0
0.00
0
jak-sprawic-aby-kon-cie-pokochal
Jak sprawić, aby Twój koń Cię pokochał?

Kiedy posiadasz konia, którego uwielbiasz, to naturalne, że chciałbyś, aby odwzajemnił Twoje uczucia. Ale jak to zrobić – jak sprawić, aby Twój koń Cię pokochał?

Odpowiedź brzmi: spędzając z nim dużo czasu, zachowując spokój i pozytywne nastawienie, będąc zdecydowanym przywódcą, nie przetrenowując go oraz nagradzając, gdy wykazuje właściwe zachowania.

Więź tworzy się z dala od pracy, presji i wymagań, ponieważ konie rozwijają się w cichych przestrzeniach, w których nie czują potrzeby ucieczki z sytuacji. Więź zaczyna się tutaj, a następnie wzmacnia się, gdy prosisz konia, aby przeszedł przez chwile presji; bezpiecznie i komfortowo – z Tobą jako jego przewodnikiem.

Podczas zdobywania miłości konia istnieje wiele czynników, na które warto zwrócić uwagę. Przyjrzyjmy się zatem każdemu z tych obszarów z osobna, abyś mógł łatwo wskazać strefy, w których możesz potrzebować wprowadzić pewne zmiany w swoich interakcjach z koniem. Oto sposoby na stworzenie więzi między Tobą, a Twoim koniem.

Przywitaj się z koniem

Kiedy posiadasz konia, którego uwielbiasz, to naturalne, że chciałbyś, aby odwzajemnił Twoje uczucia. Ale jak to zrobić - jak sprawić, aby Twój koń Cię pokochał?
fot. Dmitry Mashkin, unsplash

Sposób, w jaki witasz się z koniem za każdym razem, pogłębi lub osłabi Waszą więź. Przemyślane podejście do powitania konia może stworzyć nastrój na wspaniałą sesję. Podejdź do niego pasywnie. Pozwól mu się z Tobą spotkać, niech poczuje Twoją rękę i sam się Tobą zainteresuje. Ten prosty gest odciąża konia i pozwala mu czuć się zaangażowanym od samego początku sesji.

Spędzanie wspólnie czasu sprawi, że Twój koń Cię pokocha

Kiedy myślisz o swoich relacjach z innymi ludźmi, co najbardziej je poprawia? Wspólnie spędzany czas oraz jakość komunikacji. Jeśli chcesz sprawić, aby Twój koń Cię pokochał, ważne jest, abyś był wystarczająco dużą częścią jego życia, aby miał możliwość nawiązania z Tobą więzi.

W celu utrzymania pozytywnej relacji z koniem, dobrym pomysłem jest urozmaicenie rutyny jeździeckiej. Dzięki temu koń nie zacznie negatywnie kojarzyć jazdy z niekończącą się trudną pracą. Od czasu do czasu zabierz konia na przejażdżkę po szlakach wokół stajni. Nie tylko pozwala to na spędzenie czasu razem, ale także pomaga zachować spokój i kontrolować emocje, co jest niezbędne do dobrego treningu koni.

Innym sposobem na spędzenie czasu z koniem jest po prostu stanie blisko niego, podczas wypasania. Konie uwielbiają się wypasać, a jeśli dowiedzą się, że nie muszą przerywać jednego ze swoich ulubionych zajęć, gdy jesteś w pobliżu, tym bardziej Cię za to docenią.

Troska i pielęgnacja buduje więź z koniem

Pielęgnacja jest idealną czynnością wiążącą, ponieważ może być terapeutyczna zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego konia. Jest także ważną częścią bycia odpowiedzialnym właścicielem konia. Szczotkowanie konia, podobnie jak masaż, może poprawić jego krążenie i pomóc ostrzec Cię o wrażliwych lub zranionych obszarach. Stań się świadomy jego napiętych mięśni lub sztywnych kończyn i delikatnie masuj go i pocieraj, zamiast jedynie strzepnąć brud przed jazdą.

Używaj swoich dłoni, to wzmocni Waszą bliskość, i postaraj się wyczuć opinię konia o jego ulubionych miejscach do masowania. Niektóre konie uwielbiają być dotykane po twarzy, inne za tym nie przepadają, ale za to wielką przyjemność sprawia im głaskanie po szyi.

Przejmij przywództwo, aby zdobyć szacunek konia

Konie są zwierzętami społecznymi i naturalnie podążają z tymi, którym ufają i których szanują. W każdym stadzie koni istnieje hierarchia, w której jeden koń jest liderem. W Twojej relacji z koniem albo rządzić będzie on, albo Ty. A Twoje życie jako właściciela konia będzie znacznie łatwiejsze, jeśli uda Ci się ustalić siebie jako osobę zarządzającą. Stwórz atmosferę, w której koń będzie chciał Cię obserwować i zacznie podążać za Twoimi sugestiami.

Jeśli planujesz przeprowadzić ze swoim koniem jakikolwiek zaawansowany trening, który może postawić go w sytuacjach wywołujących strach, szczególnie Cię pokocha i doceni za bycie dobrym przywódcą, który pomoże mu poradzić sobie z niepewnością.

