Menu Zamknij

Czy konie mogą jeść ogórki? Czego nie powinny jeść konie? Lista pokarmów

Jeśli jesteś opiekunem konia, doskonale wiesz, jak ważne jest znalezienie pożywienia, które Twój koń będzie ze smakiem jadł i które będzie dla niego bezpieczne. Ogólnie rzecz biorąc, konie mogą jeść pokarmy, które jedzą także ludzie – jak marchewki, banany, seler, ogórki, winogrona, rodzynki, a nawet krakersy. Jednak, mogą być karmione pokarmem ludzkim tylko z umiarem, ponieważ mają inny układ pokarmowy i inne potrzeby żywieniowe niż ludzie.

Zachęcam do przeczytania artykułu: Jak prawidłowo odżywiać konia.

W konsultacji z weterynarzem, stwórz odpowiednią dietę dla Twojego konia, która zwiera dobrej jakości pasze dla koni – zarówno objętościowe, jak i treściwe. Warto także dodać do jadłospisu Twojego czterokopytnego przyjaciela dobrze zbilansowane suplementy dla koni – jako profilaktyka lub uzupełnienie leczenia.

Jest jednak kilka pokarmów, których za wszelką cenę powinieneś unikać podczas karmienia konia. Te pokarmy mogą powodować problemy zdrowotne u Twojego konia. Jeśli karmisz konia niewłaściwie, może to spowodować nie tylko duży dyskomfort i ból, ale może nawet spowodować kolkę, trwałe uszkodzenie układu pokarmowego i moczowego, a w ciężkich przypadkach nawet doprowadzić do śmierci.

Czego nie powinny jeść konie? Oto lista pokarmów, których powinno się unikać w diecie konia:

Photo by Nick Fewings on Unsplash

Mięso w diecie konia

Podczas gdy konie czasem sięgają po mięso, a niektórym może się wydawać, że je lubią, nie ma dowodów na to, że mięso powinno znaleźć się w ich diecie. Konie mają delikatny układ trawienny, przystosowany do przetwarzania materii roślinnej, a nie mięsa. Twój koń może od czasu do czasu wziąć kęs kanapki z wędliną lub tuńczykiem, i może go zjeść bez szkody. Jednakże, ponieważ nie znamy długoterminowego wpływu na większość koni, dieta bogata w mięso jest niewskazana. Konie mają zęby i układ trawienny przystosowany dla roślinożercy. Ich wątroba nie jest przystosowana do usuwania pozostałości produktów mięsnych. Nasze konie będą najzdrowsze, jedząc dietę, do której trawienia ewoluował ich układ pokarmowy. Mięso w małych ilościach może nie stanowić problemu, ale większe ilości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Czekolada oraz kofeina (kawa, herbata i cola)

Czekolada zawiera teobrominę, toksyczną substancję chemiczną, która może być śmiertelna dla koni, jeśli jest spożywana w dużych ilościach. Spożywanie czekolady może powodować wiele komplikacji zdrowotnych, w tym kolkę, drgawki, zaburzenia metaboliczne i krwawienie wewnętrzne. Czekolada zawiera również różne ilości kofeiny, co może spowodować, że koń startujący w zawodach nie przejdzie testu na obecność narkotyków, co skutkuje dyskwalifikacją. Kofeina może powodować nieregularne bicie serca.

Produkty mleczne

Najlepiej unikać wszelkich form produktów mlecznych, ponieważ konie, podobnie jak wiele innych zwierząt, nie tolerują laktozy. Karmienie konia nabiałem może spowodować ciężką biegunkę, a przedłużone karmienie może prowadzić do poważniejszych problemów z trawieniem, w tym kolki.

Chleb w diecie konia

Produkty chlebowe należą do kategorii pokarmów przetworzonych, których konie nie są w stanie prawidłowo rozłożyć. Może to prowadzić do niedrożności przewodu pokarmowego, co z kolei może powodować kolkę.

Kapusta, brokuły i kalafior

Być może znasz już kogoś, kto czuje się niekomfortowo po zjedzeniu kapusty, brokułów, jarmużu, brukselki lub innych warzyw z rodziny kapustnych. Twój koń może odczuwać taki sam dyskomfort po zjedzeniu tych warzyw. Jako członkowie rodziny krzyżowych, wszystkie te pokarmy zawierają rodzaj cukru zwany rafinozą, który powoduje gazy jelitowe. Chociaż odrobina gazu nie stanowi dla nas większego problemu, jako ludzi, konie mogą cierpieć na silne bóle brzucha spowodowane kolką. Kilka liści lub kiełków może nie mieć znaczenia, ale nadmierne spożycie tych warzyw może być bardzo niebezpieczne.

