Menu Zamknij

Biegunka u konia – co robić? Przyczyny, objawy, prewencja

Biegunka jest stosunkowo powszechnym stanem u koni i w większości przypadków ma charakter przejściowy. Ze względu na anatomię przewodu pokarmowego osoby dorosłej, biegunkę wywołują zwykle tylko stany, które wpływają na jelito grube i kątnicę. U źrebiąt, zanim ich jelita grube są w pełni sprawne, mogą wystąpić choroby jelita cienkiego i źrebięta mogą szybko zachorować. Biegunka u konia – co robić?

Co powoduje biegunkę u koni?

W wielu przypadkach biegunki dorosłych koni, koń wraca do zdrowia, zanim przyczyna jest znana. Leczenie probiotykami może pomóc w szybkim powrocie do normalności, a stosowane wcześnie, zanim rozwinie się biegunka, może czasami pomóc w zapobieganiu biegunce.

Infekcja

Infekcje takie jak salmonelloza (zakażenie bakteriami Salmonella spp.) mogą powodować objawy od ostrej, ciężkiej biegunki do przewlekłej, bardziej podstępnej biegunki i utraty wagi. Niektóre gatunki bakterii salmonelli mogą zarażać podatnych (zwłaszcza młodych i starszych) ludzi i zwierzęta, dlatego przypadki pozytywne należy odizolować.

Pasożyty

Pasożyty jelitowe są ważną przyczyną biegunki u młodych i osłabionych starszych koni. Cyathostomy to małe robaki słupkowcowe, które powodują znaczne uszkodzenia wyściółki jelita grubego. Może to spowodować obfitą wodnistą biegunkę i znaczną utratę wody i białka, powodując poważną chorobę.

Stres

biegunka u konia

Stres związany z długim transportem w gorących warunkach, znieczuleniem ogólnym i zabiegiem chirurgicznym może powodować zapalenie jelita grubego, a to może skutkować masową utratą płynów i rozwojem zatrucia. Konie z ostrym zapaleniem jelita grubego są ciężko chore i wymagają intensywnej opieki. Niektóre przypadki są śmiertelne. U niektórych osób stres niższego stopnia, np. „nerwowość” przed występem, może powodować luźne stolce, a nawet biegunkę.

Mniej powszechne przyczyny biegunki to rak jelita i przewlekłe zapalenie jelita cienkiego. Oba mogą skutkować uszkodzeniem i nieprawidłowym funkcjonowaniem jelit. Skutkuje to brakiem reabsorpcji wody i utratą białka przez jelita (zespół złego wchłaniania). Powoduje to wytwarzanie płynnego kału i postępującą utratę wagi u dotkniętych chorobą koni, która może zagrażać życiu.

Biegunka u konia – jak temu zapobiec?

Najlepiej zapobiegać biegunce poprzez właściwe zarządzanie, z zapewnieniem dobrej jakości pastwiska i paszy oraz stopniowymi zmianami w diecie. Dowiedz się, jak prawidłowo odżywiać konia.

Niezbędny jest także strategiczny program zwalczania robaków pasożytniczych odpowiedni do zarządzania, z dawkowaniem dwa razy w roku (wiosną i jesienią) specjalnych preparatów w celu zwalczania małych nicieni i tasiemców.

Niektóre konie gorzej tolerują stres niż inne i trudno jest przewidzieć, które konie mogą rozwinąć biegunkę lub zapalenie jelita grubego w wyniku stresujących warunków lub sytuacji, takich jak zawody lub operacje, ale zawsze należy mieć świadomość takiej możliwości.

Podziel się ze znajomymi