Menu Zamknij

Rodzaje pasz dla koni. Jak prawidłowo odżywiać konia?

Jako właściciel konia prawdopodobnie zadajesz sobie pytanie – czy prawidłowo odżywiam swojego konia? Oczywiście, wedle Twojej najlepszej wiedzy, robisz do dobrze, bo kochasz i dbasz o swojego konia. Warto jednak, od czasu do czasu, przyjrzeć się swojej codziennej rutynie i dowiedzieć się, co można zrobić lepiej. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, co jedzą konie, jakie istnieją rodzaje pasz dla koni, i porządkujemy naszą wiedzę na temat prawidłowego odżywiania konia.

Co jedzą konie?

pasze dla koni
Photo by Annie Spratt on Unsplash

Konie, z uwagi na to, że są roślinożerne, mają bardzo specyficzne potrzeby żywieniowe, i posiadają unikalny przewód pokarmowy, zupełnie inny niż nasz. Ich długi układ trawienny wymaga diety bogatej w błonnik, który jest spożywany w niewielkich ilościach przez długi czas. Dlatego, zamiast kilku dużych posiłków, konie jedzą wiele małych posiłków. Tak właściwie, to konie spędzają większość czasu na jedzeniu.

Naturalna dieta dla konia to trawa pastwiskowa oraz delikatne rośliny i zioła. Dobre pastwisko zawiera większość składników odżywczych, których koń potrzebuje, aby być zdrowym. Wielu właścicieli koni, nie ma jednak takiej możliwości, by ich konie pasły się na pastwisku przez cały rok. Kiedy nie ma dostępu do świeżej trawy, najlepszym wyborem jest siano. Znalezienie dobrego siana dla koni może być trudne. Warto takie siano najpierw przebadać, aby następnie wszelkie niedobory witamin i minerałów uzupełnić suplementami.

Rodzaje pasz objętościowych dla koni

Pasza objętościowa powinna stanowić około 80% diety przeciętnego konia. Ogólnie mówiąc, konie jedzą trawę i siano, ale sól, skoncentrowane mieszanki, owoce i warzywa – można również wzbogacić ich dietę, w zależności od wymaganego trybu pracy i sytuacji zdrowotnej. Około 20% paszy Twojego konia powinno być skoncentrowane. W wyborze pasz dobrze kierować się tym, co byłoby najbliższe temu, co dziki koń mógłby zjadać w swoim naturalnym środowisku.

Świeża trawa na pastwiskach

Tak zwana zielonka, to podstawa żywienia konia w okresie letnim. Wysokiej jakości trawy na pastwisku są odpowiednie dla koni. Zawierają wszystkie podstawowe składniki pokarmowe jak białko, węglowodany, niewielką ilość tłuszczu oraz związki mineralne i witaminy. Zielonka składa się z traw, liści, kwiatów i łodyg roślin. 

Suszona trawa

Siano to suszona zielona pasza składająca się z traw, ziół, a także roślin strączkowych (np. lucerny, koniczyny). Zawartość suchej masy w sianie wynosi co najmniej 85%. Zbierana jest wcześnie, więc nadal bardzo zielona, następnie sztucznie suszona, aby zapobiec procesowi fermentacji. Stanowi podstawowe źródło białka i energii.

Sieczka

Sieczkę wytwarza się z suchej zewnętrznej osłonki nasion ziaren zbóż, takich jak ryż, jęczmień i owies. Można ją również uzyskać poprzez drobno siekanie słomy i siana na krótkie kawałki. Wysoka zawartość składników odżywczych oznacza, że ​​może być stosowana jako zamiennik paszy dla koni z problemami zębowymi.

Pellet

Pellet, zrobiony z siana, w formie kostki lub granulek zawiera wszystko, czego Twój koń potrzebuje pod względem żywieniowym. Wygodna forma, zbilansowane wartości odżywcze sprawiają, że cieszy się popularnością wśród właścicieli i hodowców koni.

Szeroki wybór najlepszej jakości pasz objętościowych i treściwych dostępny jest na Stiplu w zakładce Pasze dla konia.

