Menu Zamknij

Czy mój koń mnie lubi?

Kluczem do każdej relacji jest zaufanie. Jak każdy inny związek, zaufanie pochodzi z ciężkiej pracy i wspólnie spędzonego czasu. Nauczenie się, jak zdobyć zaufanie konia, może pomóc Ci jeździć z pewnością siebie i zbudować trwałą relację ze swoim zwierzęciem. Jeśli zadajesz sobie pytanie: czy mój koń mnie lubi? – spieszymy do Ciebie z odpowiedzią.

konie

Po czym poznać, że koń Cię lubi?

Konie są zwierzętami społecznymi i lubią przebywać w obecności innych. Często nawiązują bliskie więzi ze swoimi właścicielami. Spędzając wspólnie czas, Twój koń często okazuje Ci sympatię.

Oto lista wyraźnych oznak, że Twój koń Cię lubi i ma do Ciebie zaufanie:

 1. Przychodzi Cię przywitać. Jeśli koń cię lubi, często podchodzą, aby cię przywitać, gdy usłyszą, że nadchodzisz. Może podbiec do ogrodzenia pastwiska lub z niecierpliwością czekać na Ciebie przy drzwiach do stajni.
 2. Rży lub skomle na Ciebie. Konie często rżą w stosunku do osób, które są im znane. Kiedy Twój koń rży, gdy słyszy, że nadchodzisz, to znaczy, że chce Cię zobaczyć. To sposób, w jaki wita kogoś, na kim mu zależy.
 3. Opiera na Tobie głowę. Kiedy koń kładzie na tobie głowę, jest to dla niego sposób na związanie się z tobą i okazanie uczucia. Dają ci znać, że lubią przebywać w twojej obecności. To jak ich sposób na przytulanie.
 4. Szturcha Cię. Jeśli koń Cię lubi, często będzie Cię szturchać, by zwrócić na siebie uwagę. Delikatne szturchnięcia mogą być sposobem na okazanie przez konia swojej miłości do Ciebie.
 5. Oddycha na Twoją twarz. Jeśli koń podchodzi i delikatnie dmucha na Ciebie powietrzem przez nozdrza, okazuje Ci tym samym zaufanie. Postrzega Cię jako towarzysza i członka rodziny.
 6. Okazuje Ci szacunek. Koń, który Ci ufa, będzie cię postrzegał jako przywódcę i szanować Twoją przestrzeń i polecenia. Może nawet za Tobą podążać, co oznacza, że ufa Ci, że się nim zaopiekujesz.
czy kon mnie lubi

Co zrobić, aby koń Cię polubił?

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym Twój koń Cię polubi. Trochę szerzej poczytasz o tym w artykule: Jak sprawić, aby Twój koń Cię pokochał?

 1. Podejdź poprawnie do swojego konia. Spróbuj podejść z boku i unikaj bezpośredniego kontaktu wzrokowego. Gdy zbliżysz się do konia, wyciągnij rękę, aby ją powąchał.
 2. Staraj się każdego dnia spędzać z koniem trochę czasu. Nawet jeśli masz tylko 10 lub 20 minut, możesz spędzić ten czas na oporządzaniu konia lub ściskaniu podczas krótkiej jazdy na rozgrzewkę.
 3. Spacerujcie razem. Jeśli Twój koń nie zdobył jeszcze Twojego zaufania, jazda na nim przez dłuższy czas może być trudna, a nawet niebezpieczna.
 4. Stopniowo przyzwyczajaj konia do dotyku i używaj technik relaksacyjnych. Ważne jest, aby nie spieszyć się, ponieważ mocne kładzenie rąk na koniu, który nie ufa ci, może spowodować dalszą nieufność.
 5. Nie przetrenuj konia. Zacznij od małych, łatwych do wykonania zadań i przejdź do bardziej wymagających lekcji szkoleniowych.
 6. Nagradzaj udane szkolenie. Za każdym razem, gdy trenujesz swojego konia do wykonania nowego zadania, a on podejmuje wyzwanie, daj mu nagrodę, nawet jeśli nie wykona zadania w pełni.

Podziel się ze znajomymi