Menu Zamknij

Czy konie jedzą mięso? Odpowiedź Cię zaskoczy!

Konie są roślinożercami, ale istnieją dowody sugerujące, że jedzą mięso i ryby. Kiedy wideo przedstawiające konia jedzącego pisklę stało się popularne w Internecie, wiele osób zaczęło pytać, czy konie jedzą mięso.

Wszystko to może wydawać się trochę dziwne, ale na Islandii konie rutynowo karmi się suszoną rybą przez całą zimę, aby uzyskać dodatkowe białko. Podczas wyprawy Scotta na Antarktydę kucyki, których używał, były karmione mączką rybną z ich racji żywnościowych. Żelatyna wołowa i mączka kostna, często zawarte w produktach, mają na celu poprawę wzrostu kopyt, a konie tybetańskie karmi się mieszanką zboża i krwi.

Ponadto większość jeźdźców napotkała konie kradnące kanapki i burgery. Niektórzy ludzie mogli widzieć konie zabijające małe zwierzęta, chociaż zwykle ma to na celu wypędzenie nieznośnych intruzów i może być nawet zabawnym zachowaniem.

Przeczytaj także artykuł: Co jedzą konie?

czy konie jedzą mięso

Czy konie powinny jeść mięso?

Należy pamiętać, że konie nie mogą wymiotować, a pleśnie i toksyny gromadzące się w ich układzie pokarmowym mogą być śmiertelne. Mięso w małych ilościach może nie stanowić problemu, ale większe ilości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Większość relacji o koniach jedzących mięso dotyczy koni karmionych mięsem, a nie koni poszukujących go. W wielu przypadkach materia mięsna i rybna może być ukryta w innych produktach spożywczych. W przypadku islandzkiej suszonej ryby może to zasługa soli, którą lubią konie, a nie ryba.

Układ trawienny koni

Konie mają delikatny układ trawienny, przystosowany do przetwarzania materii roślinnej, a nie mięsa. Ponadto, mają płaskie zęby do żucia traw i pasz dla koni. Z drugiej strony mięsożercy mają spiczaste zęby do szatkowania mięsa. Układ trawienny koni jest długi, podczas gdy mięsożercy – krótki, aby szybko przenosić pokarm. Wątroba konia nie jest zaprojektowana do wypłukiwania pozostałości białka mięsa.

Podczas gdy konie czasem sięgają po mięso, a niektórym może się wydawać, że je lubią, nie ma dowodów na to, że mięso powinno znaleźć się w ich diecie. Niektóre konie mogą ukraść kawałek twojego hot doga i prawdopodobnie nie zrobi im to żadnej krzywdy. Nie należy jednak zachęcać koni do jedzenia mięsa, ponieważ mogłoby to im zaszkodzić. Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, lepiej być bezpiecznym niż żałować. Konie mogą i będą jeść mięso, ale to nie znaczy, że to zdrowa opcja!

Podziel się ze znajomymi