Rodzaje pasz treściwych dla koni

Photo by Annie Spratt on Unsplash

Owies

Owies to tradycyjne zboże podawane koniom. Jednak konie mogą być również karmione niewielkimi ilościami innych zbóż, takich jak kukurydza. Niektóre zboża, jak pszenica, nie są dobre dla koni. Ziarna uprawiane, zbierane i przetwarzane współczesnymi metodami nie są naturalnym pokarmem dla koni.

Jęczmień

Będąc bardzo wysokoenergetycznym, jęczmień często podaje się koniom wyczynowym. Może być trudny do strawienia, dlatego często jest karmiony paszami o większej objętości, takimi jak wysłodki buraczane, sieczka lub posiekane siano. Jeśli karmisz konia jęczmieniem, konieczne jest dokładne jego odmierzenie. Nawet niewielka zmiana w podawanej ilości może mieć znaczący wpływ na poziom energii konia.

Mieszanki

Koncentraty to zwykle mieszanki takich rzeczy jak zboża, siemię lniane, pulpa buraczana, melasa dla energii i smaku, otręby, witaminy i minerały oraz inne składniki. Mieszanki skoncentrowane pomagają uzupełnić wszelkie niedobory żywieniowe i zapewniają szybkie źródło energii. Dodatki takie jak sól i minerały mogą być zawarte w mieszance koncentratów lub mogą być oferowane osobno.

Sole i minerały

Wiele koncentratów, zwłaszcza w postaci granulek lub wstępnie zmieszanych, zawiera już sole i minerały. Jeśli karmisz tylko paszą dla koni, musisz dostarczyć im blok soli, lizawkę, lub dodać luźną sól do diety. Szczególnie ​​w miesiącach letnich konie uwielbiają jeść sól. Decydując się na blok soli lub lizawkę, musisz upewnić się, że są odpowiednie dla koni, ponieważ konie mają delikatniejsze języki niż wiele innych pasących się zwierząt.

Smakołyki, owoce, warzywa

Przysmaki mogą obejmować takie rzeczy, jak jabłka, marchewki lub inne ulubione owoce lub warzywa, garści zbóż, kostki cukru lub cukierki. Owoce i warzywa, przede wszystkim, dodają wilgoci do paszy. Ważne jest podawanie przysmaków w niewielkich ilościach. Przysmaki należy traktować jako część ogólnego planu żywieniowego i ograniczać do minimum, jeśli koń musi dbać o swoją wagę. Zbyt częste karmienie przysmakami nie tylko zmieni spożycie składników odżywczych przez konia, ale może również zniechęcić go do regularnego pobierania paszy.

Wysłodki

Większość ludzi wybiera moczenie wysłodków buraczanych przed karmieniem, ale można je również podawać na sucho. Bogate w białko, węglowodany i energię i zazwyczaj podawane koniom, bardzo obciążonym pracą, chociaż można je również stosować do zwiększania masy pokarmów, trudnych do trawienia.

Melasa

Melasę cukrową często określa się jako źródło szybkiej energii dla koni, chociaż zawiera również dużo potasu, więc pomoże utrzymać pracę mięśni Twojego konia, i jego zdrowe serce. Melasa może być również używana do wiązania żywności, jak również do zwiększania strawności żywności, na przykład jęczmienia. Konie nie różnią się od nas, jeśli chodzi o słodycze, więc możesz również użyć odrobiny melasy, aby pasza Twojego konia była słodsza i bardziej atrakcyjna.

Siemię lniane

Często mieszane z innymi pokarmami, siemię lniane jest bardzo bogate w białko, a także świetne dla układu pokarmowego. Bogaty w kwasy omega-3, które pomagają w zwiększeniu liczby bakterii drobnoustrojów w jelicie grubym, co z kolei pomaga Twojemu koniowi w trawieniu pokarmu, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia kolki.

Jak dużo jedzą konie?

Przeciętny dorosły koń powinien jeść suchą masę (pozostałą po wyparowaniu całej wody z paszy) ważącą około 1,5–3 procent jego masy ciała. Zależy to od aktywności konia i jakości pożywienia. Jeśli chodzi o ilość siana do wykarmienia konia, przynajmniej połowa ich diety powinna stanowić trawa pastwiskowa lub siano. Jeśli koń pracuje lub jeździ, będzie potrzebował więcej jedzenia w ciągu dnia.

Podziel się ze znajomymi