwisku i miał dużo kontaktów towarzyskich z innymi końmi.

Jak oduczyć konia gryzienia drewna?

Gdy weterynarz wykluczy jakiekolwiek problemy medyczne lub żywieniowe, możesz zacząć zajmować się kwestią behawioralną, która powoduje, że Twój koń gryzie drewno.

kon gryzie drewno
Photo by Scott Warman on Unsplash

Trzymaj konia na zewnątrz

Konie trzymane w pomieszczeniach częściej wykształcają nawyki, które próbują złagodzić nudę i frustrację. Na zewnątrz niektóre konie mogą się nudzić, ponieważ po zjedzeniu całego siana może być niewiele do zrobienia. Konie na wolności spędzają większość czasu na wypasie.

Umożliwienie koniom życia naturalnie, na zewnątrz z dużą ilością trawy lub siana do skubania, może pomóc w zapobieganiu żuciu drewna.

Osłaniaj powierzchnie drewniane

Opcją może być nakładanie sprayów, past o gorzkim smaku na powierzchnie drewna. Minusem takich produktów jest to, że zmywają się w deszczu, a niektóre konie wydają się nie zauważać smaku. Dodatkowo upewnij się, że to, co nakładasz na drewno, jest nietoksyczne. Można także owijać drewniane powierzchnie, używać siatki z tworzywa sztucznego.

Uspołecznij swojego konia

Wraz z większą aktywnością na świeżym powietrzu, kontaktowanie konia z innymi końmi może pomóc złagodzić jego nudę. Ale nie łącz w pary dwóch koni, które żują drewno, i uważaj, aby przeżuwacz drewna nie miał złego wpływu na jego nieżującego towarzysza stajni.

Daj swojemu koniowi zabawkę

Możesz również zapewnić koniowi zabawkę do zabawy, aby odwrócić jego uwagę od powierzchni drewnianych, takich jak duża gumowa piłka.

Sprawdź dietę swojego konia

Porozmawiaj o zmianie diety konia ze swoim weterynarzem. Istnieją pewne dowody na to, że gdy ilość zboża w diecie konia jest zmniejszona, koń jest mniej skłonny do żucia drewna lub łykania. Upewnij się również, że podajesz koniowi jak najwięcej paszy objętościowej, aby zaspokoić jego naturalny instynkt wypasu.

Znalezienie odpowiedniego rozwiązania na żucie drewna może zaoszczędzić pieniądze, a także zapewnić dobre zdrowie konia.

Podziel się ze znajomymi