Prawidłowa komunikacja

Konie komunikują się poprzez język ciała. Możesz dowiedzieć się, co myślą i czują, na podstawie tego, czy ich uszy są podniesione, czy przypięte do tyłu, jak bardzo ich ogon się kołysze i wiele innych czynników. Kiedy lepiej zrozumiesz, co myśli Twój koń, będziesz w stanie wydawać mu instrukcje z pewnością, wiedząc, że nie wysyłasz mu mylących sygnałów.

Ponadto, konie mają zaskakująco dobrą pamięć. Dobrze pamiętają negatywne interakcje po ich wystąpieniu, więc Twoim celem powinno być ograniczenie ich liczby, aby koń nie kojarzył Cię negatywnie z traumatycznymi przeżyciami.

Spokój i pozytywne emocje wzmacniają relację

Przebywanie z kimś, kto jest przez cały czas negatywny i zły, jest nieprzyjemnym doświadczeniem zarówno dla ludzi, jak i koni. Jeśli chcesz sprawić, aby Twój koń Cię pokochał, ważne jest, abyś mógł kontrolować swoje emocje i spędzać z nimi czas, kiedy jesteś w najlepszej formie. Energia i intencja to wszystko. Nasz płynny ruch i miękka, pewna postawa są wyraźnymi oznakami, że czujesz się komfortowo, a dzięki temu – i Twój koń.

Jeśli przechodzisz przez trudny czas, i czujesz się emocjonalnie wyczerpany, warto zrobić przerwę w pracy z koniem. Dać sobie czas na uspokojenie się i ponowne skupienie, aby wkrótce odbyć produktywną sesję treningową.

Konie są wrażliwe na stan emocjonalny i psychiczny swojego trenera lub jeźdźca. Wychwytują całą naszą subtelną komunikację niewerbalną. Trening konia polega na skutecznej komunikacji z nim, więc upewnij się, że nie wysyłasz mu nieświadomie mieszanych sygnałów.

jak-sprawic-aby-kon-cie-pokochal
for. Anna Claire Schellenberg, unsplash

Cierpliwość podczas jazdy i treningów

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z końmi, istnieje duża szansa, że ​​będziesz się trochę denerwować, ale najważniejsze jest zarządzanie nerwami.

Jednym z głównych powodów, dla którego właściciele koni mogą być zbyt surowi dla swojego konia, jest brak cierpliwości. Trening koni wymaga cierpliwości i konsekwencji, jeśli chcesz zobaczyć długoterminowe wyniki, do których dążysz. Daj koniowi czas na myślenie, zrozumienie i odpowiedź na Twoje prośby.

Strategia małych krokówaby Twój koń Cię pokochał

Konie, w odróżnieniu do ludzi, nie mają mózgów nastawionych na cel. Mózg konia jest napędzany bodźcami. Innymi słowy, zamiast być motywowanym wewnętrznymi planami i celami, koń jest motywowany widokami, dźwiękami i zapachami w jego otoczeniu.

Bycie osobą zorientowaną na cel nie jest samo w sobie czymś złym, ale może być szkodliwe dla dobrego samopoczucia konia, jeśli naciskasz go zbyt mocno i zbyt długo podczas sesji treningowych. Dobrym środkiem zapobiegawczym, aby nie przepracować konia, jest wyznaczanie mniejszych celów dla każdej sesji treningowej. Podziel swoje większe cele treningowe na serię mniejszych kroków i bądź z siebie dumny, gdy osiągasz każdy mały cel. Pomoże Ci to zyskać pewność siebie i zakończyć każdy dzień pozytywnym akcentem.

Nagroda za pozytywne zachowania konia

Konie kochają jedzenie i smakołyki, dlatego jest to doskonały sposób nagradzania i zachęcania ich do pozytywnego zachowania. Chociaż z całą pewnością nie chcesz przesadzać z dawaniem koniowi smakołyków, mogą one być skutecznym narzędziem treningowym używanym we właściwym kontekście.

Czasami jedyną nagrodą, jakiej potrzebuje Twój koń, jest po prostu pozwolić mu się zrelaksować. Dając koniowi kilka minut na pasienie się po skomplikowanej sesji treningowej, pomoże mu spojrzeć na Ciebie w lepszym świetle. Pozwoli również wrócić z nową energią i skoncentrować się, gdy zaczniesz następny trening. Jest to kolejna cegiełka zbliżająca Cię do celu – odpowiedzi na pytanie: jak sprawić, aby Twój koń Cię pokochał.

Na zakończenie

Dobre relacje z koniem będą wymagały ciężkiej pracy, poświęcenia i cierpliwości. Konie czerpią korzyści z regularnej interakcji z człowiekiem, która obejmuje pielęgnację, trening i tworzenie więzi. Jeśli nie masz pewności, czy Twój koń Cię kocha, nie zniechęcaj się – każdy koń jest inny. Zatem, jak najbardziej, wejdź w interakcję ze swoim koniem! Potem pożegnaj się z nim wcześnie i wróć jutro.

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.