Menu Zamknij

6 sposobów na zachowanie spokoju w czasie jazdy konnej

zachowanie spokoju w czasie jazdy konnej

Kiedy będziesz jeździć konno wystarczająco długo, zdasz sobie sprawę z tego, że pewne sytuacje bardzo łatwo będą przyprawiały Cię o czarne myśli i ogólne przerażenie.

Zachowanie spokoju w takich trudnych sytuacjach może pomóc Ci wyjść z nich cało i – przede wszystkim – bezpiecznie. Choć często nie będzie to łatwe.

Oto 6 sposobów, które pomogą Ci zachować spokój podczas jazdy konnej

Weź głębokie oddechy

Kiedy zaczniesz się denerwować, postaraj się wziąć kilka głębokich, powolnych wdechów. Głębokie wdechy i wydechy pomogą spowolnić tętno, uspokajając cię i przekazując ten spokój również do konia (co i jego oczywiście uspokoi).

Śpiewaj

Śpiewanie piosenki, którą dobrze znasz, może pomóc zachować spokój. Częściowo odrywa twój umysł od tego, czym się martwisz, i zmusza cię do uregulowania i spowolnienia oddechu. Śpiewanie może być również uspokajające dla Twojego konia – po prostu wybierz relaksującą piosenkę, którą dobrze znasz.

Dodatkowo kiedy czujesz, że się denerwujesz, przypomnij sobie, by usiąść głęboko w siodle. Podczas wydechu wyobraź sobie, że twoje nogi opadają w dół i owijają się wokół konia. Ta wizualizacja może spowodować, że usiądziesz w siodle stabilniej i poczujesz się bardziej pewna siebie, i zrelaksowana.

Przypomnij sobie, że jesteś dobrym jeźdźcem

Takie przypomnienie sobie, że jesteś dobrym jeźdźcem, który jest w stanie poradzić sobie z każdą sytuacją, może dać ci ten dodatkowy impuls, którego Ci potrzeba.

Aby ta technika była skuteczna, musisz się trochę przygotować. Pomyśl zawczasu o swoich umiejętnościach jako jeźdźca – może masz dosiad jak zawodowiec lub dobrze układasz ręce. A wszystko po to, byś mogła przypomnieć sobie o tych talentach, gdy zaczniesz się denerwować. To może być świetny sposób, aby zachować spokój podczas trudnej sytuacji na koniu.

Użyj mantry

Powtarzanie mantry – krótkie, pozytywne zdanie – w kółko, gdy czujesz się zdenerwowana może pomóc uspokoić nerwy.

Musisz wcześniej wymyślić mantrę, która będzie dla Ciebie odpowiednia. Pomyśl o frazie, która Cię uspokoi, takiej jak „Jestem dobrym jeźdźcem” lub „Mogę poradzić sobie z moim koniem, cokolwiek by nie zrobił” i powtarzaj ją sobie na głos, kiedy jesteś zdenerwowana. To pozytywne myślenie może utrzymać Cię w spokoju i zwiększyć twoją pewność siebie.

Jeździj często

Ostatecznie, w zachowaniu spokoju podczas napiętych sytuacji na koniu najbardziej pomaga zwykłe powtarzanie. Im częściej jeździsz, im częściej powtarzasz pewne ruchy na koniu, im więcej masz z nimi do czynienia, tym lepszym jeźdźcem się stajesz i Twoja pewność siebie wzrasta.

Wraz z częstą jazdą, prawdopodobnie napotkasz trudne sytuacje i będziesz musiała sobie z nimi poradzić. A gdy już to zrobisz – kolejne, podobne sytuacje w przyszłości będą dla Ciebie prostsze do okiełznania.

Podziel się ze znajomymi