Menu Zamknij

Czy konie śpią na stojąco?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego konie nie kładą się ani nawet nie siadają podczas snu? W tym artykule dowiesz się, czy konie zawsze śpią na stojąco.

Jak śpią konie?

Konie mają niesamowitą zdolność spania na stojąco. Ale śpią też w pozycji leżącej. Jeśli jesteś koniem, musisz umieć robić jedno i drugie!

Mimo że potrafią spać na stojąco, naukowcy uważają, że konie nadal muszą leżeć i spać każdego dnia. Twój sen nie jest taki sam przez całą noc. Każdy przechodzi przez różne etapy płytkiego i głębszego snu. U koni jest podobnie. Głębsze fazy snu są widoczne tylko u koni leżących. Zarówno konie, jak i ludzie muszą przejść przez głębsze fazy snu, aby nasz mózg i ciało działały prawidłowo.

Przeczytaj również artykuł o tym, co jedzą konie.

Dlaczego konie śpią na stojąco?

Konie ewoluowały na otwartych równinach. Jako gatunek roślinożerny, musiały być w stanie szybko zobaczyć, czy w pobliżu znajduje się inne zwierzę – drapieżnik, który mógłby je zaatakować.

Możliwość odpoczynku lub snu na stojąco oznaczała, że ​​konie mogą odpocząć, ale jeśli zobaczą drapieżnika, mogą szybko uciec. To jeden z powodów, dla których konie biegają tak szybko – żeby uciec. Konie, które biegały najszybciej, miały większe szanse na przeżycie.

Na trzech nogach

Najbardziej interesującą częścią koni odpoczywających na stojąco jest to, jak to robią. U koni występuje specjalny układ mięśni i części łączących ze sobą mięśnie i kości (więzadła i ścięgna).

Umożliwia to koniowi zablokowanie głównych stawów w nogach. Koń może wtedy odpocząć i zdrzemnąć się, nie martwiąc się o upadki. Kiedy jednak konie potrzebują głębokiego snu, kładą się, zwykle przez serię krótkich odstępów, które wynoszą około dwóch do trzech godzin dziennie. A nawet wtedy często mają innego konia stojącego w pobliżu i służącego jako obserwator.

Aparat usztywniający sprawia, że ​​konie mogą stać na trzech nogach, a czwarta odpoczywa. Mogą zmienić nogę, na której odpoczywają, aby wszystkie nogi miały szansę na przerwę. Koń może ważyć ponad 500 kg, więc jego nogi potrzebują odpoczynku!

Podsumowanie

Konie faktycznie drzemią na nogach i kładą się spać w fazie REM. Więc dlaczego konie drzemią w pozycji stojącej? Głównie dlatego, że spanie w pozycji leżącej może być niebezpieczne. Konie potrzebują trochę pracy, aby wstać, co czyni je podatnymi na ataki drapieżników. Aby się chronić, konie stoją podczas drzemania.

Podziel się ze znajomymi