Menu Zamknij

Czym jest ujeżdżenie i jak zacząć?

Samo ujeżdżenie to sposób na trening i jazdę na koniu. Rzeczywiste słowo „dressage” jest francuskie i wyewoluowało z czasownika dresseur oznaczającego trenować. Istnieje wiele różnych dyscyplin jeździeckich w jeździectwie, od klasycznego ujeżdżenia, przez western, po skoki, reining i WKKW, żeby wymienić tylko kilka. Ujeżdżenie samo w sobie jest dyscypliną olimpijską i cieszy się nią na całym świecie na różnych poziomach, przy czym Grand Prix jest najwyższym poziomem, który jest wykonywany na arenie międzynarodowej, a Grand Prix w muzyce freestyle jest prawdziwą przyjemnością dla publiczności, ponieważ tutaj ruchy są wykonywane do muzyki.

Podczas próby ujeżdżenia koń i jeździec są oceniani na podstawie wykonywania serii ruchów, które są zgodne z poziomem, na którym startują. Stopień trudności każdego poziomu wzrasta od poziomu wytrenowania do FEI (Federal Equestrian International) poziomy, które są tymi samymi testami przeprowadzanymi w każdym kraju na całym świecie.

Jak trenować konia do ujeżdżenia?

Ujeżdżenie to podstawa większości dyscyplin jeździeckich. Jest to podstawowy trening i wszystkie konie mogą korzystać z podstaw treningu ujeżdżeniowego. Skupienie się na jednej dyscyplinie pozwoli ci dalej doskonalić sztukę tej dyscypliny.

Podczas nauczania konia celem jest, aby koń reagował na nasze pomoce. Zatrzymaj się, idź, w lewo, w prawo, z powrotem i tak dalej. Wszystkie konie, aby jeździć bezpiecznie, muszą rozumieć podstawowe pomoce, a podczas treningu ujeżdżeniowego zrozumienie tych pomocy jest budowane poprzez ruchy i nakładane na nie warstwy wraz z rozwojem siły. Trening ujeżdżeniowy konia bez względu na hodowlę ma pomóc koniom w zbudowaniu równowagi, symetrii i siły tak, aby mógł właściwie wykorzystywać swoje ciało, to faktyczny trening ujeżdżenia i jego podstaw pomoże wszystkim koniom.

Skompletuj sprzęt do jazdy ujeżdżeniowej:

Popręg ujeżdżeniowy Memory z gumami – Canter Club

https://stipl.pl/sklep/popreg-ujezdzeniowy-canter-club-memory-z-gumami-canter-club/

Czaprak ujeżdzeniowy NanoSilver Line Winderen

https://stipl.pl/sklep/czaprak-ujezdzeniowy-nanosilver-line-winderen/

Siodło Wszechstronne Tank – Balotade

https://stipl.pl/sklep/siodlo-rajdowe-balotade-tank-balotade/

Wędzidło Cyganka Winderen

https://stipl.pl/sklep/wedzidlo-cyganka-winderen/

Korzyści z ujeżdżenia

Jeśli rywalizujesz w ujeżdżaniu, wyzwaniem jest próba poprawienia wyniku poprzez opanowanie elementów tego, o co chodzi w ujeżdżeniu i celu poziomu testowego, w którym bierzesz udział. Każdy ruch podczas jazdy ma opis tego, co 10, więc kiedy jedziemy, ważne jest, aby znać opis każdego ruchu i czego szuka sędzia. To zrozumienie pomoże ci również w codziennym treningu i w przechodzeniu przez kolejne poziomy.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania, bez względu na to, jaką dyscyplinę uprawiasz, jest robienie tego, co kochasz i czerpanie przyjemności ze spędzania czasu z koniem. Więc jeśli ujeżdżenie nie jest twoją rzeczą, zrozumienie, czym właściwie jest ujeżdżenie, pomoże ci bardziej cieszyć się jazdą, jeśli będziesz mieć jaśniejszą komunikację z koniem i zrozumienie podstawowych pomocy, a następnie będziesz w stanie zbudować swoją relację z koniem.

Podziel się ze znajomymi