Menu Zamknij

Czy koń się poci? Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o poceniu się koni

Tak, konie się pocą! Podobnie jak inne zwierzęta, które mają gruczoły potowe. Pocenie się jest bardzo ważne dla konia – to część systemu chłodzenia konia, który łagodzi gromadzenie się ciepła. Koń może się pocić (i powinien się pocić) podczas ćwiczeń. Koń poci się, gdy jest w bólu, pod przymusem lub chory. Może też pocić, gdy jest zdenerwowany. Zobaczysz, jak konie pocą się podczas jazdy w terenie, biegania w wyścigu, nawet z przyczepą. Pamiętaj, pot jest oznaką zdrowego konia, ale może być również oznaką konia, który potrzebuje pomocy.

Jak konie się pocą?

Konie pocą się, aby mogły się ochłodzić i obniżyć temperaturę do normy. Podczas ćwiczeń mięśnie wytwarzają ciepło; ciepło jest produktem ubocznym metabolizmu energetycznego.

Konie odprowadzają ciepło poprzez oddychanie i skórę. Jeśli te działania nie wystarczą, aby zmniejszyć nagromadzenie ciepła, gruczoły potowe konia zaczynają działać poprzez wypompowywanie potu. Pot konia różni się od potu człowieka tym, że zawiera wodę, ale ma też więcej elektrolitów niż człowiek. (Elektrolity to rozpuszczone minerały).

koń się poci

U niektórych koni faktycznie można zauważyć utratę elektrolitów. Jeśli widzisz na koniu białą pianę lub pianę, jest to znak, że koń traci elektrolity. Ta piana jest zwykle widoczna między tylnymi nogami konia i na jego szyi, gdzie wodze stykają się ze skórą.

Większość koni wypija od 15 do 35 litrów wody dziennie. To dużo wody, ale nie jak na konia, biorąc pod uwagę jego rozmiar ciała. Kiedy koń ćwiczy, może stracić około 6 litrów potu na godzinę. Oczywiście zależy to od pogody, tego, ile koń ćwiczy, jak długo koń ćwiczy i poziomu wytrenowania konia.

Utrzymywanie komfortu konia

Istnieje kilka sposobów na ochłodzenie konia po treningu. Wyprowadzaj konia, aż jego oddech stanie się normalny. To, jak długo będziesz musiał chodzić z koniem, zależy od tego, ile ćwiczeń wykonałeś, poziomu sprawności konia i temperatury powietrza. Im bardziej wilgotna temperatura powietrza, tym więcej czasu zajmie Twojemu koniowi ostygnięcie. Większość właścicieli koni i jeźdźców wyprowadza swoje konie, zakłada je na krzyżyki, zdejmuje rzędy, a następnie kąpie konia lub spryskuje konia wodą.

Jednym z najlepszych sposobów na ochłodzenie konia jest skorzystanie z prysznica dla koni. Prysznic dla koni to doskonały sposób na oczyszczenie potu konia. Przenośne prysznice dla koni pozwalają zapewnić koniowi kompletną kąpiel ciepłą wodą w dowolnym miejscu i czasie. Ciepła woda pomaga pozbyć się resztek potu pozostawionych na skórze konia po ochłodzeniu. Ważne jest, aby usunąć te pozostałości z konia, ponieważ może to prowadzić do chorób skóry, które mogą wymagać leczenia. Ciepła woda pomaga również zmniejszyć bolesność mięśni. A korzystanie z prysznica dla koni oznacza, że ​​Twój koń już nigdy nie będzie musiał znosić zimnej kąpieli!

Gdy koń się poci

Koń, który się poci po treningu, to dobra rzecz. Mówi Ci, że system konia działa tak, jak powinien. Aby utrzymać zdrowy układ potowy konia, upewnij się, że twój koń ma cały czas świeżą wodę. Nawet jeśli pokazujesz lub wybierasz się na przejażdżkę szlakiem, pamiętaj, aby podawać koniowi wodę przez cały dzień, przynajmniej raz na godzinę. Nie czekaj, aż wrócisz do przyczepy lub stodoły, aby dać koniowi wodę.

Zawsze dobrze jest wykąpać konia lub zmyć go ciepłą lub chłodną wodą (w zależności od temperatury powietrza). Korzystanie z prysznica dla koni to doskonały sposób na zmycie potu i brudu, dzięki czemu Twój koń będzie czysty i dobrze się czuje!

Podziel się ze znajomymi