Pomidory w diecie konia

Jako członek toksycznej rodziny roślin Solanaceae, pomidor jest spokrewniony z psiankowatą, pokrzywą zwyczajną i innymi toksycznymi roślinami, z których wszystkie zawierają alkaloidy tropanowe. Liściaste zielone części pomidora zawierają atropinę, która spowalnia pracę jelit i może powodować kolkę. Sam owoc pomidora zawiera hioscyjaminę, która zwiększa częstość akcji serca, zmniejsza produkcję śliny i ruchliwość jelit oraz powoduje poważne zaparcia i/lub biegunkę, które mogą potencjalnie zagrażać życiu.

Cebula i czosnek

Por, szalotka, szczypiorek, cebula i czosnek należą do rodziny amarylkowatych, która po spożyciu jest toksyczna dla koni. Ta rodzina roślin zawiera chemiczny dwusiarczek N-propylu, który uszkadza czerwone krwinki, co z kolei może prowadzić do anemii.

Rabarbar

Ze względu na wysoki poziom szczawianów wapnia zawartych w rabarbarze jest toksyczny dla koni, a także wielu innych zwierząt. Spożywanie rabarbaru może powodować drgawki, a spożywane w większych ilościach może uszkodzić układ pokarmowy i moczowy, prowadząc do potencjalnej niewydolności nerek.

Photo by Lesly Juarez on Unsplash

Ziemniaki w diecie konia

Jako kolejny członek toksycznej rodziny roślin Solanaceae, nie powinieneś karmić swojego konia ziemniakami, zwłaszcza surowymi, ale należy unikać wszelkich form. Największe zagrożenie stanowią zielone lub zgniłe ziemniaki, ponieważ ich skład chemiczny może powodować toksykozę. Dodatkowo, jeśli zostaną zjedzone w całości, mogą stanowić poważne ryzyko zadławienia.

Pestki i nasiona owoców

Wiele owoców zawiera pestki lub nasiona, które mogą zawierać związki arsenu lub cyjanku, które są toksyczne dla koni, gdy są spożywane w dużych ilościach. Duże kamienie mogą również stwarzać ryzyko zadławienia, dlatego należy je usunąć przed podaniem niektórych owoców koniowi.

Awokado

Każda część owocu i drzewa awokado jest trująca dla koni, w tym skóra, pestki, liście i kora drzew. Spożycie może powodować bardzo nieregularne bicie serca, a także ograniczone oddychanie, kolkę, a w poważnych przypadkach śmierć.

Owoce w dużych ilościach

Większość koni uwielbia każdą pyszną, słodką przekąskę, ale owoce i inne smakołyki zawierają cukier i są szkodliwe dla koni diabetyków.

Wielu z nas lubi karmić nasze konie jabłkami na smakołyki. Jednak brzuch pełen jabłek lub innych owoców może łatwo spowodować kolkę i problemy żołądkowe. Prawdopodobnie nie możesz karmić konia więcej niż jednym lub dwoma kawałkami owoców.

Porozmawiaj z weterynarzem, aby upewnić się, że Twój koń nie ma żadnych warunków, które uniemożliwiają mu korzystanie z niektórych pokarmów. Jeśli planujesz karmić swojego konia owocami, pokrój je na małe kawałki, aby uniknąć ryzyka zadławienia.

Ścinki trawnika, sadzonki ogrodowe i kompost

Gdy konie pasą, powinny jeść tylko świeżą trawę. W momencie ścinania trawy rozpoczyna się proces fermentacji, więc po zjedzeniu będzie dalej fermentować i rozszerzać się w żołądku konia, proces, który zwykle rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy trawa znajduje się znacznie dalej w układzie pokarmowym konia. Ta ekspansja może prowadzić do kolki, a nawet potencjalnie do pęknięcia żołądka konia. Istnieje również mnóstwo roślin, które mogą być dla nich śmiertelne, jeśli zostaną skonsumowane, a te można łatwo ukryć w odpadkach ogrodowych.

Wycinki mogą zawierać toksyczne rośliny, a do tej kategorii należy kilka popularnych roślin ogrodowych, takich jak konwalia i liście rabarbaru. Niektóre chwasty są toksyczne. To, co spryskuje się trawniki i ogrody w celu zwalczania szkodników i chwastów, również może być toksyczne, nawet jeśli zostało spryskane dawno temu.

Czego nie powinny jeść konie – podsumowanie

Chociaż może się to wydawać nieszkodliwe, powinieneś wiedzieć, że niebezpieczeństwa związane z karmieniem konia którymkolwiek z wymienionych powyżej elementów mogą prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych.

Co zaskakujące, czekolada to jedna z najniebezpieczniejszych przekąsek, jakimi możesz karmić swojego konia. Udowodniono, że zawarta w niej teobromina powoduje kolki, drgawki i wewnętrzne krwawienia u koni. Dostarczanie dużych ilości kakao może być śmiertelne.

Podsumowując, ważne jest, aby pamiętać, aby podawać koniom przekąski z umiarem, aby uniknąć problemów żołądkowo-jelitowych. Podczas karmienia konia zawsze najlepiej jest trzymać się regularnej rutyny karmienia, a dieta konia powinna składać się głównie z trawy lub siana.

Podziel się ze znajomymi