Menu Zamknij

Czy konie lubią, jak się na nich jeździ?

Niektóre konie lubią, jak się na nich jeździ, a inne nie. Wiele zależy od jeźdźca, ukształtowania terenu i kondycji konia. Ale co najważniejsze, konie to świadome stworzenia i mają różne zajęcia, które lubią i nie lubią. Wielu właścicieli jeździ na swoich koniach bez troski o ich uczucia, a niektórzy mogą przejmować się bardziej. Ale co czuje nasz koński towarzysz do jazdy? Czy konie lubią, jak się na nich jeździ?

Jak Twój koń czuje się pod jazdą?

Wielu sumiennych właścicieli koni martwi się, czy narzucają się swoim końskim przyjaciołom, gdy wybierają się na przejażdżkę. Czy konie to lubią? Czy przeszkadza im noszenie uprzęży i ​​noszenie pasażera na plecach?

Problem z tymi pytaniami polega na tym, że proszą o odpowiedź tak lub nie. Odpowiedź jest nieco bardziej skomplikowana. To zależy od konia i jeźdźca. Niektóre konie nie są zainteresowane jazdą i prawdopodobnie się nie zmienią. Pod tym względem są bardzo podobni do ludzi.

czy konie lubią, jak się na nich jeździ

Powody, dla których koń może nie lubić się jeździć.

Jednak wiele koni lubi jeździć. Po pierwsze, przełamuje nudę. Koń i jeździec współpracują ze sobą, aby doświadczenie było przyjemne. To ważne zdanie, ponieważ wiele koni, które nie lubią być dosiadane, ma dobre powody.

1. Niewłaściwie dopasowane siodło i wędzidło

Ważne jest, aby upewnić się, że używany siodło pasuje do konia. Siodła nie są uniwersalne, gdzie jeden rozmiar pasuje do wszystkich koni. Najlepsze dopasowanie jest prawdopodobnie niestandardowe, ale ponieważ jest to drogie, istnieją sposoby na dobre dopasowanie.

Zanieś wymiary swojego siodła do sklepu jeździeckiego. Kiedy tam będziesz, porozmawiaj o planowanej aktywności jeździeckiej, a sprzedawca pomoże Ci wybrać odpowiedni sprzęt.

Niektóre konie będą wymagały określonych rodzajów wędzideł, a inne mogą używać zmiennie różnych, które należy omówić z pracownikami rymarskimi.

Przeczytaj także artykuł: Jakie wędzidło wybrać? Na co zwrócić uwagę.

2. Problem z jeźdźcem

Zgadza się. Najważniejszą częścią pytania o to, czy konie lubią jeździć – jest sam jeździec. Zaczniemy od wędzidła – jeśli jest używane przez kogoś, kto ma ciężkie ręce, może sprawić ból koniowi. Nawet jeśli posiadasz najłagodniejsze dostępne wędzidło.

Kolejną rzeczą do rozważenia jest rozmiar – chodzi o upewnienie się, że koń może nieść jeźdźca. Duży mężczyzna prawdopodobnie nie powinien próbować jeździć na małym koniu. Byłoby to niewygodne dla obu. Wybierając konia, miej na uwadze zarówno jego rozmiar, jak i swój własny.

Musisz być partnerem konia. Jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać swoje doświadczenie w jeździe konnej, dobrym pomysłem jest posiadanie instruktora jazdy konnej. Nauczą Cię odpowiednio siedzieć w siodle, stać w strzemionach, itp.

3. Nieodpowiednie przygotowanie do jazdy

To, co robisz przed założeniem siodła, jest równie ważne, jak posiadanie odpowiedniego siodła. Pierwszą rzeczą jest staranne oczyszczenie konia. Będziesz miał szansę sprawdzić, czy nie ma żadnych obrażeń, które mogłyby sprawić, że jazda będzie bolesna.

Kiedy szczotkujesz obszar, w którym znajduje się siodło, zwróć uwagę na reakcję konia. Jeśli się wzdryga, może to być reakcja bólowa, która wymaga zbadania.

Niewłaściwie dopasowany czaprak może przysporzyć różnego rodzaju problemów i cierpienia u konia. Podkładki pod siodło powinny być w dobrym stanie i prawidłowo założone. Przed zaciśnięciem popręgu na siodle upewnij się, że jest czysty i równomiernie przylega do konia i nie ściska go.

4. Brak właściwej opieki po jeździe

Jeśli chcesz, aby Twój koń życzliwie myślał o jeździe, to, co robisz po skończonej jeździe, jest tak samo ważne, jak każdy inny krok. To coś więcej niż tylko rozsiodłanie.

Po ciężkim treningu, być może będziesz musiał zatrzymać się przy zbiorniku z wodą, aż koń się ochłodzi.  Kiedy już to zrobisz, nadszedł czas, aby ponownie przygotować konia i z podobnych powodów, jak przed jazdą. Jazda konna może powodować gromadzenie się potu i wysychanie. Zaschnięty pot robi się naprawdę swędzący. Szczotkowanie konia sprawi mu przyjemność i znów będziesz mógł szukać kontuzji.

Nie zapomnij o końskich kopytach podczas pielęgnacji, zwłaszcza po jeździe. Brud i kamienie mogą dostać się do kopyta, a to może być bolesne. Możesz również upewnić się, że kopyto nie ma obrażeń i czy czas wezwać kowala.

Po wyczesaniu nakarm konia sianem z lucerny lub innym przysmakiem dla konia. To jest nagroda, na którą czekał.

Wnioski

Czy konie lubią, jak się na nich jeździ? Te, którym jazda się nie podoba, miały głównie problemy z kontuzjami lub były nieumiejętnie prowadzone. Te, które zazwyczaj lubią jeździć, mają doświadczonych jeźdźców, którzy dają swoim koniom nowe doświadczenia i opiekują się nimi przed, w trakcie, i po jeździe. Kluczem do tego, aby koń lubił jazdę, jest często sam jeździec.

Podziel się ze znajomymi