Menu Zamknij

Choroba neurologiczna u psa: jak ją rozpoznać i leczyć?

Psy mają układ nerwowy podobny do ludzkiego, i tak jak u nas – mózg, rdzeń kręgowy, kręgi i nerwy obwodowe mogą doznać urazów i pogorszenia. Choroba neurologiczna u psa może się przydarzyć, a psim rodzicom pękają serca, gdy patrzą, jak ich zwierzaki odczuwają ból lub dyskomfort.

Kiedy pies ma problem neurologiczny, objawy mogą być bardzo oczywiste, nagłe i przerażające. Niepewny chód, mdłości, paraliż lub drgawki to kilka objawów świadczących o tym, że coś jest nie tak w układzie nerwowym psa – sieci komórek, które przenoszą sygnały do ​​i z mózgu i ciała.

Aby dać Twojemu psu najlepszą szansę na wyzdrowienie z zaburzenia neurologicznego, ważne, abyś rozpoznawał objawy. Twoim najlepszym sprzymierzeńcem w tym trudnym czasie jest wiedza i oczywiście specjaliści, tacy jak weterynarz neurolog, którzy zostali przeszkoleni w rozpoznawaniu objawów i zapewnianiu opieki, gdy układ nerwowy zaczyna szwankować.

Czym jest choroba neurologiczna u psa?

Choroby neurologiczne psów to zaburzenia wywodzące się z ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego zwierzaka. Trzy główne obszary dotknięte zaburzeniami neurologicznymi u psa to mózg, rdzeń kręgowy i nerwy.

Objawy chorób neurologicznych mogą być bardzo różne:

 • Konwulsje
 • Brak koordynacji
 • Zmieniony stan świadomości (otępienie)
 • Zmiany behawioralne
 • Dezorientacja, wpatrywanie się w przestrzeń
 • Niedowład kończyn
 • Paraliż
 • Przekrzywienie głowy
 • Oczopląs
 • Brak czucia
 • Omdlenia
 • Osłabienie
 • Kulawizna
 • Ból lub przeczulica (nadwrażliwość na ból)
 • Ślepota
 • Nietrzymanie moczu czy kału

Zachęcam także do przeczytania artykułu: Dlaczego mój pies wpatruje się w ścianę?

Jak diagnozuje się zaburzenia neurologiczne?

Gdy pies ma podejrzenie problemu neurologicznego, lekarz weterynarii rozpocznie ocenę od szczegółowej historii, obejmującej pytania takie jak: Kiedy zaczęły się znaki? Czy doszło do wypadku lub urazu? Czy pies zjadł coś, czego nie powinien jeść, czy otrzymują jakieś leki?

Możesz oczekiwać, że Twój pies otrzyma badanie fizykalne i bardziej szczegółowe badanie neurologiczne, sprawdzające funkcję nerwów i odruchy.

Często zalecane będą testy oceniające zdrowie ogólnoustrojowe, takie jak praca krwi lub analiza moczu w celu zbadania komórek krwi i funkcji narządów. Obrazowanie obszaru będzie kolejnym krokiem, który obejmuje radiogramy lub bardziej zaawansowaną diagnostykę, taką jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.

Jakie są najczęstsze zaburzenia neurologiczne u psów?

1. Zespół przedsionkowy

Układ przedsionkowy psa pomaga utrzymać równowagę i koordynację ruchów głowy i oczu. Weterynarze mogą przełożyć objawy kliniczne na tego typu stany spowodowane problemem w układzie obwodowym (ucho wewnętrzne) lub bardziej centralnym (pień mózgu).

Oznaki problemów w układzie przedsionkowym psa obejmują:

 • Przechylenie głowy
 • Mdłości
 • Trudność w staniu
 • Ruchome oczy (zwane oczopląsem)

Stanem często diagnozowanym u starszych psów jest choroba przedsionkowa starego psa. Może to nagle wpłynąć na środek równowagi u psów i sprawić, że pies będzie miał wrażenie, że pokój się kręci.

