Menu Zamknij

Hydroterapia – chłodzenie nóg konia wodą

Jeśli Twój koń ma problem z nogami, taki jak naderwane ścięgno, uszkodzenie więzadła czy założona szyna do usztywnienia złamanej kończyny, lekarz weterynarii może zasugerować, aby chłodzić ten obszar zimną wodą z węża. Chłodzenie nóg konia wodą, prosta forma hydroterapii, nie jest trudna. Jedynym wyzwaniem może być trzymanie konia nieruchomo, zwłaszcza jeśli sugerowano również odpoczynek w boksie. Oto dlaczego stosuje się hydroterapię u konia, jak działa, i jak się do tego zabrać.

Jak działa hydroterapia?

Kiedy tkanka ciała zostaje uszkodzona, ciało wysyła różne płyny, w tym krew i limfę, przenoszące lecznicze białe krwinki i inne lecznicze składniki, aby pomóc leczyć obszar. To naturalna obrona organizmu. Jednak nie jest niczym niezwykłym, że ta obrona jest nieco przesadzona. Zbyt dużo krwi powoduje rozgrzanie obszaru i gromadzenie się limfy, powodując obrzęk. Może to spowodować dalsze obrażenia obszaru i skomplikować gojenie.

Przeczytaj także artykuł: Ochrona nóg konia – wybór owijek i ochraniaczy.

Tak więc, chłodzenie zimną wodą stosuje się, gdy w nogach znajduje się jakakolwiek tkanka miękka w stanie zapalnym. Może być również stosowany u koni, których nogi puchną po staniu w boksie lub na przyczepie. W niektórych przypadkach lekarz weterynarii zaleci również wymywanie zimnym strumieniem wody obszarów, które zostały pocięte lub poszarpane.

Chłodzenie nóg konia wodą wyciąga ciepło z tkanek, zmniejsza nadmierny przepływ krwi, zmniejsza obrzęk i krwawienie oraz tymczasowo łagodzi ból. Ponieważ bieżąca woda delikatnie masuje obszar w stałej temperaturze, nie zostanie on rozgrzany przez organizm tak jak zimno lub okłady z lodu.

Jak schłodzić nogi konia zimną wodą?

Opryskiwanie na zimno jest proste, o ile koń stoi nieruchomo. Przepuszczaj wodę z węża ogrodowego na uszkodzony obszar przez dwadzieścia minut. Sztuczka polega jednak na tym, aby niektóre konie stały spokojnie, gdy woda spływa im po nogach przez tak długi czas. Tutaj przychodzą dobre maniery i trening konia, aby stał do kąpieli.

Może się okazać, że będzie to praca dla dwóch osób, jedna do trzymania konia, a druga do celowania wężem. Następnie pozwolisz zimnej wodzie płynąć po okolicy przez około dwadzieścia minut.

Może być kuszące, aby wykonać tę terapię znacznie dłużej, ale może to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie zimy są mroźne, prawdopodobnie znasz już zimne dłonie, które podczas rozgrzewania stają się lekko opuchnięte, zaczerwienione i piekące. Przechłodzenie nogi konia może wywołać podobną reakcję, gdy ciało konia próbuje ogrzać przechłodzony obszar. Ta reakcja może spowolnić gojenie i zwiększyć obrzęk.

Jak często należy chłodzić nogi konia?

Możesz chłodzić nogi konia dwa razy dziennie, raz dziennie lub co drugi dzień, w zależności od porady lekarza weterynarii.

Nie należy stosować zimnego węża na otwarte rany, dopóki weterynarz nie da Ci zgody, zwłaszcza jeśli występuje nadmierne krwawienie. Konieczne może być zszycie nacięć przed rozpoczęciem chłodzenia wodą. Jeśli nie masz pewności, czy powinieneś chłodzić zranienia zimną wodą, Twój weterynarz może udzielić Ci najlepszej porady.

Podziel się ze znajomymi