Leczenie zazwyczaj obejmuje podawanie leków przeciw nudnościom, a także zapewnienie zwierzęciu komfortu dzięki opiece weterynaryjnej.

2. Napady padaczkowe

Napady padaczkowe to epizody nieprawidłowej aktywności elektrycznej w mózgu, a przyczyny dzielimy na trzy główne kategorie.

Po pierwsze, drgawki mogą być spowodowane problemami metabolicznymi, takimi jak niski poziom cukru we krwi lub niski poziom wapnia, które zazwyczaj można zidentyfikować za pomocą badań krwi. Drugą potencjalną przyczyną napadów może być coś strukturalnego, na przykład guz mózgu lub infekcja. Jeśli wykluczono obie powyższe przyczyny, pozostaje trzecia przyczyna, padaczka idiopatyczna lub drgawki bez określonej przyczyny.

W przypadku napadów padaczkowych celem leczenia jest zmniejszenie częstotliwości i nasilenia epizodów. Stosuje się leki przeciwpadaczkowe samodzielnie lub w połączeniu, aby osiągnąć najlepsze rezultaty. U psów z padaczką idiopatyczną około 75 procent jest w stanie osiągnąć dobrą kontrolę napadów za pomocą leków.

3. Choroba kręgosłupa

Rdzeń kręgowy psa przenosi ważne informacje do i z kończyn i ciała. Gdy występuje problem w rdzeniu kręgowym, objawy mogą być różne, od bólu do całkowitego paraliżu.

Twój weterynarz może zlokalizować, która część rdzenia kręgowego jest dotknięta i jak poważnie, jako pierwszy krok w ustaleniu przyczyny. Stamtąd można zastosować specjalne techniki obrazowania, aby postawić diagnozę i pomóc w opracowaniu planów leczenia.

4. Dyskopatia – choroba krążka międzykręgowego

Częstą przyczyną bólu szyi lub pleców oraz braku koordynacji kończyn u psów jest choroba krążka międzykręgowego. Materiał dysku zwykle zapewnia amortyzację między kośćmi w kręgosłupie. U psów predysponowanych krążki międzykręgowe ulegają odwodnieniu i stwardnieniu. To prowadzi do ostrego pęknięcia lub przeniesienia się z ich pozycji do kanału kręgowego, co może spowodować ucisk rdzenia kręgowego.

Oznaki ucisku rdzenia kręgowego mogą obejmować:

 • Ból
 • Słabość
 • Brak koordynacji

Rozpoznanie tego stanu zwykle obejmuje zaawansowane obrazowanie, takie jak MRI. W zależności od nasilenia objawów klinicznych może być zalecane postępowanie medyczne lub chirurgiczne. Prognozy różnią się w zależności od ciężkości urazu rdzenia kręgowego. Jednak wiele psów radzi sobie całkiem nieźle z odpowiednią opieką.

5. Zespół Woblera

Choroba ta często dotyka psy ras dużych i olbrzymich. Jest to spowodowane konstelacją nieprawidłowości w kręgach i tkankach miękkich szyi, które powodują ucisk rdzenia kręgowego. Objawy obejmują powoli postępujący niestabilny chód, początkowo w kończynach tylnych, ale także w kończynach przednich.

Zdiagnozuje to tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny kręgosłupa. Leczenie może obejmować operację lub cztery do ośmiu tygodni leczenia sterydami.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz zaburzenia neurologiczne u psa?

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies może mieć jakiekolwiek objawy lub stany wymienione w tym artykule, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem lub centrum neurologii weterynaryjnej.

Wczesne wykrycie jakiejkolwiek choroby ma kluczowe znaczenie dla powodzenia leczenia i powrotu do zdrowia pacjenta. Niektóre zabiegi mogą obejmować zabieg chirurgiczny, różne terapie i ćwiczenia.

Podejmij proaktywne podejście i skontaktuj się z weterynaryjnym centrum neurologicznym lub poproś weterynarza o weterynarza w pobliżu Twojej okolicy lub poszukaj tutaj dalszych informacji i poproś o spotkanie tak szybko, jak to możliwe.

Podziel się ze znajomymi